50+ kalkulaator

Mida see kalkulaator teeb?

Meie kalkulaator arvutab sinu kogunenud finantsvara tulevikuväärtuse tänases rahas juhul kui jätkad kuni pensionieani oma igakuiseid sissemakseid ja tootlusmäär pärast inflatsiooni mahaarvamist on 2% aastas.

Seejärel eeldab kalkulaator, et sa kasutad kogunenud kapitali ära 20 aasta jooksul võttes esimesel aastal välja 1/20 ehk 5% kogunenud varast. See jagatuna 12 kuu peale annabki igakuise väljamakse tänases rahas.

Igal järgmise aasta väljamakse on samuti 1/20 algselt kogunenud vara väärtusest ehk siis edaspidiste väljamaksete suurust suurus kõigub koos sulle kuuluvate fondiosakute, aktsiate ja teiste investeeringute väärtuse kõikumisega.

Meie kalkulaatori eesmärk on olla lihtne ja seepärast kasutame mitmeid lihtsustusi. Vaata allpool levinumaid küsimusi ja vastuseid. Kui vastust ei saanud, vajuta allpool nuppu “Saada meile küsimus” ja anna teada!

Kokku koguneb:
- €
tänases rahas
Igakuine väljamakse:
- €
tänases rahas

Korduma kippuvad küsimused

Levinud “4% reegel” ütleb, et kui su raha on investeeritud tootlikult aktsiatesse ja sa võtad igal aastal maksimaalselt 4% sellest välja, siis võid eeldada, et sul jagub kapitali elupäevade lõpuni ka siis kui sulle neid keskmisest palju enam antakse. Me kasutame 5%, sest 4% reegel tõepoolest eeldab väga kesist tootlust ja väga pikka eluiga. 20 aastat on ka veidi enam kui oodatav keskmine eluiga 65-selt ja tagab selle, et maksuamet kohandaks II ja III samba fondist regulaarsele väljamaksele (fondipensionile) null-tulumaksumäära.

Muidugi teenib – see ongi “4% reegli” ja fondipensioni oluline eeldus. Vara jääb edasi investeerituks, eelistatult suuremas osas aktsiatesse ja tänu sellele kasvab sinu iga-aastane väljamakse korvamaks elukalliduse kasvu ja võibolla andes veidi lisagi.

Tasub meelest pidada ka riski. Igal aastal varade väärtus ei kasva ja mõnel aastal või mitu aastat järjest võib isegi kahaneda. Maailma aktsiaturgude ajalugu on siiski näidanud, et pika aja jooksul on aktsiatesse investeerijate vara kasvanud kiiremini kui inflatsioon. See ei ole garantii – ajalugu ei pruugi korduda, aga see on parim teadmine, mis meil täna on.

Ei ole nulli tõmmatud. 20 aasta peale jagatud väljamaksed on veidi pikem kui Eesti inimese keskmine oodatav eluiga 65-ndal eluaastal (see on täna 18,8 aastat). Aga loomulikult ei vähenda see riski, et kui ikka aastaid palju enam antakse, siis ei pruugi 5% väljamakse olla jätkusuutlik. Meie arvates on see siiski mõistlik eeldus kalkulaatori eesmärgi täitmiseks.

Kalkulaatori eesmärk on ju anda tänaseks päevaks juhiseid, mida teha selleks, et 30 aasta pärast veel piisavalt sissetulekut oleks. Kõige suurem risk 50-stel on see, et nad lükkavad ikka veel pensioniks finantsplaani tegemise edasi, mitte see, et neil arvutus kõige täpsem välja ei tulnud. Mida aasta edasi, seda vähem saab tulevikku mõjutada. Seepärast eelistasime lihtsust.

Soovin küsida