Tulevas hoiame tasud hästi madalal.

See ongi peamine. Muus osas oleme pankade pensionifondidega üsna sarnased.

Aga andmenohikud on leidnud, et mida madalamad kulud, seda paremad eeldused, et tootlus tuleb hea.

Pangad teevad näo, et kulud pole tegelikult tähtsad. Warren Buffett pole nõus. Analüütikud pole ka nõus. Nad on aastate viisi andmeid läbi töötanud ja leidnud üht: madalad kulud on kõige tõsisem fondi tootluse ennustaja.

Teisisõnu: mida madalamad on pensionifondi kulud, seda suurem tõenäosus, et sinu pensionivara kasvab rohkem.

Asi on lihtsalt selles, et maailmamajanduse käekäik pole meie kontrolli all. Väärtpaberiturgude tõuse ja torme ette ennustada on üsna võimatu. Aga kulud on selge suurus: mida rohkem läheb tasudeks, seda vähem jääb sulle tulust, mida sinu raha turgudel teenib.

Odava tasuga fondid saavad parima tulemuse Allikas: Maailma suurima fondide analüüsi firma Morningstar analüüs USA investeerimisfondide 2010-2015 tulemuste põhjal. Edu tõenäosus näitab tõenäosust, millega fond saavutab investoritele keskmisest parema tulemuse.

Me usume, et pangad usuvad tegelikult ka. Lihtsalt nemad peavad omanikele kasumit teenima.

Pole kokkusattumus, et meie pankade pensionifondid paistavad silma nii kõrgete tasude kui ka kehvade tulemustega. Näiteks 2016. aastal võtsid pankade fondivalitsejad igast eurost, mis Eesti inimeste raha turgudel teenis, 40 senti endale.

Pankade omanikele kõrged tasud meeldivad. Mida rohkem sa maksad, seda suurem on fondivalitseja kasum.

Tuleval on teine eesmärk. Meie, pensionikogujad, tegime ise oma fondid, et saada igast täna säästetud eurost pensionile jõudmise ajaks rohkem kasu.

Eestis on pensionifondide tasud ühed OECD kõrgemad ja tootlus kõige madalam Allikas: Postimees, Eesti pensionifondid endiselt OECD kehvimad.

Enamus inimeste rahast võetud valitsemistasudest kulubki pankade fondivalitsejatel just nendele asjadele.

See võib sind üllatada, aga pankade fondivalitsejate võetud tasudest vaid umbes veerand läheb pensionikogujate vara eest hoolitsemisele.

Vaid veerand valitsemistasudest 2016. aastal kulus meie raha eest hoolitsemisele Allikas: Eesti fondivalitsejate 2016. aasta aruanded. Tuleva arvutused siin.

Meie ühistes fondides ei kulu sinu raha

  • Panga kasumiks
  • glamuurset elu maalivatesse reklaamidesse näitlejate palkamiseks
  • müügimeeste armeedele komisjoni maksmiseks
  • ennustamatu ennustamiseks

Kui kasvame, saame tasud veel madalamaks.

Kui palju maksad iga 10 000€ pealt keskmiselt teenustasudeks? Allikas: Pensionikeskus, Rahandusministeerium. Eesti pensionifondide jooksvate kulude tabel

Kumb on olulisem - tootlus või tasud?

Vaata klippe küsimuste-vastustega Tõnu Peki ja Kristi Saare tehtud Facebook Live'st.

1
PlayPlay
2
PlayPlay
3
PlayPlay
4
PlayPlay
5
PlayPlay
6
PlayPlay
7
PlayPlay
8
PlayPlay
9
PlayPlay
10
PlayPlay
11
PlayPlay
12
PlayPlay
13
PlayPlay
14
PlayPlay
15
PlayPlay
16
PlayPlay
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
previous arrow
next arrow

Tasud on palju suurema mõjuga kui sa arvad.

Kui palju need tillukesed numbrid ikka tulemust mõjutada saavad, küsid sa. Vaatame lähemalt.

Pensionifondi tasude mõju jääbki algul turu igapäevaste kõikumiste varju, aga kasvab aastate jooksul hüppeliselt, sest sinu investeering kasvab. Ja iga euro, mis sa fondivalitsejale maksad, ei teeni sulle tulevikus tulu.

Võtame näiteks 30-aastased Martini ja Sirli, kes teenivad mõlemad 1900 eurot kuus. Martin maksab tasudeks 1,22% aastas. Sirli valis aasta algul madalate kuludega fondi vastu ja maksab edaspidi tasuks 0,5% aastas. Tänaseks kogutud 10 000 eurot.

Martinile koguneb pensioniks kokku 185 tuhat eurot. Sirli kogub sama ajaga 215 tuhat eurot. Pealtnäha pisike erinevus tasudes läks Martinile maksma ligi 30 000 eurot!

Teenustasude kulu

5 soovitust — kuidas pensionifondi valida?

Vanus 18-55 Vanus üle 55
Soovin küsida