Pensioniiga läheneb:
mida teha oma II ja III sambaga?

Sul on kaks head valikut:

1Jätka kogumist ja su vara kasvab edasi

Pensioniikka jõudes ei pea kohe pensionile minema, vaid võid julgelt II ja III sambas edasi koguda. Kui jätkad töötamist, läheb ka edaspidi osa sinu palgast II sambasse. Lisaks võid jätkata kuni 15% oma sissetulekust III sambasse lisamist ja saada sellelt tulumaksu tagasi.

Kui lähed pensionile hiljem, on su pension suurem. Iga edasilükatud aastaga jagunevad sinu tulevased pensioniraha väljamaksed vähemate aastate peale ja on seega suuremad. Kui käid samal ajal tööl edasi ja jätkad sissemakseid nii II kui III sambasse, kasvatad oma tulevast pensionilisa veelgi.

Kui sa II või III sambasse kogutud vara ise ei vaja, saad fondiosakud pärandada. Pärimisest loe pikemalt altpoolt.

2Hakka saama igakuist pensionilisa

Alates 60. eluaastast saad teha endale II ja III sambast igakuise lisasissetuleku ehk fondipensioni väljamaksed. See tähendab, et igal kuul müüakse väike hulk sinu II või III samba fondiosakuid ja ülejäänu jääb aktsiaturgudele kasvama veel loodetavasti pikkadeks aastateks.

Erinevalt I sambast ehk riiklikust vanaduspensionist ei tiksu fondipension sinu elupäevade lõpuni. Seadistades endale igakuised väljamaksed Tulevas, on fondipensioni pikkuseks sinu oodatava eluea lõpuni jäänud aastad väljamaksete seadistamise hetkel. Näiteks, kui oled 65-aastane, siis on Statistikaameti andmetel sinu oodatav keskmine eluiga veel 19 aastat.

Sellise perioodi puhul on igakuised väljamaksed tulumaksuvabad.

Nii lihtsad valikud ongi.

Jah, seadus võimaldab ka sõlmida kindlustuslepingut, kuid praegu pakutavate kindlustuslepingute tasud on nii ebamõistlikult kõrged, et need ei vääri kaalumist.

Samuti on levinud soovitus suunata pensioniea lähenedes järjest rohkem vara võlakirjadesse. Tasub meenutada, et investeerimisel käivad risk ja tootlus käsikäes ning pensionieas tootlusest loobumine võib sulle kalliks maksma minna.

Mida teada igakuise pensionilisa kohta?

Tootluse mõju

Sinu pensionifondis olev raha teenib tootlust ja liitintressi edasi ka ajal, mil sulle tehakse igakuiseid fondipensioni väljamakseid. Nii saad osa maailmamajanduse kasvust ka pärast pensioniea saabumist. Mida see õigupoolest tähendab?

Näiteks, kui su II ja III sammas kasvaksid järgmisel 19 aastal keskeltläbi 7%, oleksid su igakuised väljamaksed perioodi lõpus enam kui kolm korda suuremad kui väljamakseid alustades.

Tulpdiagramm, mis näitab tootluse mõju igakuistele pensionifondide väljamaksetele. Graafikul on näha stabiilne tõus tulpade kõrguses alates 1. aastast kuni 19. aastani, rõhutades, kuidas ajalooline keskmine tootlus 7% viib aja jooksul märkimisväärse kasvuni.

Väljamaksete suurus

Kuigi igal kuul müüakse väljamakse tegemiseks kindel hulk fondiosakuid, siis sinu kontole laekuvad summad võivad varieeruda (vt näidet ülaloleval graafikul). Need kujunevad fondiosaku väärtusest müümise hetkel – kui väärtus on kasvanud, suurenevad ka väljamaksed, ja vastupidi.

Arvuta, kui suured võiksid sinu igakuised fondipensioni väljamaksed eelduslikult olla ja kui palju saaksid sel juhul kogu perioodi vältel kokku kätte.

eurot
0% aktsiate ajalooline tootlus on 7%
Mulle laekub igakuiselt
88 → 88
Saan kokku kätte
20 000 €

Kalkulaator eeldab, et hakkad saama väljamakseid 65-aastaselt ja 19 aasta jooksul, sel juhul on sinu igakuised fondipensioni väljamaksed tulumaksuvabad. Aktsiaturu keskmine tootlus on ajalooliselt olnud 7%, kuid see ei taga sarnast tootlust tulevikus.

Paindlikkus säilib

Kui soovid, saad igakuised väljamaksed igal hetkel lõpetada ja hiljem uuesti alustada.

Lisaks saad vajadusel teha vältimatute kulutuste katteks ühekordselt suuremaid väljamakseid. Neilt peetakse küll 10% tulumaksu kinni, kuid igakuised fondipensioni väljamaksed jäävad endiselt maksuvabaks.

Edasised sissemaksed

Kui oled kord juba II sambast väljamakseid teinud, peatuvad alatiseks sinu II samba sissemaksed (nii sinu palgast minev 2, 4 või 6%, kui ka riigi lisatav 4%).

III sambasse võid rahulikult sissemakseid edasi teha ka siis, kui samal ajal juba III samba raha välja võtad – tulumaksu saad ikka tagasi.

II ja III sammas kui pärandvara

Pensionifondi osakud on sinu pärandvara. See tähendab, et kui sind enam siinilmas ei ole, saavad sinu pärijad sulle kuuluvad pensionifondi osakud oma pensionikontole või soovi korral rahas välja võtta (viimasel juhul peab riik kinni 20% tulumaksu). Sina ei pea selleks ühtegi avaldust tegema.

Vaata ka: Pensionifondi osakute pärimise juhend

Oled vähemalt 60-aastane ja soovid hakata kogutud pensionivara kasutama?

Pea meeles, et II ja III samba vara tasub kasutada alles siis, kui seda päriselt vajad. Alates 60. eluaastast on kõige kasulikum valik igakuine väljamakse ehk fondipension.

Seadistan väljamaksed

Soovin küsida