Investeeri oma tulevikku ja võida maksudelt

Esimene samm investeerimisel:
madalate tasudega III samba fond.

Kristi Saare, õpetaja ja naisinvestorite klubi asutaja

Brutopalk
€ kuus
Muud aastatulud
€ aastas
III sambasse on mõistlik iga kuu panna

300

Tulumaksuvõit aastas

720

Tee sissemakse
Igakuise püsimakse seadistamine on tasuta ja võtab ainult 2 minutit.

Alusta III sambasse kogumist Tulevas

1Otsusta, kui palju soovid koguma hakata

Kasuta meie kalkulaatorit, et arvutada maksimaalne summa, millele laieneb tulumaksusoodustus. Loe lähemalt, miks kolmandasse sambasse koguda? Loe ka siit: Vastused 5 praktilisele küsimusele III samba kohta

2Vali Tuleva III Samba Pensionifond

See on madalate kuludega indeksifond, mis suunab kogu raha maailma aktsiaturule. Loe lähemalt, mis on Tuleva III Samba Pensionifondi sees.

3Alusta kogumist

Avaldust tegema Avaldus on kõige lihtsam teha siinsamas Tuleva lehel. Nupule vajutades leiad juhised, kuidas avaldus ära teha ja sissemaksed automaatselt jooksma panna. Kui sul valikuavaldus juba tehtud ja soovid lihtsalt sissemakset teha, vajuta siia. Kui soovid lapsele kolmanda samba kontot avada, vaata allpool “Korduvad küsimused”.

Korduma kippuvad küsimused

Miks ma üldse peaksin hakkama koguma III samba fondi? Mis on III samba eelised teiste investeerimistoodete ees?

Riik on teinud III samba fondidele olulise maksusoodustuse – sissemaksetelt tagastatakse 20% tulumaks, mille saad soovi korral uuesti III sambasse suunata. Kui palud tööandjal enda eest otse palgast III sambasse makseid teha, siis sellelt summalt tulumaksu kinni ei peeta ning saad kohe selle võrra suurema summa fondi suunata. Sel juhul tulumaksu tagastust enam ei tule.  Loe lähemalt.

Maksusoodustused on ka III sambast raha väljavõtmisel – juhul kui oled III samba fondis kogunud vähemalt 5 aastat, siis pärast 60-ndat eluaastat rakendub raha välja võtmisel soodusmäär 10% (tavalise 20% asemel).*

Kui II sambasse koguvad kõik tööl käivad inimesed iga kuu 6% brutopalgast (2% panustatakse otse palgast ning 4% lisandub sotsiaalmaksust), siis III sambasse saab panustada oluliselt rohkem. Kuid siin tasub meeles pidada, et tulumaksutagastus rakendub summale, mis moodustab kuni 15% sinu kalendriaasta brutotulust (maksimaalselt 6000 eurot aastas).

III sambast saab raha igal ajal välja võtta. Väljavõtmisel tuleb tasuda tulumaks.

*Kui kogusid III sambas ennem 2021.a, siis saad hakata tegema soodsama 10% tulumaksuga väljamakseid juba peale 55.sünnipäeva.


Millist tootlust on Tuleva III sambas oodata?

Me investeerime passiivselt maailma majandust vedavate börsiettevõtete aktsiatesse ja hoiame kulud hästi madalal. Sellega saavutame, et meie fondide tootlus käib käsikäes maailmaturuga. Nii saame tagada, et Tuleva pensionifondide tootlus ei jää kunagi kaugele maha maailma väärtpaberiturgude keskmisest. Loe lähemalt, millist tootlust on Tuleva pensionifondi investeerides oodata.


Kuidas toimub III sambasse sissemakstud rahalt tulumaksuvabastus?

Kolmanda samba tulumaksuvabastust on võimalik saada kahel viisil:

 • Kui kannad kolmanda samba fondi raha, siis aasta lõppedes läheb sissemakstud summa automaatselt sinu tuludeklaratsiooni ning riik maksab sulle deklaratsiooni esitamise järel sissemaksult tasutud tulumaksu tagasi. Sa pead ise jälgima, et sissemaks ei ületaks 15% sinu aastatulust või 6000 eurot (kumb iganes on väiksem)
 • Kui palud tööandjal oma brutopalgast otse osa raha kolmandasse sambasse kanda, siis tööandja sellelt raha tulumaksu kinni ei peagi. Seega, kui 100 euro sulle palgana maksmisel peaks tööandja kinni 20 eurot tulumaksu ja sina saad kontole 80, siis kolmandasse sambasse laekub sulle kogu 100 eurot. Siinkohal peab tööandja arvet, et tema poolt tehtud sissemaksed ei ületaks 15% sinu aastapalgast või 6000 eurot.

Kas saan koguda III sambasse, kui olen II sambast lahkunud?

Kolmandasse sambasse saavad koguda ka need, kes ei ole teise sambaga liitunud või on teises sambas kogumise lõpetanud. Kui sa ei ole teise sambaga liitunud, siis kolmanda samba valikuavalduse tegemisel avatakse sulle Pensionikeskuse poolt automaatselt pensionikonto, kuhu hakkadki oma kolmanda samba osakuid koguma.


Kui palju raha peaks III sambasse kandma?

Kolmandasse sambasse võid teha sissemakseid just sellises summas kui sulle sobib – miinimumi pole. Siin on tähtsad asjad, millest lähtuda:

Optimaalne ja ühtlasi maksimaalne summa, mida võiks kolmandasse sambasse paigutada, on 15% sinu aasta bruto sissetulekust, aga mitte üle 6000 euro. See annab suurima maksuvõidu. Arvutamisel on abiks meie kalkulaator ja täpsemad selgitused Kristi Saarelt leiad siin.Riik kingib niisiis kolmandasse sambasse kogujatele vahva maksusoodustuse – sel aastal sisse makstud summalt saad tuleval kevadel tulumaksu tagasi. Enne muude investeeringute otsimist tasub kindlasti igal aastal kolmanda samba maksuvõit maksimaalselt ära kasutada. Üle maksuvaba limiidi ei ole samas ka mõtet kolmandasse sambasse raha paigutada.

Loe lähemalt, kuidas pensionisammaste maksusoodustus sulle kasu toob.


Kuidas toimub raha kandmine III samba fondi?

Kolmandasse sambasse ei laeku raha automaatselt nagu teise sambasse. Peale III samba fondi valikuavalduse tegemist tuleb raha kandmine ise läbi oma internetipanga teostada – kas ühekordse maksena või püsikorraldusega. Sissemakseid saad teha meie veebirakenduses.

Arvestama peab aga sellega, et kuigi III sambasse kantava raha suuruse saad ise määrata, siis 20% tulumaksutagastust III samba sissemaksetelt saad ainult sissemaksetelt, mis ei ületa 15% sinu aasta brutosissetulekust või 6000 eurot (olenevalt sellest, kumb on väiksem). Sissemaksete arvutamisel on sulle abiks meie kalkulaator.

Loe ka siit: Vastused 5 praktilisele küsimusele III samba kohta


Mis makseandmetega saan teha sissemakse Tuleva III Samba Pensionifondi?

Tuleva III Samba Pensionifondi saad teha sissemakse järgmiste andmetega:

 • Makse saaja: AS Pensionikeskus
 • Konto number (vali üks):
  • Luminor PankEE961700017004379157
  • SEBEE141010220263146225
  • LHV: EE547700771002908125
  • Swedbank: EE362200221067235244
 • Viitenumber: Pensionikonto number (Pensionikonto nr leiad isikukoodi abil siit)
 • Makse selgitus: 30101119828, EE3600001707

Kuidas tööandja poolt III sambasse sissemaksed käivad?

Parimad tööandjad on valmis töötaja avalduse alusel kandma raha III sambasse otse brutopalgast. Nii toimides saad maksuvabastuse sissemaksetelt kohe. Otse palgast kolmandasse sambasse investeerimiseks tuleb teha järgmist:

 • Vali III samba fond tasuta Tuleva veebirakenduses, oma internetipangas või pisikese tasu eest pensionikeskuses.
 • Esita tööandjale avaldus, kuhu pane kirja oma pensionikonto number ning millise osa brutopalgast soovid edaspidi otse III sambasse suunata. Avalduse näidis on siin.

Kus ma leian oma III samba püsimakse?

Püsimakse leiad oma internetipangast, kus maksed toimuvad.

Swedbankis üles seatud püsimakset näed, kui valid peamenüüs Pension -> III sammas -> Fondi valimine -> Regulaarsed maksed kolmandasse sambasse
Näed fondi nime, kuhu on suunatud igakuised maksed ning klikkides sellel kirjel, avaneb püsimakse.

SEB pangas tehtud püsikorralduse leiad siit

Kui valid peamenüüst Arveldamine -> Püsikorraldused. Leiad nimekirjast püsikorralduse, millel on makse saajaks AS Pensionikeskus.

LHV internetipangas tehtud püsimakse leiad siit

Kui valid menüüst Igapäeva pangandus -> Püsikorraldused. Leiad nimekirjast püsikorralduse, millel on makse saajaks AS Pensionikeskus.

Luminori internetipangas tehtud püsimakset näed siin.

Internetipangas leiad püsimakse, kui valid menüüst Autopiloot -> Püsikorraldused. Leiad nimekirjast püsikorralduse, millel on makse saajaks AS Pensionikeskus.


Kandsin raha üle, aga pensionikontol ei ole seda näha. Kas midagi on valesti läinud?

Kui kandsid raha Tuleva III Samba Pensionifondi, siis muutust oma pensionikontol näed alles järgmise tööpäeva õhtuks. Seega, kui kandsid raha üle nädalavahetusel, näed uusi osakuid oma pensionikontol alles teisipäeva õhtul. Sinu ülekanne ei pruugi sinu pangast ka samal päeval teele minna – näiteks juhul kui sooritasid makse peale tööpäeva lõppu. Sellisel juhul pead veel ühe tööpäeva ootama kuni muutust oma pensionikonto seisus näed.

Pensionikonto seisu saad vaadata tuleva.ee lehe kaudu sisse logides või oma internetipangas või otse Pensionikeskuse lehel.


Kogun III sammast kindlustuslepingusse. Kas sealt saan ka kogunenud raha Tuleva III samba fondi üle tuua?

Jah. Kolmanda samba kindlustuslepingust saab raha samuti kolmanda samba pensionifondi üle kanda ilma, et vahepeal peaks raha välja võtma ja tulumaksu tasuma. Kindlustuslepingust raha üle toomiseks vajuta siia.


Kui toon oma III samba kindlustuslepingu Tulevasse, kas mulle säilib soodsam tulumaksumäär väljamaksetele alates 55.eluaastast?

Jah, kui kogud mõnes III samba kindlustuslepingus juba ennem 2021.a, siis on sul õigus teha väljamaksed 10% tulumaksumääraga alates 55.eluaastast ning see õigus säilib, olenemata sellest, millises III samba fondis jätkad kogumist.


Kas tulumaksusoodustus säilib, kui III samba fondi vahetada?

Tulumaksusoodustus ei sõltu sellest, millises fondis kogud. Sa saad vahetada kolmanda samba pensionifondide vahel ning kanda oma raha kolmanda samba kindlustustootest pensionifondi ja vastupidi ilma, et sul tekiks kohustus tulumaksu tasuda.

Kui kogud III samba pensionifondis, siis saad selle Tulevasse üle tuua väga lihtsalt: logi sisse oma pensionikontole.

Kui kogud raha kolmanda samba kindlustuslepingus, siis selle ületoomiseks vajuta siia.


Ma kogun või plaanin koguda II ja III sambasse Tuleva pensionifondis. Kas ma peaksin astuma ka Tuleva liikmeks?

Tuleva fondides pensioni kogumiseks ei pea olema Tuleva liige, aga liikmeks astudes saad Tulevast kõige rohkem kasu. Tuleva liikmena pole sa ainult oma pensionifondi klient, vaid ka kaasomanik.

Meie, Tuleva liikmed

 • saame igal aastal osa oma ühiste pensionifondide valitsemistasust liikmeboonusena endale, teenides nii vähehaaval lisa oma pensionile,
 • toetame Eesti seaduste paremaks muutmist, et need oleksid kasulikud inimestele, mitte ainult pankadele ja kindlustusseltsidele,
 • otsustame koos Tuleva arengu üle: meist igaühel on ühistu üldkoosolekul üks hääl.

Loe lähemalt, mida tähendab Tuleva ühistuga liitumine.


Mis erinevus on Tuleva pensionifondi valimisel ja Tuleva liikmeks astumisel?

Kui valid Tuleva pensionifondi, saad Tuleva kliendiks. Kui astud ka Tuleva liikmeks, saad Tuleva kaasomanikuks. Tuleva on nimelt ühistuline ettevõte, mille omanikud on Tuleva liikmed. Meie käivitasime Tuleva fondivalitseja, mis juhib Tuleva pensionifonde. Kõik Eesti inimesed võivad saada Tuleva pensionifondi kliendiks – selleks ei pea liikmeks astuma.

Et valida Tuleva pensionifond, ei pea sa midagi maksma – hakkad hoopis kohe tänu madalale valitsemistasule raha kokku hoidma. Fondivahetus on tasuta ja võtab netipangas 5 minutit.

Et saada Tuleva liikmeks, tuleb maksta liitumistasu (125 eur). Liitumistasu on maksnud kõik Tuleva liikmed – see on iga omaniku panus meie ühise ettevõtte arenduskulude katteks. Liitumistasu on ühekordne – edasi midagi maksta pole vaja. Loe lisaks siit.


Mis muutus III sambas seoses pensionireformiga?

Kuigi pensionireform puudutas peamiselt teist sammast, oli muudatusi ka kolmandas sambas. Loe lähemalt pensionireformi muudatustest.


Kas ja kuidas avada lapsele III sammas?

Meie soovitame lapse jaoks raha koguda oma kolmanda samba fondis. Lapsele kolmanda samba fondi vormistamine ei ole tulumaksu osas väga efektiivne, sest kui sina lapse kolmanda samba kontole raha kannad, siis tulumaksu saab tagasi laps – aga ainult sellisel juhul, kui tal on tulu, millelt tulumaksu kinni pidada. Ehk siis enamikul juhtudel tulumaks jääb lihtsalt tagastamata.

Kui siiski soovid lapsele kolmanda samba avada, siis meie kogemusel kõige lihtsam kasutada LHV  panka või Swedbanki (NB! Mõlemad nõuavad siiski pangakontorisse kohale tulemist). Mõlemas saate avaldust tehes valida soovi korral ka Tuleva III Samba Pensionifondi.

LHV juhend on siin. Lapse kolmanda samba konto seisu näed lapse internetipangas või pensionikeskuse lehel lapse kontole sisse logides.


Kas on mõtet III sammast teha, kui olen üle 50 aasta vana?

Jah, täiendavalt pensioniks säästa pole kunagi hilja. Tegelikult näitab ka rahandusministeeriumi statistika, et III sambaga liitunute keskmine vanus tõuseb aasta-aastalt.

Küll aga soovitame sul siis, kui pensionini on jäänud 10 või vähem aastat, lühiajaliste turu kõikumiste mõju vähendamiseks osa varast investeerida madalama riskiga võlakirjafondi või pangadeposiiti, sest Tuleva III samba fond investeerib 100% aktsiatesse.


Kas saan raha koguda mitmesse erinevasse III samba fondi?

Jah, muidugi on võimalik raha koguda mitmesse erinevasse III samba fondi. Samas on kõigi Eesti pensionifondide riskid seaduse nõudeid järgides hästi hajutatud. Pensionikoguja ise ei pea riski maandamiseks raha mitme fondi vahel laiali jagama. Lisaks on pensionikoguja kõigis pensionifondides kaitstud fondivalitseja äririski eest. Seetõttu ei vähenda vara jagamine mitme fondi vahel sinu riski.

Ainus viis, kuidas oma valitud pensionifondi riski sisuliselt vähendada, on suunata osa rahast madala riskiga võlakirjafondi.

See võib olla otstarbekas juhul, kui sul on pensionini jäänud vaid loetud aastad. Võlakirjafondi valimist võid kaaluda ka juhul, kui sa oled väga tundliku närvikavaga inimene ja turgude lühiajalised kõikumised valmistavad sulle elu häirivaid kannatusi. Aga pead arvestama sellega, et riskivabu investeeringuid pole ja riski vähendada ilma tootlusest loobumata pole kahjuks võimalik.

Fondide tulemusi saad võrrelda Pensionikeskuse leheküljel – selleks ei pea investeerima mitmesse fondi.


Kas minu raha on Tuleva III samba fondis sama turvaliselt kaitstud kui panga pensionifondides?

Jah. Sinu raha turvalise hoidmise tagavad lisaks Tuleva oma sisereeglitele ja riskihalduse protseduuridele veel kolm asja:

 • Finantsinspektsioon andis Tuleva fondivalitsejale tegevusloa ja valvab, et meie igapäevane tegevus vastaks igati nõudmistele.
 • Swedbank on Tuleva fondide depoopank. Depoopank kinnitab iga tehingu fondi varaga. Täpselt nii nagu panga enda fondide puhul.
 • Tuleva fondivalitseja omakapital

Mis vahet hakkab olema II ja III sambal peale II samba vabatahtlikuks muutmist?

Teine sammas jääb ka edaspidi märksa rangemalt piiratud kogumisvõimaluseks. Peamised erinevused kolmanda sambaga on:

 • Sissemaksete suurust ega toimumise aega ei saa teises sambas muuta. III sambas võid ise valida, millal ja kui palju sisse maksad;
 • Raha saab enne pensioniiga II sambast välja võtta ainult ühekorraga ning siis ei saa kogumist 10 aasta jooksul uuesti alustada. III sambas võid raha kasutusele võtta igal ajal ja sobivas proportsioonis, samuti raha väljavõtmise järel kasvõi kohe uuesti koguma hakata.

Olen juba pensionil, aga käin tööl. Kas peaksin ikkagi III sambasse koguma?

Kui oled juba pensionil, aga soovid raha kõrvale panna, sobib kolmas sammas sulle hästi. Sa pead ainult meeles pidama seda, et kui plaanid raha välja võtta varem kui 5 aasta möödumisel kolmanda samba osakute soetamisest, siis tuleb tasuda 20% tulumaksu. Muidu on tulumaks 10%.


Millised piirangud on III sambast raha väljavõtmisel? Kuidas ja millal ma raha kätte saan?

III sambast saad osa või kogu raha välja võtta alati, kui soovid. See laekub nelja tööpäeva jooksul pärast avalduse esitamist. Samuti võid III samba fondi osakuid pärandada. Väljamakseid maksustatakse järgmiselt: 

 • kui võtad raha välja enne 60. sünnipäeva: 20%
 • kui võtad raha välja peale 60. sünnipäeva: 10%
 • kui võtad raha välja regulaarsete pensionimaksetega (nt pikaajaline fondipension või pensionileping): 0%.

NB! Neile, kes alustasid kolmandasse sambasse kogumist enne 2021.a., kehtib maksusoodustused väljamaksetele alates 55.eluaastast.

Loe lähemalt siit.


Kas III sambasse tasub koguda ka muuks otstarbeks kui pensioniks? Nt lapsele?

III sammas on paindlik raha kogumise viis, mis lubab sul seada pikaajalisi eesmärke, aga samas vajadusel raha varem välja võtta või hoopis võimalusel raha kasutamist edasi lükata. Mõned eesmärgid lisaks pensionile, mille saavutamiseks see on hea tööriist:

 • lapsele tulevikuks. See on oluliselt soodsam viis koguda kui pankade nn lapse-tooted
 • suure unistuse täitmiseks. See võib olla nii oma kodu kui oma ettevõtte stardikapital

Pane tähele! Kui soovid lapsele koguda raha kolmanda samba abil, siis kogu raha ikka oma pensionikontole. Kuigi sa saad avada pensionikonto ka lapsele ja sinna raha kanda, siis paraku ei saa sa nendelt maksetelt tulumaksu tagasi. Tulumaksutagastus kehtib sellele inimesele, kelle nimel on pensionikonto, mitte sellele, kes sinna sissemakseid tegi ja tulumaksu saavad tagasi ainult need, kellel on sel aastal maksustatavat tulu. Seetõttu on mõistlik kanda lapsele mõeldud sääst ikka enda või abikaasa kolmanda samba sissemakseks.

Hoiatus! Nagu investeerimisega ikka: ära paiguta aktsiatesse raha, mida sul lähemal ajal tarvis läheb. Kolmas sammas sobib pikema ajahorisondiga kogumiseks.


Kas saan teha sissemakseid ka oma lähedase III sambasse?

Jah, saad ikka, kuid arvesta sellega, et tulumaksu saab tagasi  pensionikonto omanik ehk sinu lähedane, mitte makse tegija.


Kas ainuke viis III sambasse koguda on see, et tööandja peab summa palgast kinni (ise ei saa maksta)?

Ei, igaüks saab ikka ise ka oma kolmandasse sambasse sisse maksta ja enamus täna III sambasse koguvaid inimesi just niimoodi teevadki. Selleks tuleb üles seada püsimakse või teha  ühekordseid sissemakseid. Sissemaksete tegemiseks logi sisse Tuleva veebirakendusse

Loe ka siit: Vastused 5 praktilisele küsimusele III samba kohta


Kui III sambasse alustada kogumist alles nüüd, siis millal saan tulumaksu tagasi?

Kuna kolmandas sambas ei lähe maksed automaatselt maha sinu palgast ega sotsiaalmaksust nagu teises sambas, siis sissemakseid teostad sa ise ja need hakkavad laekuma fondi niipea kui sa oled makse teinud (või püsimakse üles seadnud). Kolmanda samba arvestus käib kalendriaasta põhiselt. Seega, kui teed avalduse poole aasta pealt, siis saad ikkagi teha sissemakseid kogu kalendriaasta eest kuni 15% oma aastasest brutotulust või 6000 eur, olenevalt kumb piir sinu jaoks ennem ette tuleb.

Tuludeklaratsiooni ilmuvad tehtud maksed automaatselt ja maksutagastuse saad pärast seda, kui oled tuludeklaratsiooni ära esitanud.


Kuidas käib pärimine? Kas on vahet, kui pärimine toimub enne või peale 55-ks saamist?

Siin vahet pole: kõik kolmanda samba osakud on päritavad ja pärijatele tehtud väljamaksule rakendub 20% tulumaks. Pärijatel on võimalus võtta ka kogunenud osakud oma pensionikontole. Loe ka pensioniosakute pärimise juhendit.


Kuidas toimub kontroll, et sissemaksed ei ületa 15% brutosissetulekust?

Kui ise maksad, on sinu enda asi kontrollida, et summa ei läheks üle 15% brutotulust. Tehniliselt ei takista sul miski ka rohkem raha III sambasse investeerimast, ainult et tulumaksu saad tagasi vaid sellelt osalt, mis ei ületa 15%. Ja probleem on selles, et kui tahad raha välja võtta, siis riik küsib sult tulumaksu tagasi kogu sissee makstud summalt, hoolimata sellest, et said tulumaksu tagasi vaid osalt.

Loe lähemalt kui palju sa saad kolmandasse sambasse sel aastal investeerida.


Kui ma ei tööta Eestis, kas saan ka III sambasse investeerida?

Kui sa täna Eestis tulu ei deklareeri, siis ei ole sul väga otstarbekas III samba kaudu investeerida. Probleem on selles, et sa ei saa tulumaksu sisse pandud rahalt tagasi, aga kui raha välja võtad, siis riik peab ikka kogu summalt tulumaksu kinni, justkui oleks sa tulumaksu algselt tagasi saanud.


Ka on mõistlik tõsta II sambast raha III sambasse?

Ei, kindlasti mitte. Tuleva teise samba fond investeerib raha täpselt samadesse väärtpaberitesse nagu kolmanda samba fond. Kuigi kolmandasse sambasse sissemaksetele kehtib oluline maksusoodustus, on teise samba maksusoodustus kordades suurem. Lisaks pead teisest sambast väljumisel maksma ära tulumaksu. See on täiesti tarbetu kulu.

Vaata teise ja kolmanda samba maksueelise arvutust Laura näitel siit.


Millised piirangud on III sambast raha väljavõtmisel?

Kolmandast sambast saad osa või kogu raha välja võtta alati, kui soovid.  Väljamaksete puhul peab riik automaastelt tulumaksu kinni järgmiselt : 

 • kui võtad raha välja enne 60. sünnipäeva: 20%
 • kui võtad raha välja peale 55. sünnipäeva: 10% (kui kogusid kolmandas sambas juba ennem 2021.a ning esimesest sissemaksest on möödas vähemalt 5 aastat)
 • kui sõlmid pensioniikka jõudes fondipensioni lepingu ja võtad raha välja regulaarsete väljamaksetena: 0%
 • Sul on täielik puuduv töövõime: 0%

Väljamaksed toimuvad avalduse alusel, läbi Pensionikeskuse.


Soovin küsida