Vastused 5 praktilisele küsimusele kolmanda samba kohta

Jaga sõbraga:

Nüüd on kaval veenduda, et saad kevadel nii palju tulumaksu tagasi kui võimalik, investeerides veel enne aasta lõppu kolmanda samba abil oma tulevikku.

Kristi Saare aitab siin välja arvutada, kui palju on tark suurima maksuvõidu saavutamiseks tänavu kolmandasse sambasse raha paigutada. Allpool on vastused viiele praktilisele küsimusele, mida meie inimesed viimasel ajal kõige sagedamini küsinud on.

Kuidas jõuab raha minu kolmandasse sambasse?

Pea meeles, et kolmandasse sambasse ei laeku raha automaatselt nagu teise sambasse. Kui oled kolmanda samba fondi valikuavalduse ära teinud, kanna internetipangas pensionikontole raha osakute ostmiseks. Võid teha sissemakseid ükshaaval või seada üles püsimakse. Vajalikud andmed maksekorralduse jaoks leiad siin.

Kui palju raha peaks kolmandasse sambasse paigutama?

Kolmandasse sambasse võid teha sissemakseid just sellises summas kui sulle sobib – miinimumi pole. Siin on tähtsad asjad, millest lähtuda:

1. Optimaalne ja ühtlasi maksimaalne summa, mida võiks kolmandasse sambasse paigutada, on 15% sinu aasta bruto sissetulekust, aga mitte üle 6000 euro. See annab suurima maksuvõidu. Arvutamisel on abiks meie kalkulaator ja täpsemad selgitused Kristi Saarelt leiad siin.

Riik kingib niisiis kolmandasse sambasse kogujatele vahva maksusoodustuse – sel aastal sisse makstud summalt saad tuleval kevadel tulumaksu tagasi. Enne muude investeeringute otsimist tasub kindlasti igal aastal kolmanda samba maksuvõit maksimaalselt ära kasutada. Üle maksuvaba limiidi ei ole samas ka mõtet kolmandasse sambasse raha paigutada.

Loe lähemalt, kuidas pensionisammaste maksusoodustus sulle kasu toob.

2. Ära muretse, kui sul ei ole võimalik 15% brutosissetulekust säästa. Pane algatuseks oma tuleviku heaks kõrvale just selline summa, mis sinult täna liiga suuri ohverdusi ei nõua. Alusta kasvõi 25 euroga kuus ja vaata aasta pärast üle, kas saad seda summat suurendada.

3. Kolmas sammas on suurepärane tööriist pikema ajahorisondiga kogumiseks. Nagu investeerimisega ikka: ära paiguta aktsiatesse raha, mida sul lähemal ajal tarvis läheb.

Kui tihti peaks kolmandasse sambasse sissemakseid tegema?

Kolmandasse sambasse võid raha paigutada nii harva või nii sageli kui sulle sobib – kasvõi iga nädal või kord-paar aastas.

Kõige kavalam on siiski internetipangas üles seada igakuine püsimakse, et sinu investeeringud oleks automaatsed ja regulaarsed. Pangaarvelt automaatne raha suunamine tulevikufondi on hea selleks, et sinu tuleviku-mina ei peaks kogu aeg oleviku-mina kiusatustega võitlema ega igapäevaelu kõrvalt tähelepanu püüdma. Investeeringute regulaarsus on omakorda parim viis riske hajutada – pikas plaanis saavutab tõenäoliselt parima tulemuse just see, kes hajutab fondiosakute ostud ajas.

Tulumaksutagastuse arvestamine käib kalendriaasta põhiselt. Sellepärast on aasta lõpus tark üle vaadata, kas saaksid täiendava sissemaksega veel oma maksuvõitu suurendada – loe lähemalt siin.

Kuidas saan oma kolmanda samba püsimakse suurust muuta?

Juba üles seatud püsimakse summat saad igal ajal muuta. See ei maksa sulle midagi. Täpsusta lihtsalt internetipangas püsimakse korraldusel soovitav summa. Kui vaja, saad ka püsimakse hoopis peatada.

Tegin kolmanda samba sissemakse, aga ma ei näe seda oma pensionikontol?

Kolmandasse sambasse kantud raha eest jõuavad osakud sinu pensionikontole järgmise tööpäeva õhtuks.

Kui kandsid raha üle reede õhtul või nädalavahetusel, näed uusi osakuid oma pensionikontol teisipäeva õhtul. Kui tegid ülekande pärast tööpäeva lõppu, ei pruugi ülekanne sinu pangast kohe teele minna – muutust oma pensionikontol näed siis ülejärgmise tööpäeva õhtul.

Mõnikord võib juhtuda, et unustasid maksekorraldusele märkimata selgituse või viitenumbri. Ära muretse, sellisel juhul kannab Pensionikeskus sulle raha lihtsalt tagasi tagasi. Korrektse maksekorralduse info leiad siit.

Kui sa oma küsimusele vastust ei leidnud, anna meile kindlasti märku! Helista 644 5100 või kirjuta tuleva@tuleva.ee. Kui oled Tuleva ühistu liige, saad mõtteid vahetada ka Tuleva liikmete fb grupis.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Vaata arvutust

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin uudiskirja
Jagame aegajalt parimaid artikleid, ekspertide nõuandeid ja kasulikke meeldetuletusi.
Palun sisesta e-posti aadress.
Tuleva ei jaga sinu kontaktandmeid kunagi kellegagi. Soovi korral saad uudiskirjast alati loobuda.