Pane oma II sammas jõudsamalt kasvama

Alates 2024. aastast saad esitada avalduse, et järgmisest aastast suureneks sinu II samba panus 2% pealt kuni 6% peale brutopalgast.

Mida suurem protsent, seda kiiremini kasvavad ka sinu säästud.

Suurendan sissemakset (2 min)

Avalduse esitamine on tasuta.

Arvuta, kui palju võidad 2025. a tulumaksureformi ja II samba sissemakse suurendamise koosmõjul
0%
Netopalk võrreldes tänasega +38 €

1595 €

II samba igakuine panus Tulumaksuvõit aastas +211 € ei muutu sina panustad 120 €, riik lisab 80 €

200 €

Kogud pensionieaks rohkem võrreldes senise 2% panusega

+33 600 €

Ei muutu

Suurendan sissemakset (2 min)
Avalduse esitamine on tasuta.

Mis ja millal muutub?

Seni on inimesed II sambasse panustanud 2% brutopalgast ja riik on lisanud sellele 4%.

Nüüd saab koguja esitada avalduse, et alates 2025. a suurendada senine igakuine 2% II samba sissemakse kas 4% või 6% peale. Muudatus puudutab üksnes inimese enda makset, riik jätkab sotsiaalmaksu arvelt 4% lisamist, sõltumata inimese enda panusest.

Vaikimisi loetakse sissemakseks 2%. Sissemakse tõstmiseks või langetamiseks saab avaldust esitada igal ajal, aga sissemakse muutub kord aastas 1. jaanuaril nende avalduste põhjal, mis on esitatud hiljemalt novembri lõpuks. Sissemakse tõstmiseks alates 1. jaanuarist 2025, saad avalduse esitada 1. jaanuarist kuni 30. novembrini 2024.

Miks peaksin tõstma II samba makseid?

Eestis on pensionid madalad. Meil moodustab keskmine pension ligi 40% keskmisest palgast, kuid Euroopa Liidu keskmine on märksa suurem. Seega – pensioniks valmistumiseks tuleb koguda sääste. Kui palju? Kahjuks ei ole siin õiget ega valet vastust. See sõltub sinu võimalustest ning kulutustest. Mida varem alustada, seda väiksem peab olema igakuine säästumäär. Igatahes on tulevane sina tänulik iga pensioniks kogutud euro eest.

Kas II või III sammas?

Võimaluse korral kasuta mõlemat. Kui sa täna veel ei saa nii palju oma tulevikku investeerida kui II ja III sammas lubaksid, pole hullu – suurenda säästmist sammhaaval.

Kas esmalt suurendada oma II samba sissemakseid 6% peale või paigutada igal kuul raha III sambasse? Märkimisväärset vahet ei ole. Mõlemad on head variandid, aga neil on oma väikesed eripärad. Otsuse tegemisel võib sulle olla abiks tabel Tuleva teadmistepangas.

Tegutse juba täna

Kõige rohkem saad sa pensioniks kogumisel ise ära teha. II samba raha koguneb sinna just sellises tempos, kuidas ise panustad. Kui sinu palk kasvab, suurenevad ka II samba sissemaksed. Nüüd saad ka otsustada, kui suur protsent sinu palgast sinna koguneb. Mida suurem protsent, seda kiiremini kasvavad ka sinu säästud. Kasuta see võimalus kindlasti ära.

Korduma kippuvad küsimused

Kui palju lisab riik II samba maksele?

Riik lisab II sambasse 4% sinu palgalt makstava sotsiaalmaksu arvelt ja seda nii sinu poolt määratud 2%, 4% või 6% panuse korral.


Kas ja millal saan sissemakse protsenti muuta?

Sissemakse muutmiseks saab avaldust esitada igal ajal, aga sissemakse muutub kord aastas 1. jaanuaril nende avalduste põhjal, mis on esitatud hiljemalt eelneva aasta novembri lõpuks.


Millal hakkab raha II sambasse liikuma uue protsendi järgi?

Sissemakse protsent muutub kord aastas 1. jaanuaril nende avalduste põhjal, mis on esitatud hiljemalt eelneva aasta novembri lõpuks.


Kas kasutada ära pigem III samba tulumaksuvõit või tõsta II samba panust?

Mõlemad valikud võivad olla kasulikud ning märkimisväärset vahet ei ole. Tuleviku kindlustamiseks võib olla mõistlik kasutada ära mõlemad, kuid otsuse tegemisel võib sulle olla abiks tabel Tuleva teadmistepangas.

Pane tähele, et II samba sissemakse tõstmine jõustub alles 2025. aasta jaanuarist. Kui soovid säästa juba varem, alusta kogumist Tuleva III Samba Pensionifondis või suurenda oma III samba sissemakseid.


Soovin küsida