Mida teha, kui unustasid III samba sissemakse viimasele minutile?

Jaga sõbraga:

Aasta viimastel päevadel tehtud sissemaksete kohta ei pruugi info pensionikeskusest sinu 2023. aasta eeltäidetud tuludeklaratsiooni jõuda. Sellepärast soovitame alati segaduse vältimiseks oma kolmas sammas aegsasti korda teha.

27. detsembri tööpäeval tehtud maksed jõuavad õigeks ajaks, hiljem tehtud ülekanded tõenäoliselt ei jõua.

Mida teha, kui sa siiski unustasid?

Kui tahad veel 28. – 31. detsembril täiendava sissemakse teha, pea silmas maksuameti juhiseid:

Kontrolli kevadel, kas sinu 2023. aasta eeltäidetud eraisiku tuludeklaratsioonil kajastuvad kõik kolmanda samba sissemaksed. Kui ei kajastu, saad sissemakse summat vastavalt käsitsi suuremaks muuta. Eelmisel aastal tehtud III samba sissemaksete kohta näed väljavõtet ka oma pensionikontolt Tuleva veebis või Pensionikeskuse lehelt (vali menüüst “Minu päringud” ja “Investori laekumised”).

Sel juhul tuleb hoolitseda, et seesama sissemakse ei jääks topelt ka järgmise aasta tuludeklaratsiooni. Vajadusel pead oma eeltäidetud sissemakse summat vastavas osas vähendama.

Maksuamet võib küsida sissemakse tegemise aja kohta tõendit – selleks sobib näiteks maksekorraldus või pangakonto väljavõte. Selle aasta arvestusse saad lisada kõik sissemaksed, mis on tehtud enne 31. detsembri keskööd. (Aasta viimasel päeval tehtud sissemakse eest saad oma pensionikontole fondiosakud jaanuari algul.)

Kuidas kohe täna maksudelt võita?

Tulumaksuvabalt saad kolmandasse sambasse paigutada igal aastal kuni 15% oma brutosissetulekust, kuid mitte rohkem kui 6000€.

  1. Vaata üle, kas oled oma 2023. aasta tulumaksuvaba limiidi ära kasutanud või saaksid veel maksudelt võita.
  2. Arvuta välja oma aasta brutosissetulek. Arvesta sisse kõik tulud, millelt maksad eraisiku tulumaksu – kindlasti igakuine palk, aga ka näiteks honorarid, üüritulu jne. Kristi Saare blogipost on abiks.
  3. Sisene Tuleva kontole ja vaata järgi, kui palju oled juba sel aastal kolmanda samba pensionifondi(desse) raha paigutanud. (Kui oled aasta jooksul teinud sissemakseid ka mõnda kolmanda samba kindlustustootesse, liida need summad ise juurde – pensionikontol neid ei näe.)

Kui sa pole veel võimalikku maksuvõitu ära kasutanud, võid soovi korral teha veel ühe täiendava sissemakse – siin on ülekande tegemiseks vajalik info.

Artikkel on uuendatud 01.12.2023.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida