Peagi valivad Tuleva liikmed Tuleva ühistule uue nõukogu. Senine Tuleva ühistu nõukogu esimees Kristi Saare võtab kokku nõukogu koosseisu töö aastatel 2020–2024, et anda liikmetele sissevaadet nõukogus tehtust ning ka mõtteid järgmisele nõukogule. Tuleva ühistu juhatuse esimees Annika Uudelepp küsis Kristilt mõned küsimused. Artikli lõpust leiad ka teiste nõukogu liikmete mõtteid.
Annika: Kristi, räägi oma lugu, kuidas sinust sai Tuleva ühistu nõukogu liige? Miks sulle nõukogu töös kaasalöömine huvi pakkus, kui neli aastat tagasi kandideerisid?
Kristi: Minu esimene kontakt Tulevaga oli aastal 2016, kui fondijuht Tõnu Pekk käis meil Investeerimisraadios tutvustamas Tuleva ideed. Peab tunnistama, et sel hetkel tundus veidi ulmeline, et päriselt saavadki inimesed kokku tulla ja oma pensionifondi teha! Jäin ka mina seda ideed uskuma ja 2016 lõpus alustasin Tulevas tööd kogukonnajuhi rollis – ehk igapäevaselt oli suur osa minu tööst just kõikide liikmetega suhtlemine.
Tuleva töötaja rollist välja liikudes oli näha, et kui näpp juba antud, siis ega seda tagasi ei saa. Suhtlesin aktiivselt edasi liikmetega, rääkisin kõikidele, et Tuleva on äge. Pensionirevolutsioon kogus alles hoogu ja kui uue nõukogu kokku paneku aeg saabus, tundus loogiline, et panustan oma energiat Tulevasse edasi läbi nõukogu liikme rolli.
Annika: kuidas Tuleva nõukogu juhtimine välja näeb ja mis on ootused nõukogu liikmele?
Kristi: Tuleva tulundusühistu nõukogu kohtub regulaarselt, korra kvartalis. Nõukogu roll on esindada liikmete arvamust, ehk koos on väga erineva taustaga ja kogemusega põnev seltskond tarku inimesi. Teemade valik koosolekutel on seinast seina. Alustuseks annab tavaliselt juhatus aru, kuidas Tuleval vahepeal numbriliselt läinud on. Meie silme alt käib läbi Tuleva eelarve ja sellega seoses on päris palju arutelusid, mis on seotud Tuleva strateegiliste eesmärkide ja tulevikuplaanidega.
Tuleva teeb asja, mida keegi varem sellisel kujul pole teinud, seega ei ole meil ees kaarti teetähistega, et tuleks täpselt nii minna. See tähendab, et meie ideed saavad praktikasse alles teiste inimestega läbi arutadaes. Nõukogu liikmed saavad siin edastada oma teadmisi ja kontakte, vajadusel vaielda ideedele vastu ja küsida vajalikke küsimusi, et kõik stsenaariumid oleksid läbi kaalutud.
Annika: Kui vaatad tagasi, mida tood kõige olulisemate saavutuste või otsustena välja nõukogu möödunud tööperioodist? Ava palun natuke sisulist tausta liikmete jaoks.
Kristi: Viimase nelja aasta sisse on jäänud Tuleva jaoks väga palju suuri samme. Kuigi enne selle nõukogu perioodi algust oli III samba fond juba valmis, siis tõeline hüpe inimeste teadlikkuses ja fondide mahtudes on just värskelt toimunud. Oleme juba varsti mahult 1 miljardi euro piiril! Mida suuremaks ja professionaalsemaks Tuleva organisatsioonina on kasvanud, seda rohkem on kasvanud ka nõukogu roll. Liikmeid on meil varsti juba 10 000 ja oleme Eesti mastaabis väga suure mõjuga kogukond.
Nõukogu laualt on arutlemiseks käinud läbi suurematest teemadest kogu Tuleva strateegia aastani 2027. Sellele lisaks ka palju väiksemaid praktilisi teemasid, mis kogujate elu paremaks teeksid. Näiteks on alanud täiendava kogumistoote ettevalmistus; Coop Panga kliendid saavad nüüd mugavamalt Tulevas kogumist alustada; ning lisaks on rakendunud palju regulatiivseid nõudeid fondidele. Kokkuvõttes võiks öelda, et nõukogu on saanud kaasas käia Tuleva “täiskasvanuks” saamise teekonnal.
Annika: Tuleva ühistu eripärana on nõukogu pädevuses kaks väga olulist otsust – liikmekapitaliga seotud küsimused ja investeerimisstrateegia. Selgita palun liikmetele, kuidas nõukogu neil teemadel sihti seab ja mida arutab?
Kristi: Ma arvan, et üks kõige korduvamaid küsimusi või meeldetuletusi, mida võib nõukogu koosolekutel kuulda on: „Aga mis oleks liikmetele parim?”. See tähendab silma peal hoidmist Tuleva kasvuotsustel ja aruteludel. Näiteks kui laual on tasude langetamise üle otsustamine, tuleb jälgida, et me tegutseksime vastavalt algselt paika pandud missioonile. Meie eesmärk on ühiselt koguda madala tasuga indeksfondidesse, täpselt nii, nagu liikmetele ja kogujatele lubatud.
Annika: kui mõtled Tuleva arengule järgmisel neljal aastal, mis on uue nõukogu töölaual? Millest unistad, mis võiks olla nelja aasta pärast tehtud?
Kristi: Tuleva on väga palju asju ära teinud, aga palju on veel teha. Ja siin on nõukogul võimalus Tuleva tegevusi väga konkreetselt mõjutada. Mina ise loodan, et järgmise nelja-aastase nõukogu tsükli lõpuks on rõõm jagada, et uus kogumistoode on edukalt töös ning Tuleva on saanud veelgi rohkem sõna sekka öelda pensioniteemalistel seaduseandluse aruteludel. Kõige huvitavam teema, millele tuleb järgmiste aastate jooksul lahendus leida, on Tuleva liikmekapitali küsimused: kas ja kuidas saaksid liikmed realiseerida oma panust Tuleva kasvu.
Annika küsis ka teistelt lahkuva nõukogu liikmetelt tagasivaadet nõukogu tööperioodile.
Siin on lühike kokkuvõte vastanutelt:
- Kristo Käärmann: „Hindan nõukogu tööd muu hulgas selle järgi, kui vähe oleme tiimi aega raisanud. Oleme selles osas enam-vähem hästi saanud hakkama ja seda võiks jätkata. Nõukogu ei saa pidevalt anda uusi mõtteid seinast-seina, mis ei lase lõpuks tiimil prioriteetidele keskenduda. Juhatuse eesmärk on nii liikmetele kui kolleegidele pakkuda selgust, miks ja kuidas me teeme ja võimalikult vähe suunamuutmist, kui seda just pole vaja. Olen ise ka pidevalt ettepanekuid teinud, kuidas näiteks raporteid muuta paremaks. Edasivaateks – ideed võiks tulla juhatusest, nõukogu roll peaks olema kehvad ideed maha laita ja hoogu anda headele mõtetele. Initsiatiiv on senini ikka tulnud juhtkonnalt ja seda võiks jätkata. Nõukogu on hea siis, kui juhtkonnal on palju häid mõtteid. Eraldi agendat nõukogu liikmena ma ei annaks.”
- Loit Linnupõld: „Olen rahul sellega, et oleme suutnud fookust hoida, kuidas fondiäris paremini toimida. Tuleva ühistu nõukogu võiks rohkem mõelda edaspidi liikmete kontekstis, Tuleva fondidel on oma nõukogu ja see peaks keskenduma eeskätt fondivalitsemise igapäevatööle. Mulle tundub, et on olnud hea dialoog tiimiga.”
- Mona Mägi-Soomer: „Ma annaks edasivaatava mõtte pigem. Minusuguseid inimesi on nõukogusse vaja, et oleks olemas kasutaja ja tavalise inimese vaade. Kes ei mõtle nagu finantsvaldkonna professionaal, et Tuleva oleks tavalisele liikmele ja inimesele arusaadav. Nõukogu on nõu andnud ja juhatus on nõu hästi vastu võtnud. See on minu esimene nõukogu roll olnud ja olen selle eest tänulik – on olnud väga äge kogemus.”
- Indrek Kasela: „Meil on vaja pikemat ettevaadet – paarikümne aastane strateegiline siht. Tuleval on ühiskonna ees suur vastutus ja me peaks olema kiire arenguga ja me oleme juba suur ettevõte. Strateegilist mõtlemist on rohkem vaja, et me jookseksime rohkem ajast eest, mitte ajaga kaasas. Meie asi on olla oma töös number 1!”
- Erko Risthein (oli osa aega samas nõukogus enne, kui asus tööle Tuleva Fondid AS juhatuse liikmena): „Peame hoolega jälgima, et me ei mullistuks oma finantsmaailma. Tuleva on kogukond ja kanname ühte mõtteviisi. Kusjuures, siin on ka tehnoloogia aspekt oluline, kui mõtleme näiteks valikute lihtsustamisele ning nõukogu peaks katma neid aspekte.”
Hea liige, kui sul on teadmisi ja kogemusi ning energiat panustada, tule kandideeri uude nõukogusse! Tuleva on meie endi teha. Kandideerimine on avatud kuni 17. septembrini (kaasa arvatud). Kandideerimiseks täida ära küsimustik, mille lingi leiad sulle saadetud e-kirjast. Kui see pole mingil põhjusel sinuni jõudnud, anna julgelt teada: [email protected].