Tänasest saab hääletada Tuleva ühistu üldkoosolekul, mille käigus muudame ka oma põhikirja. Kõige olulisema täiendusena tekib Tuleva liikmetel uus võimalus omandada teineteiselt liikmekapitali ja seda ka võõrandada.
Me ei ole tavaline pensionifond. Tuleva omanikud on kogujad ise, kes otsustasid vahemehed kõrvale jätta ning luua endale paremad pensionifondid. Langetame kõik tähtsamad otsused üldkoosolekutel, kus igaühel Tuleva ligi 9000 liikmest on võrdne hääleõigus. Ühistuline tegevus on meid hästi teeninud ning see ei muutu.
Tuleva liikmed omavad meie liikmekapitali, milles osaluse alusel jagatakse liikmete vahel kasumit. Liikmekapital on Tuleva ühistu omakapital, mis on täiel määral investeeritud Tuleva fondivalitsejasse ning teenib tulu fondivalitseja tegevusest. Kui hääleõigus on igaühel võrdne, siis liikmekapitali on liikmetel erinevas koguses sõltuvalt nende panusest Tulevasse.

Kuidas sina saaksid rohkem liikmekapitali?
Tuleva liikmena kogud igal aastal tasahaaval liikmekapitali tänu liikmeboonusele, kui sinu II ja III samba vara on meie pensionifondides. Aga mida teha siis, kui soovid kiiremini kapitali omandada?
Tavaliselt saab ettevõtte omanikuks siis, kui märgid aktsiaid ettevõte kapitali kaasamisel. Kuna Tuleva on hästi kapitaliseeritud, pole selleks vajadust tekkinud ega paista ka lähitulevikus tekkivat.
Teine võimalus on osta osalus olemasolevatelt osanikelt – selleks loomegi põhikirja täiendamisega võimaluse. Üldkoosolekul on hääletusel kaks olulist liikmekapitali puudutavat põhikirja muudatust.
Muudatus 1: võimalus anda liikmelisus koos liikmekapitaliga pärijale üle.
Ühistu liige võib anda oma liikmelisuse üle teisele isikule eelkõige, kui liige soovib oma vara tulevasele pärijale üle anda. Liikmelisuse üleandmise otsustab juhatus. Nõukogu võib oma otsusega täpsustada aluseid, millest lähtuvalt juhatus keeldub või lubab liikmelisuse üle anda.
Liikmesuse üleandmise võimalust on soovinud mõned eakamad Tuleva liikmed, kes on pensionieas ega jätka enam kogumist. Nad tahaksid Tuleva osaluse koos liikmekapitaliga anda üle oma täiskasvanud lapsele. Liikmesuse üleandmisega lõpeb üleandja liikmesus.
Ainsana ei saa üle anda teisele isikule Tuleva 22 asutajaliikme eriõigusi, mis on ühistu põhikirjas olnud algusest peale. Need eriõigused on: Tuleva asutajaliikmetel on õigus valida 50% Tuleva nõukogust; Tuleva põhikirja ja eesmärgi muutmine; ning Tuleva ühinemise, jagunemise ja lõpetamise otsustamisel peavad sellega olema nõus 50% Tuleva asutajaliikmetest.
Muudatus 1 hõlmab põhikirja punkte 7.1 ja 7.7. täiendamist ning kahe uue punkti 7.3. ja 11.9 lisamist.
Muudatus 2: Võimalus anda liikmekapital ja -boonus üle teisele liikmele. Nii saaksid inimesed, kes tahavad omandada Tulevas kapitali osta seda liikmetelt, kes soovivad seda müüa.
Liige võib liikmekapitali sissemaksed osaliselt või tervikuna võõrandada teisele Ühistu liikmele (ilma liikmelisust üle andmata) vastavalt nõukogu poolt kehtestatud liikmekapitali tingimustele juhul, kui juhatus annab selleks nõusoleku. Liikmekapitali sissemakse üleandmiseks esitavad vastavad Ühistu liikmed (üleandja ja omandaja) Ühistu juhatusele ühise kirjaliku avalduse. Liikmekapitali sissemakse üleandmisel kannab juhatus üleandja liikmekapitali sissemakse (või selle üleantava osa) omandaja nimele. Ükski liige ei või omandada liikmekapitali sissemakseid kogusummas, mis ületab 10% kõigist liikmekapitali sissemaksetest.
Seda võimalust on soovinud Tuleva liikmed, kes tahavad omandada Tuleva osalust. Samuti aitab see neid, kes soovivad kogutud liikmekapitali välja võtta, sest neil on raha vaja muudeks asjadeks. Seni on see olnud võimalik ainult ühistust lahkudes. See pole aga mõistlik, sest nii kaob võimalus Tuleva tegevuses edasi kaasa lüüa. Ühistust lahkudes makstakse kogutud kapital välja raamatupidamislikus väärtuses, kuid võiks arvata, et see ei peegelda kapitali koguväärtust. Meile ei kuulu ühiselt ju mitte ainult ligi 7 miljoni euro väärtuses rahalisi vahendeid (millest enamus on meie oma pensionifondides), vaid ka kiiresti kasvav 79 000 kliendiga ettevõte.
Tuleva liikmekapital ei ole väärtpaber, millega saaks igapäevaselt kaubelda. Põhikirja muudatus loob lihtsalt võimaluse, kuidas kaks liiget saavad omavahel kokku leppida kas, kui palju ja mis hinnaga liikmekapital omanikku vahetab. Selle hõlbustamiseks loome Tuleva lehele “liikmekapitali teadeteahvli”, kus saab oma soovist osta või müüa teada anda. Liikmekapitaliga tehtavatest tehingutest tuleb teavitada ühistut, et tehingust jääb registrisse jälg ning ühistu saaks jälgida, et ühele inimesele ei kuuluks rohkem kui 10% Tuleva liikmekapitalist.
Liikmesuse või liikmekapitali üleandmise peab heaks kiitma ka Tuleva juhatus. Juhatus kontrollib, kas omandaja on ikka Tuleva liige ning ega tema osalus Tuleva liikmekapitalis ei ületa lubatud 10% piiri.
Kui üldkoosolek kiidab põhikirja muudatused heaks, peab ühistu nõukogu koostama uuendatud liikmekapitali tingimused ning ühistu juhatus töötama välja tehnilise korralduse tehingute registreerimiseks. Plaanime seda teha võimalikult kiiresti.
Muudatus 2 hõlmab põhikirja punktide 8.7., 9.5., 12.4.1 ja 12.4.2. täiendamist ning uue punkti 8.10. lisamist.
Tehnilisemad põhikirja muudatused
Lisaks on üldkoosolekul hääletusel kaks tehnilisemat laadi muudatust.
Muudatus 3: Asendame põhikirjas läbivalt sõna “pensioniboonus” sõnaga “liikmeboonus” ja “pensionikapital” sõnaga “liikmekapital”. Need terminid on liikmetega suhtluses välja kujunenud ja on arusaadavamad ning täpsemad. Mõistete sisu sellega ei muutu.
Muudatus 4: Täiendame põhikirjas üldkoosoleku läbiviimise korda. Kasutame praegugi võimalust anda üldkoosolekul hääl kirjalikult enne koosoleku toimimise korda, kuigi tulundusühistuseadus seda otsesõnu ei reguleeri. Tugineme seejuures justiits- ja digiministeeriumi selgitusele, ent see jätab teoreetiliselt õigusvaidluse riski. Juristide soovitusel kirjutame eelhääletuse võimaluse sisse ka oma põhikirja, et koosoleku läbiviimise kord oleks selgem.
Muudatus 4 puudutab põhikirja uue punkti 11.4. lisamist.
Kuidas osaleda hääletusel?
Kutsume sind kindlasti üldkoosolekul osalema ning muudatuste poolt hääletama. Kõige lihtsam on anda oma hääl eelhääletusel 28. aprillist kuni 15. mai südaööni. Alternatiivselt võid osaleda 20. mail veebis toimuval üldkoosolekul. Kutsed leiad linkidelt, mille saatsime sulle meilile.
Kui sind huvitavad muudatused veel detailsemalt, siis osale 8. mail kell 16.30 infotunnis või kirjuta meile.
Soovi korral saad tutvuda muudatusi kajastava põhikirjaga siin.