Kuidas kinkida emale kindlustunnet?

Jaga sõbraga:

Emadepäeva eel näen reklaame, mis panevad südamele, et ma ikka oma emale tähtsa päeva puhul mõne asja ostaks. Tahaks ju kinkida midagi meeldejäävat. Missugune on parim emadepäeva kingitus?

Nagu sageli öeldakse, on parim kingitus koosveedetud aeg. Võib arvata, et eeloleval pühapäeval on metsarajad, kohvikud ja spaad puupüsti täis. See on tore. Aga tore oleks ka see, kui eriti minusugused – noored täiskasvanud, kel veel tööealised emad – võtaksid hetke, et rääkida oma emaga rahast.

Rahast rääkimine ei peaks olema tabu

Saan aru, et rahast rääkimine ei kõla eriti toredalt ja paljudes peredes on see tabuteema. Et rahast rääkida, tuleb leida sobiv aeg ja koht ning läheneda sellele kui üksteise soovide ja vajaduste paremini mõistmisele. Olles ise rahateemadel avatud, julgeb ka ema oma mõtteid ja kõhklusi jagada. Võib-olla polegi sinu emal kedagi teist, kellega nendest teemadest rääkida.

Rahalise vundamendi kordategemine on lihtsam kui esmapilgul tundub. 

Mul on väga vedanud, sest meil on emaga lähedased suhted, kuid sellegipoolest oli rahast rääkimine esialgu ebamugav ja pisut pingeline. See on aga end kuhjaga ära tasunud, sest nüüd on meil mõlemal tekkinud tuleviku osas palju suurem kindlustunne. See ongi parim emadepäeva kingitus.

Kuidas emaga rahast rääkida?

Finantsmaailm on nüansirohke ja keeruline, kuid rahalise vundamendi kordategemiseks vajaminevad sammud on lihtsamad kui esmapilgul tundub. Isegi kui seni pole veel puhvrit kogunenud, ei ole säästmisega veel hilja alustada. Näen oma vanemate pealt, et ka 50ndates ja isegi 60ndates on paljud heas vormis ja tegusad tööealised, mistõttu on pension tõenäoliselt veel pikkade aastate taga.

Millest alustada?

  • Esiteks arutlege, missugused on ema vajadused ja palju neile raha kulub? Tõenäoliselt need tulevikus enam väga palju ei muutu. Seega tasub tuleviku heaks kogumisel selle sama suurusjärguga arvestada.
  • Seejärel saage selgust, missugune on praeguseks kogunenud rahaline puhver ja kuidas paremini valmistuda töötamise lõpetamiseks? Ühtlasi vaatasime meie emaga ka üle, kui suur on tema väljateenitud esimese samba pension, mida saab teada eesti.ee iseteeninudsportaalis (selle leiab: E-teenused → Toetused ja pensionid → Pensionikalkulaator).
  • Rääkige tulevikuplaanidest, näiteks millal plaanib su ema töötamise lõpetada? Selles eas saab riikliku pensioni suurendamiseks teenida veel tublisti pensionilisa. Riik on andnud teises ja kolmandas sambas kogujatele ka märkimisväärseid soodustusi.
    • Teise samba puhul tasub esiteks vaadata üle, ega vara ei oleks liiga kõrgete tasudega ja liiga konservatiivses fondis, kui emal on veel plaan töötamist jätkata. Teiseks võib uue võimalusena kaaluda, kas suurendada järgmisest aastast enda brutopalgast minevaid sissemakseid teise sambasse 2% pealt 4% või 6% peale.
    • Kui palju on emal ise lisaks mõistlik koguda kolmandasse sambasse, arvutasime välja tema igapäevasteks kulutusteks vajamineva summa ja sissetuleku põhjal. Rohkem kui 15% sissetulekust või 6000 eurot aastas ei tasu panna, sest see on piir, kust riik maksab igal aastal veel 20% tulumaksu arvelt tagasi.

See oleks juba väga hea algus. Aga kui ikkagi tekkis tunne, et enne emaga nende punktide üle arutamist tahaks ise veel lisaks uurida, siis soovitan alustada näiteks Tõnu artikliseeria „Kuidas investeerida, kui oled saanud 50?” lugemisest, et niidiotsad kätte saada.

Raha ei asenda kallistusi

Keegi ei tea, mis meid tulevikus täpselt ees ootab. See ei tähenda, et tuleviku heaks ei tasu tegutseda. Minu ema on mulle olnud eeskujuks oma sportliku eluviisiga – oma füüsilise tervise eest hoolitsemine maksab talle juba praegu häid tervise dividende. Sama mõtteviisiga võiks läheneda finantstervisele, et teha täna häid valikuid, mis on pikaajaliselt positiivse mõjuga. Kingi emale aega, et aidata tal neid häid valikuid teha.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida