Raha kogumine pole enamasti eesmärk omaette, vaid vahend unistuste täitmiseks. Minu esimene reaalselt täitunud unistus oli kobakas nõukaaegne värvitelekas, millest vaadata 1984. aasta Sarajevo taliolümpiamänge. Poole teleka ostmiseks vajalikust rahast kogusime me vennaga suvetööga.
Nõukaajal olid värvitelekad kole kallid. Massiivne Elektron värviteler maksis 400 rubla, aga minu insenerist isa kuupalk oli napilt 200 rubla ehk teleka ostmiseks oleks läinud tema kahe kuu palk. Teadsime vennaga, et taliolümpia on tulekul ja hakkasime lausa aasta varem telekat lunima. Jõudsime vanematega kokkuleppele: kui meie vennaga kogume poole rahast, panevad nemad ülejäänud poole juurde.
Vend oli juba varem suviti meie asulas muru niites taskuraha teeninud. Nüüd oli ka mul motivatsioon teda aidata. Üks niitmiskord kahe hektari suurusel alal võttis aega neli tööpäeva ja tõi sisse 25 rubla. Sügiseks olime selliseid niitmisi teinud kaheksa korda ja teeninud kapil olevasse ümbrikusse vajaliku 200 rubla. Saimegi teleka.
Võib tunduda ebamugav, aga räägi sõprade ja sugulastega rahast
Kõigil meil ei ole 15-aastase Jaak Roosaare kindlat tahtmist miljonäriks saada. Tegutsema asumiseks sobivad ka märksa käegakatsutavamad eesmärgid, kasvõi nagu minu värviteler. Nii nagu mina, jõuad ka sina üsna pea unistusteni, milleks tuleb aastaid pingutada ja siis on ka säästmise ja investeerimise vajalikkus lihtsamini arusaadav.
Raha kogumine on investeerimise eelduseks
Väga raske on koguda, kui sa ise sissetulekut ei teeni. Iga töö ei sobi sulle, aga seda enne teada ei saa kui kui ise ei proovi.
Mulle muruniitmine meeldis – tore on ju väljas liikuda ja vabadust tööaja osas oli ka palju – ning tasuv oli see ka, aga paraku olid minu oskused mootoreid putitada kehvad ja see osa tööst mulle ka eriti ei meeldinud. Järgmiseks proovisin jõudu koolis asendustundide andmisega. Kuigi teadmisi ja tahtmist klassi ees esineda mul oli, siis range tunniplaan ei klappinud minu muu eluga. Nii ma ei saanud seda tööd piisavalt palju teha, et see küllalt oleks sisse toonud.
Kui ma ülikoolis suveks panka tööle läksin, oli mulle kohe selge, et selles vallas tasub küll pingutada – rahandus mulle meeldis, sain tööga pidevalt teadmisi juurde ja töö oli ka tasuv. Tuli ainult parim pank välja valida, kuhu edasi pürgida. Sellegipoolest ei soovita ma sul ilmtingimata panka tööle minna. Lihtsalt usun, et unistuste töökohta leida on palju lihtsam, kui oled piisavalt palju alternatiive proovinud. Mida varem alustad, seda parem.
Kust ikkagi alustada?
See võib tunduda esialgu ebamugav, aga räägi sõprade ja sugulastega rahast. Mõningane tagasihoidlikkus on muidugi asjakohane – ei sobi ju üle jõuluõhtusöögi laua tädi käest kõva häälega uurida, kui palju ta palka saab. Aga raha ei ole tabuteema ja üks-ühele vestlustes saad kindlasti kõvasti targemaks, mida üks või teine töö endast kujutab, missuguseid teadmisi vajab ja kui palju sisse toob. Nii jõuad arusaamale, kui palju sinu unistuste realiseerimine tegelikult maksab.
Teiseks, kui lähed tööle, siis proovi ikka ametlikult, lepinguga. Isegi, kui see tööots on vaid mõne-nädalane abi festivali korraldamisel või paar tundi nädalas kellegi matemaatikas järele aitamises. Nii saad olla kindel, et isegi kui see töö jääb ainult katsetamiseks, saad selle eest kokkuleppe kohaselt tasustatud.
Kui sa mõnekümne aasta pärast tagasi vaatad, siis see, kuhu sa raha investeerid, omab palju vähem tähtsust kui see, millal sa alustasid ja kui palju igast sissetulekust kõrvale panid.
Seepärast on alustamiseks lihtne pangahoius sama hea kui aktsiad, investeerimisfondid, ühisrahastus või mõni muu põnev instrument. Ahjaa, ära unusta muidugi kontrollimast, et pank ikka hoiusele intressi maksaks.
Tõnu Pekk on pikaajalise kogemusega investor ning Tuleva asutaja ja fondijuht. 2020. aastal sai Tõnu aasta investori tiitli, et tõi koos Tulevaga pensioniturule tagasi konkurentsi ning tegi Eesti inimestele kättesaadavaks võimaluse investeerida madalate kuludega indeksifondidesse.