Sotsiaalministeerium: miks on III sammas parim jõulukink iseendale?

Jaga sõbraga:

Sotsiaalministeeriumi blogis selgitas pensionitarkuse juht Kätlin Muru, miks on just nüüd õige aeg täita oma III sammast – et korjata üles III samba tulumaksutagastus. See on kasulik lugemine, mistõttu avaldame selle ka Tuleva blogis.

Jõulude eel otsime kingitusi teistele, kuid unustatakse kõige tähtsam – kingitus iseendale ja oma tulevikule. III samba maksimaalse ärakasutamisega võib teenida riigilt tagasi kuni 600 eurot aastas – vaata järgnevat näidet.

Üks suurimaid eeliseid on III samba tulumaksutagastus. Samuti on see üks parimaid viise raha kasvatamiseks, sest riik annab iga sissemakse pealt osa rahast tagasi. Lisaks on haldustasud mõistlikud ja raha kasvab maailmaturgudel.

Lihtne arvutus näitab võitu

Toon ühe lihtsa näite. Mari on 35-aastane, teenib 2000 eurot kuus ja otsustab hakata pensioniks koguma. Ta paneb iga kuu kõrvale 250 eurot, aastas kokku 3000 eurot. Mis juhtub? Riik maksab talle järgmisel aastal 600 eurot tagasi. See tähendab, et Mari maksab tegelikult 2400 eurot, aga tema investeerimiskontol on 3000 eurot.

Raha hakkab kohe kasvama – tavaliselt 5–7% aastas. Kui ta kogub nii 30 aastat, moodustub tema pensioniks korralik varu, mille loomisel aitas riik olulisel määral kaasa. Samal ajal kasvavad Mari investeeringud maailmaturgudel, andes pikaajalise tootluse võimaluse. Maksutagastus ja investeeringute kogutootlus koos moodustavad tugeva kombinatsiooni, mida mujalt turult ei leia.

III sammas pole lihtsalt pensionikogumise vahend, vaid üks nutikamaid ja soodsamaid viise pikaajalise investeerimisportfelli loomiseks, kus lisaks panustab tuleviku ehitamisse ka riik.

Aasta lõpus tasub üle vaadata oma selle aasta sissetulekud ja arvutada, kas on võimalus III sambasse veel raha lisada, et maksimeerida tulumaksutagastus. Selleks, et maksimaalselt tulumaksusoodustust ära kasutada, on mõistlik üle vaadata, mis täpselt brutosissetuleku sisse kuulub ja kontrollida, kui palju erinevate sissetulekuallikate koguarvestuses III sambasse panustada võiks.

Kui oled ära kasutanud oma aastase maksimaalse piiri – kas 15% brutotulust või 6000 eurot, kumb iganes on väiksem, on aeg hakata kaaluma muid investeerimisvõimalusi. III samba mõistes tuluallikate nimekirja leiab ka Maksuameti lehelt.

Oluline on meeles pidada, et raha peab jõudma III samba kontole hiljemalt 29. detsembril. Seepärast tuleks ülekanne teha hiljemalt 27. detsembril kell 15.59.

Kingiidee lähedasele

III samba abil on võimalik aidata ka oma lähedasi. See on suurepärane viis hoolitseda nende tuleviku ja pensionipõlve eest, kuid tähele tuleks panna, et lähedasel peab olema III samba konto, mida saab kontrollida Pensionikeskuse lehelt. Kui kontot veel pole, tuleb lähedasel endal see avada, logides sisse veebirakendusse ja esitades vastav avaldus. III sambasse sissemaksel pole alampiiri ega ülempiiri ning arvestada tuleb sellega, et tulumaksutagastust saab ainult III samba konto omanik ehk kingi saaja.

Vaata täpsemat juhendit, kuidas teha kingitust lähedase III sambasse.

Tee III samba sissemakse

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida