“Olen veel päris algaja investeerimismaailmas ja ei suuda otsusele jõuda, kas teha oma esimene investeering (1000 eur) Tulevasse või kuhugi mujale.”
Sellele küsimusele ühes heas investeerimisteemalises facebook-i grupis juhtis mu tähelepanu üks Tuleva liige. Samalaadne küsimus võib tekkida teistelgi tänastel ja homsetel Tuleva liikmetel. Kuna algkapitali saavad panustada esimesed 3000 liiget või inimesed, kes on liikmeavalduse teinud oktoobri lõpuks (ükskõik kumb enne kätte jõuab), on see paljudele ka üsna kiireloomuline küsimus.
Ma pole muidugi objektiivne, aga pakun siiski mõned mõtted poolt ja vastu: kas oleks mõistlik kaaluda oma esimeste säästude paigutamist Tuleva algkapitali?
Jah, kui
1) sa tahad õppida koos teiste Tuleva liikmetega
Kui oled algaja, on mõistlik panustada sellistesse investeerimistoodetesse, mille pakkuja sinu vigadest kasu ei saa. Just sel põhjusel tuleb pankade investeerimisnõustajate soovitustesse suhtuda pehmelt öeldes suure ettevaatusega.
Ma ei arva kaugeltki, et pankades töötavad petised. Lihtsalt nende töö on teenida kasumit omanikele, mitte sulle. Nad peavad täitma müügieesmärke – sellest sõltub nende isiklik sissetulek ja karjääriväljavaated. See on probleem nii Eestis kui mujal.
Tuleva ühistu põhikirjaline eesmärk on kasvatada liikmete vara. Liikmed on omanikud. Pole mingeid eemalseisvaid investoreid, kes teenivad sinu tehingute pealt. Tuleva juhid ei anna sulle investeerimisnõu ega teeni müügikomisjoni. Nemad ja teised Tuleva liikmed jagavad teadmisi, mis võimaldavad sul ise mõistlikke otsuseid teha. Olen kirjutanud Tuleva blogis näiteks raha kogumisest elu vältel. Alustasin pensionifondide-teemalist artikliseeriat, mille esimesi peatükke saad juba lugeda.
2) sa tahad saada eakaaslaste ees edumaa, pannes oma raha varakult kasvama
Investeerimise esimene algtõde on: alusta varakult. Siis on aeg sinu parim sõber – igal aastal teenitud tulu hakkab omakorda tulu teenima. Tuleva algkapital investeeritakse passiivselt indeksifondidesse – see on sobiv strateegia pikaajalise tulu teenimiseks. Kui Tuleva fondivalitseja teenib kasumit, saad lisatulu ka.
Esimene võimalus algkapitali panustatud vara välja võtta tekib viie aasta pärast. Algajale investorile on see tegelikult pluss – ei teki kiusatust vahepeal raha mõnele kallile impulssostule ära kulutada.
3) sa tahad, et sinu rahal oleks sotsiaalne mõju
Kaasaegsed tehnoloogiad võimaldavad teha paremaid, väiksemate kuludega investeerimistooteid. Sisenemisbarjäärid finantsteenuste turule on paraku kõrged. Olen kuulnud, et inimesed on ka enne Tuleva sündi mõelnud paremate pensionifondide loomise võimalusele, aga kolme miljoni euro suuruse algkapitali nõude pärast on plaan katki jäänud.
Sellega, kuhu sa oma raha paigutad, mõjutad teadlikult või teadmatult iseenda ja teiste inimeste elukeskkonda. Kui sa algkapitali panustamist kaalud, oled ilmselt juba märganud, et Tuleva on juba käivitamisperioodil ühtteist olulist korda saatnud. Võimalik, et sulle on tähtis teadmine, et sinu raha aitab teha pensionisüsteemi paremaks kõigile Eesti inimestele.
Ei, kui
1) sind teevad närviliseks investeerimisega seotud riskid
Indeksipõhise investeerimise eeliseks peetakse seda, et riskid on hästi hajutatud. Pikaajaliselt on turud seni pakkunud investoritele head tootlust, aga muutuvas maailmas pole minevik teatavasti tuleviku garantiiks. Kuna Tuleva algkapital paigutatakse indeksifondidesse, ei tohiks sinu raha tootlus alla jääda turu keskmisele. Aga milliseks see turu keskmine sinu elu vältel kujuneb, ei oska mina ega ükski teine inimene maailmas sulle öelda.
Rahapaigutus Tuleva algkapitali ja laiemalt väärtpaberitesse investeerimine sobib sellisele inimesele, kes mõistab, et turud on tsüklilised. Langustsükkel võib kesta kuid, aga ka aastaid – näha oma investeeringu väärtust langemas ei rõõmusta kedagi. Kui kogud pensioniks, on ka mõne aasta pikkused kõikumised sinu jaoks lühiajalised ja sa ei pea nende pärast muretsema.
Kui investeerimisrisk tekitab sinus siiski ebamugavust, mõtle tõsiselt, kas väärtpaberiturud on sinu jaoks. Sest paanikasse sattudes järskude liigutustega kahjumit piirata püüdev investor on iseenda kõige suurem vaenlane.
2) sa vajad enese motiveerimiseks rohkem põnevust
Panus Tuleva algkapitali on passiivne rahapaigutus, mille võid igapäevaselt rahulikult unustada, et keskenduda oma tööle, perele ja hobidele.
Aga mis siis, kui adrenaliin ja mängu ilu sind just innustavad? Kas sul on suur huvi ja ka piisavalt aega ise oma investeerimisportfelli koostamisega tegeleda? Just noores eas võib olla õige aeg esialgu väikeste summadega investeerides eksperimenteerida.
Võibolla leiad mõnes Eesti väikelinnas asuvas puumajas räämas puruodava korteri, mida oma jõuga korda tehes üürimiskõlbulikuks muuta? Või avastad laenuportaalis viisi, kuidas suuremat riski võttes head tootlust teenida? On tõenäoline, et mõni selline investeering osutub hästi tulusaks ja mõni läheb jälle rappa.
Just 20ndates eluaastates võid endale õppimise eesmärgil vigu lubada – pikk elu on veel ees ja jõuad juba kogemuse võrra targemana uuesti otsast alustada. Kui hästi läheb, võid mõne riskantsema rahapaigutusega juba esimestel aastatel päris vahvat tulu teenida ja see omakorda võib innustada sind rohkem säästma.
3) sul on säästetud raha lähiajal tarvis
Kas sa tahad varsti osta oma esimese kodu? Kõige kindlam on siis sissemakseks vajalik summa säästa pangahoiusele. Tuleva algkapital on pikaajaline rahapaigutus – kindlasti ei sobi see selliste säästude investeerimiseks, mida soovid lähema viie aasta jooksul kasutada.
Kokkuvõtteks
Ütled, et oled investeerimismaailmas alles algaja. Küsi endalt, kas investeerimine on valdkond, mis pakub sulle nii palju huvi, et soovid sellele kulutada suure osa oma ajast.
Kui jah, siis võid just oma elu esimestesse säästudesse suhtuda kui koolirahasse. Katseta, võta riske, aga ära liiga hoogu satu ja püüa siiski vähemalt osa investeeringutelt teenitud tulust paigutada pikaajalistesse hajutatud riskiga instrumentidesse.
Kui investeerimine mõttemänguna sulle erilist lõbu ei paku, on tõenäoliselt mõistlikum valida passiivne investeerimisstrateegia ning keskenduda enesearendusele oma valitud erialal. Siis on sul järjest rohkem sissetulekut, mida tuleviku tarbeks säästa ning ilma suurema aja- ja tehingukuluta investeerida.
Nagu teisedki Tuleva asutajad, paigutasin Tuleva algkapitali oma raha, sest usun, et see on hea oodatava tulu ja riski suhtega pikaajaline rahapaigutus, millel ei pea iga päev silma peal hoidma. Sina otsusta ise. Loodan, et ülaltoodud poolt- ja vastuargumendid on abiks.
Olen sel teemal pikemalt kirjutanud veel siin.