Tuleva sai kolmanda samba pensionifondi valitseja tegevusloa!

Jaga sõbraga:

Finantsinspektsioon andis Tuleva Fondid ASile vabatahtliku ehk kolmanda samba pensionifondi fondivalitseja tegevusloa. Õigus valitseda kohustuslikke ehk teise samba pensionifonde on Tuleval juba varasemast.

Tuleva Fondid AS kuulub Tuleva Tulundusühistule, mis ühendab enam kui 5300 Eesti pensionikogujat. Tuleva liikmete eesmärk on luua tingimused selleks, et saada oma tuleviku jaoks koos raha kogudes igast säästetud eurost võimalikult palju kasu.

Tänu maksueelisele on kolmas sammas enamikule meist kõige efektiivsem viis täiendavalt raha koguda

“2017. aasta märtsis käivitasime meie ühised teise samba pensionifondid,” ütles Tuleva Fondid AS juhatuse liige Mari Kuhi. “Kolmanda samba fondi loomine on oluline hüpe edasi – tänu maksueelisele on see enamikule meist kõige efektiivsem viis täiendavalt raha koguda.”

Inimestel, kes soovivad alustada väärtpaberiturgudele investeerimisega, on kõige targem alustada just kolmandast pensionisambast. “Kahjuks paistavad pankade suured kolmanda samba fondid silma veel kõrgemate tasude ja kehvema tootlusega kui nende vanad teise samba fondid,” nentis Mari Kuhi. “Sellepärast teemegi omale ise uue fondi.”

Tuleva kolmanda samba fondis kogumise alustamiseks peab veel veidi ootama. Olles saanud vabatahtliku pensionifondi valitseja tegevusloa, tuleb veel kooskõlastada uue fondi tingimused.

Finantsinspektsioonil on uue fondi tingimuste läbi vaatamiseks aega kuni kuus kuud. “Kuna oleme juba olulisemad punktid läbi arutanud, usume siiski, et läheb palju kiiremini,” ütles Mari Kuhi.

Tuleva liikmeks võib astuda täisealine inimene, kellel pole kehtivat kriminaalkaristust. Liitumisel tuleb tasuda liitumistasu 125 eurot. Tuleva II ja peatselt ka III samba pensionifondides võivad koos liikmetega raha koguda kõik Eesti inimesed. Loe lähemalt, mida liikmeks astumine juurde annab.

3 küsimust Tuleva kolmanda samba fondi kohta

Kuhu me kolmandasse sambasse kogutava vara investeerime ja millised on tasud?

Sarnaselt Tuleva teise samba fondiga suurendame järkjärgult oma osalust maailma suurimates ettevõtetes. Hoiame kulud võimalikult madalal ega spekuleeri turgude lühiajaliste kõikumistega. Maailma väärtpaberiturugude ajalugu näitab kahte selget seost fondi strateegia ja pikaajalise tootluse vahel. Esiteks, aktsiate tootlus on pika aja vältel olnud parem kui võlakirjadel. Teiseks, mida madalamad kulud, seda parem tootlus.

Meie kolmanda samba fondi kogukulu määr saab olema maksimaalselt 0,5% aastas (sealhulgas valitsemistasu 0,3% aastas). See on üle kolme korra madalam kui pankade suurtel kolmanda samba fondidel.

Miks on kolmandasse pensionisambasse kogumine kasulik?

Kolmandasse sambasse paigutatud säästudelt maksab riik tulumaksu tagasi. See tähendab kohe 20% võitu.

Tulumaksutagastus on piiratud: maksusoodustusega saad kolmandasse sambasse investeerida kuni 15% oma aastatulust või kuni 6000 eurot (kumb iganes on väiksem). Näiteks, kui sinu brutopalk on 1900 eurot kuus, võid sellest suunata kolmanda samba fondi kuni 285 eurot või kuni 3420 eurot aastas. Uue aasta alguses, tuludeklaratsiooni esitamise järel maksab riik siis sulle 20% ehk 684 eurot tagasi.

Tulumaksu tagastus on ka tingimuslik: kui võtad raha fondist välja enne oma 55. sünnipäeva, tuleb kogu summalt tulumaks uuesti ära maksta. Sel juhul oled ikka kasu saanud – see on tasuta võimenduslaen riigilt. Aga kui hoiad fondiosakuid kauem kui 55.nda eluaastani, on tulumaks maksimaalselt 10% ja teatud juhtudel puudub üldse.

Üks suur eelis on veel. Kolmanda samba fondi osakute ostmiseks ei pea sa eraldi väärtpaberikontot avama, mille eest tuleks pangale tihti lisatasu maksta. Pensionifondi osakud lähevad sinu isiklikule pensionikontole riiklikus registris.

Kas kolmandasse sambasse tasub koguda ainult pensioni jaoks?

Kuigi kolmanda samba ametlik nimetus on vabatahtlik kogumispension, ei tähenda see, et sinna kogumise eesmärk võiks olla ainult suurem sissetulek vanaduspäevil.

Tegelikult sobib kolmas sammas tänu tulumaksutagastusele ning madalatele kuludele raha kogumiseks nii hästi, et üldjuhul võiks järgida reeglit: enne kui sa pole oma kolmanda samba maksimumi täis investeerinud (ehk 15% tulust, maksimaalselt 6000 eurot aastas), pole muid võimalusi mõtet vaatamagi hakata.

Kolmas sammas on muuhulgas väga sobiv raha kogumiseks lapsele või ka näiteks korteriostu sissemakseks. Ühe asjaga peab arvestama: kõige varem saad kolmandast sambast raha välja võtta viie aasta pärast arvestades kõige esimese sissemakse tegemisest.

Fotol: Tuleva fondijuht Tõnu Pekk ja kolmanda samba projekti eestvedaja Mari Kuhi käisid täna Finantsinspektsioonis tegevusluba vastu võtmas.  

 

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida