Wise lisandus Tuleva portfelli

Jaga sõbraga:

Maikuus lisas maailma suurim väärtpaberituru indeksite koostaja MSCI esimese Eesti ettevõtte – Wise plc – oma globaalsete aktsiaturu indeksite koosseisu. Sellega lisandusid esimesed Wise-i aktsiad ka meie pensionifondide portfelli. Just mõni kuu varem oli MSCI välja heitnud sarnase valdkonna, aga vana majandusmudeliga Western Unioni.(1)

Väärtpaberituru indeks ei ole midagi muud kui nimekiri. MSCI ACWI indeks, mida meie järgime, on nimekiri, milles maailma ligikaudu 3000 suurimat börsiettevõtet on turuväärtuse järgi ritta pandud. Iga ettevõtte osakaaluks indeksis on tema turuväärtus jagatud kõigi ettevõtete turuväärtusega. (2)

Kord kvartalis vaatab MSCI nimekirja läbi, lisades ettevõtteid, kelle turuväärtus on kasvanud piisavalt, et suurimate nimekirja mahtuda, ja heidab välja ettevõtteid, kelle väärtus on pikemat aega juba alla seatud miinimumi. (3)

Wise sisse, Western Union välja

Maikuise läbivaatuse käigus lisandus ACWI indeksisse 86 ja langesid välja 39 ettevõtte aktsiad. Väljalangejate hulgas oli näiteks Electroluxi aktsiad. Huvitav on ka see, et veebruaris langes indeksist välja Wise-i konkurent eelmisest sajandist, Western Union. Selle ettevõtte 4 miljardi euroni langenud turuväärtus on liiga väike, et indeksis püsida.

Nii passiivne investeerimine töötabki. Need, kes kasvavad, lisanduvad meie portfelli ja need, kelle äri enam nii hästi ei lähe, langevad välja. Loe pikemalt, mida üks indeksifond teeb selleks, et meil tulevikus rohkem kapitali oleks.

Oluline info huvide konflikti kohta

Miks ma üldse kirjutan ühest aktsiast, mis Tuleva portfelli lisandus? Iga kvartal ju lisandub ja lahkub meie portfellist kümneid aktsiaid. Ütlen kohe välja, et Tulevat ja Wise-i seovad mitu ühist asja.

Wise-i asutajad Taavet ja Kristo on meie asutajaliikmete hulgas ja Kristo on Tuleva nõukogu liige. See pole juhuslik – Wise sündis ju samasugusest frustratsioonist nagu Tulevagi. Nad võitlevad varjatud tasude vastu, mida pangad võtavad rahavahetuse ja rahvusvaheliste maksete eest. Tuleva võitleb kõrgete valitsemistasude ja pensionifondide varjatud kulude vastu, et meie, Eesti inimesed, saaksime raha koguda endale, mitte pankadele. 

Oli loomulik, et Kristo ja Taavet tahtsid toetada pensionisüsteemi paremaks muutmist ja olla osalised Eesti inimestele endile kuuluva idufirma üles ehitamisel. Mul on heameel, et nüüd on seos ka vastupidine – on ju loomulik, et edumeelne finantsettevõtte on Tuleva investeerimisportfellis. 

Mul on isiklikul kauplemiskontol ka Wise-i aktsiaid. Sain mõned aastad tagasi 200 aktsiat selle eest, et olen Wise-i üks esimesi kliente (minu kasutajatunnus on number 7). Ostsin möödunud aastal ka börsilt veidi aktsiaid juurde. Alates möödunud aasta lõpust olen ka Wise-i tütarettevõtte TINV Europe AS nõukogu liige.

Siinkohal tekib õigustatud küsimus, miks ma üksikaktsiaid ostan? Järgin Jack Bogle-i soovitust: kui sind aktsiatega kauplemine huvitab, siis pane 90% rahast indeksifondi ja 10% suuna kauplemiskontole ning kauple sellega nii, et tükid taga. Ma olen suur finantsturgude fänn ja mind tõepoolest huvitavad ettevõtete aruanded ja analüüsid. Minu kauplemiskonto on veidi väiksem kui 5% sellest rahast, mida ma indeksifondides hoian.

Meie teine juhatuse liige, Erko, omab päris palju Wise-i aktsiaid. Erko töötas Wise-is üle kahe aasta ja sai töötasule lisaks optsioonidega korraliku hulga aktsiaid veel siis kui Wise-i turuväärtus ei olnud nii kõrge kui täna. Kuigi Wise-i aktsiad on kõige tulusam tükk Erko portfellist, ei pea Erko ennast investeerimisgeeniuseks, vaid eelkõige ikka heaks inseneriks, kellel on olnud õnn töötata nii vahvas ettevõttes nagu Wise.

Aga peamine asi, mis meid Wise-iga seob, on ikka see, et tegemist on Eesti algatusega ja meie rind tõuseb ka uhkusest kummi kui näeme Financial Times-i avades suurt uudist Eesti finantsettevõttest. Ja tegemist ei ole seekord krimiuudisega pankade rahapesust 🙂

Oluline on muidugi ka see, et Wise-i lisandumine ei olnud ei minu ega kellegi Tulevaga seotud inimese otsus – selle valiku tegi ikka MSCI vastavalt oma indeksite koostamise reeglitele.

 


(1) MSCI uudis Wise-i lisamisest on siin.

(2) Täpsustuseks: maailma börsidel kaubeldakse enam kui 30 000 ettevõtte aktsiatega. MSCI ACWI tõmbab joone alla 3000 suurimale praktilistel kaalutlustel, sest sealt edasi oleks ülejäänute osakaal portfellis juba kaduvväike.

(3) MSCI indeksite koostamise kohta on põhjalikumalt (ja oluliselt keerulisemalt) kirjas siin.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida