Mõned tähelepanelikud kogujad on meilt uurinud, miks neil, kes suurendasid sellest aastast oma II samba sissemakset, on palgast maha läinud suurem makse, kuid senisest suurem makse pole veel pensionikontole jõudnud.
Muretsemiseks pole põhjust – nimelt laekub jaanuaris makstud töötasult II samba makse pensionikontole alles veebruaris.
Miks jõuavad II samba maksed pensionikontole viivitusega?
Tööandjad tasuvad töötaja palgalt kinnipeetud maksud ja maksed riigile järgmise kuu 10. kuupäevaks. Seejärel kontrollib Maksu- ja Tolliamet tasutud maksud üle. Selleks on aega 15 tööpäeva, kuid enamasti tehakse see ära mõne tööpäeva jooksul. Seejärel kannab Rahandusministeerium II samba sissemaksed Pensionikeskusele, kes soetab kantud summa eest II samba fondiosakud ja suunab need koguja kontole.
Näiteks sain mina novembri eest töötasu 1. detsembril. Minu tööandja tasus selle eest riigile tulumaksu 10. jaanuaril ning minu II samba kontole jõudis see makse 14. jaanuariks. Mõnel kuul on makse jõudnud kohale ka juba 12. kuupäeval, mõnel teisel aga 17. kuupäeval.
Kuigi viivitus võib tekitada hämmastust, ei tasu muretseda, et suurendatud II samba sissemakse on läinud kaduma – see on praegu veel sinu tööandja käes. Loomulikult soovime kogujatena, et meie kogutud raha saaks võimalikult kiiresti investeeritud. Ent II samba eelis ongi just riigiülene süsteem ja automaatsus, mis teeb kogumise meile lihtsaks. Arvestades, et süsteem eeldab koostööd ka tööandjaga, on mõistetav, miks nad vajavad kohustuste sujuvaks täitmiseks väikest ajavaru.
II samba sissemaksete infot saad mugavalt vaadata oma pensionikontole sisselogides.
Tuleva kogujad paistavad eeskujuna silma
Möödunud aasta novembri lõpuks oli II samba maksemäära tõstmise avalduse esitanud kokku 74 000 inimest. Enamik valis maksimaalse ehk 6% määra. Need kogujad on teinud targa valiku, sest kasutavad II samba maksuvõitu enda kasuks ära.
Hea meel on tõdeda, et teiste seast paistavad teadlike ja aktiivsete otsustajatena silma just Tuleva kogujad – meie kogujatest otsustas sellest aastast sissemakset suurendada 42%. Teiste fondivalitsejate klientide aktiivsus varieerus 8–17% vahel.
Põhjalikuma ülevaate II samba sissemaksete tõstjatest tegi Rahandusministeeriumi finantsteenuste poliitika osakonna nõunik Tõnu Lillelaid.