Kindlustusseltsid võtsid eelmisel aastal üle ligi 18 miljonit eurot pensioniikka jõudnud inimeste II samba vara, arvutasin rahandusministeeriumi kogumispensioni ülevaates toodud andmete abil.
Kokku oli eelmise aasta lõpuks oma II samba säästud kindlustusseltsile üle andnud 7050 inimest. Neist 1200 sõlmis kohustusliku pensionilepingu 2019. aastal. Väga kõrgete kuludega kindlustusleping ongi kehtiva seaduse piires enamusele ainus võimalus saada oma II sambast mingitki sissetulekut.
Kindlustusleping ei kaitse vaesusriski eest
Kohustuslik pensionileping tähendab, et kindlusseltsile läheb kogu elu jooksul pensionikontole kogutud vara. Kaob võimalus sääste lastele pärandada. Vastu saab sellise lepingu sõlminud inimene elu lõpuni kindlaks määratud pensionilisa – raporti andmetel keskmiselt 56 eurot kuus. Väljamaksete väärtus kahaneb inflatsiooni tõttu aasta-aastalt – kindlustusleping ei kaitse kuidagi vaesusriski eest neid, kes kauem elavad.
Kui meie inimestel oleks võimalus kasutada näiteks Rootsi pensionisamba väljamaksete süsteemi, saaks iga II sambaga liitunud pensionär sama suurest kogutud summast keskmiselt umbes 60% rohkem pensionit. Mitte sellepärast, et Rootsi riik maksaks peale, vaid sellepärast, et Rootsi süsteem on efektiivsem ja seal ei lähe suur tükk varast kindlustusseltside kuludeks.
Inimeste huvides tegutsev valitsus peaks seadma selged tähtajad kõigepealt nende pensionisamba probleemide lahendamiseks, mis päevast päeva inimesi vaesemaks teevad
Tulevas oleme kolme aasta vältel igal viisil poliitikutele ja ametnikele meelde tuletanud, et Eestis on asi mäda. Kõik juhtivad erakonnad ja ka rahandusministeeriumi ametnikud on nüüdseks tunnistanud, et väljamaksete süsteem vajab tõesti reformi. Ja ometi pole midagi muutunud – kahjulik kindlustusleping on ikka veel ainus võimalus II samba vara kasutamiseks.
Isamaaliidu pensionärid, nõudke aru oma erakonna juhtidelt!
Lugesin ajalehtedest Isamaaliiduga seotud pensionäride avalikku pöördumist, milles on õigustatud nõudmine, et “keegi asuks pensionisüsteemi asemel kaitsma pensionäre ja pensionikogujaid.”
Austatud pensionärid, pöördumise autorid! Minu soovitus teile on: rääkige otse oma erakonna juhtidega!
Tuleva pöördus eelmisel aastal korduvalt Isamaliidu rahandusministri Toomas Tõniste poole. Palusime tal teha tööd, et koos teiste sügisel vastu võetud kogumispensioni seaduse muudatustega oleks leitud ka lahendus, mis andnuks lähiajal pensioniikka jõudjatele võimaluse oma isiklikku vara mõistlikult kasutada. Vastuseks saime õigustusi ja ebamääraseid lubadusi, aga lahendust ei tulnud.
Inimeste huvides tegutsev valitsus seaks selged tähtajad kõigepealt nende pensionisamba probleemide lahendamiseks, mis päevast päeva inimesi vaesemaks teevad – sealhulgas väljamaksete küsimus. Selle asemel on Isamaaliit toonud koalitsiooni tähelepanu kõrvale juhtimise taktika ja eelistab tegeleda lõputut elevust pakkuvate populaar-filosoofiliste küsimustega: kas üldse on vaja raha koguda või ehk on lapsed või korter Jõhvis piisav pensionisammas jne.
Nõudke oma erakonna juhtidelt vastust, millal jõuab riigikogu ette II samba väljamaksete reform. Iga nädal viivitust tähendab, et kohustuslikku pensionilepingut sõlmides jäävad oma rahast ilma kümned järgmised õnnetud.
Enne pensionilepingu sõlmimist mõtle kaks korda
Neile, kes varsti pensionile plaanivad minna, tuletan meelde, et kui vähegi võimalik, on täna kaval pensionilepingu sõlmimist edasi lükata. Kui teil pole hädavajadust II samba raha kohe kasutama hakata, pole teil ka kohustust oma vara kindlustusseltsile üle anda. Varem või hiljem muutub väljamaksete kord paindlikumaks ja teil tekib targem valik, aga juba sõlmitud pensionilepingut tagasi pöörata ei saa. Loe siit lähemalt.