Poliitikud arutavad II samba taas-liitumise 10-aastase piirangu muutmist. Meie meelest väärib Rahandusministeerium arutelu algatamise eest tunnustust.
10-aastane ajaline piirang kehtestati sellepärast, et inimesed mõtleksid raha väljavõtmise otsuse hoolikalt läbi. (1) Tagantjärele tarkusena võib öelda, et piirang ei täitnud oma eesmärki – sel polnud olulist mõju, kas inimene otsustas lahkuda või kogumisega jätkada. Tõenäoliselt oli palju suurema mõjuga kohustus tasuda II sambast väljavõetud summalt 20% tulumaks. (2) Ajalise piirangu mõju pole uuringutes see-eest tuvastatud.
Enamik inimesi jätkas kogumist, sest seda peetakse vajalikuks ning II samba tingimusi heaks. Seevastu takistavad kogumist eelkõige infomüra ning kogujatele kahjulike tingimustega fondid – need panevad kahtlema süsteemi usaldusväärsuses.
Laseme teha vigade parandust
Praeguseks on selge, et II sambaga taasliitumise piirang ei teeni pensionikogujate huve. Kuigi see ei takistanud lahkumist, takistab see uuesti koguma hakkamist ja oma tuleviku kindlustamist. Riik ei peaks panema kätt ette, kui keegi tahab seda teha. On tore, et riik pidevalt analüüsib oma seaduste mõju ja julgeb teha parandusi.
Selge on see, et nüüd tekitaks otsus lubada II sambaga kiiremat taasliitumist riigieelarvele täiendava kulu. Pikas perspektiivis on tugevam pensionisüsteem aga kasulik nii inimestele endile kui ka riigile. Seetõttu väärib rahandusminister tegelikult tunnustust, et võttis selles küsimuses riigieelarve tasakaalustaja positsiooni asemel pensionikogujate poole.
Ettepaneku vastu on kasutatud argumenti, et nüüd hakkavad inimesed II sambast sisse-välja hüppama. 10-aastase piirangu eesmärk polnud vältida sotsiaalmaksu raha isiklikku tarbimisse võtmist. II sambasse kogunenud raha ongi ju mõeldud kasutamiseks. II sambast lõputut sisse-väljakäimist piirab hoopis punkt seaduses, mis lubab alustada II sambas kogumist elu jooksul kaks korda.
Meie meelest oleks igati õiglane, et riik lubaks II sambas uuesti koguma hakata poole lühema aja jooksul ehk viis aastat pärast väljamaksete lõpetamist. Nii saaksid esimesed lahkujad seda teha juba 2026. aastast. Lahkujatel tasub võimalusest kinni haarata ning kaotatud aja tagasi tegemiseks tõsta II samba maksed kohe 6% peale.
- Vaata II samba refmori eelnõu seletuskirja (lk 24)
- Põhjalikumalt saad lugeda Kantar Emori pensionireformi uuringu kokkuvõttest