Selle aasta teisel pensionifondide osakute vahetamise perioodil eelistasid inimesed taas kõige rohkem Tulevat – meie pensionifondide maht kasvas fondivahetuse tulemusena 10,7 miljoni euro võrra ja ületab nüüd juba 40 miljonit! Võitsid madalate kuludega fondid.
See näitab, et pensionikogujate teadlikkus kasvab: maailmas on teada fakt, et ainus tõsiseltvõetav näitaja, mis aitab ennustada investeerimisfondi pikaajalisi tulemusi, on fondi kulud – valitsemistasu ja lisaks muud kulud, mis enamik Eesti fondivalitsejaid täna investorite eest varjatuks jätab.
Lisaks Tulevale võitis fondivalitsejatest möödunud vahetusperioodil veel vaid Swedbank. LHV, Nordea ja SEB pensionifondides jäid lahkujad ülekaalu ja mahud vähenesid.
Tuleva on Eesti soodsaima tasuga fondivalitseja. Iga II samba pensionifondi investeeritud miljoni euro kohta võtab Tuleva valitsemistasu 3400 eurot aastas, Swedbank 8800 eurot, SEB 11 100 eurot, LHV 12 500 eurot ja Nordea 14 400 eurot aastas.
Tuleva on ka seni ainus fondivalitseja, kes avaldab pensionikogujatele kõik kulud: meie kogukulu on 0,5% (sealhulgas valitsemistasu 0,34%). Kõrgema tasuga fondide kogukulu võib hinnanguliselt ulatuda kuni 2%ni.
Suurem osa pankade pensionifondide tasudest kulub müügile ja muudele tegevustele, mis meile, pensionikogujatele väärtust ei loo. Tuleva palgal ei ole ühtegi müügiesindajat. See on üks põhjus, miks saame hoida valitsemistasu nii palju soodsamal tasemel.
Üks näitaja rõõmustab veel – inimesed, kes valivad Tuleva pensionifondi, on süvenenud, otsustanud ja jäävad reeglina endale kindlaks. Tuleva pensionifondide osakutest loobumiseks laekus tänavu teisel vahetusperioodil ainult 49 avaldust – see on vähem kui 1% fondi-investoritest. Võrdluseks: suurima kaotaja LHV fondidest lahkumiseks tehti 8915 avaldust – üle 5% investoritest.
Järjekindlus on üks pikaajalise investeerimise aluseid: maailma juhtivad analüütikud on leidnud, et parema tulemuse saavutavad reeglina investorid, kes valivad madalate kuludega fondi ja püsivad kindlalt kursil. Nad ei püüa turgu ajastada fondidest sisse-välja hüpeldes ega anna järgi pangatelleri või kaubanduskeskuse müügiesindaja meelitustele.
Tuleva sündis kodanikualgatusena, sest meie liikmed polnud rahul pankade pensionifondide kõrgete valitsemistasude ja kehvade tulemustega. Tuleva pensionifondid alustasid märtsi lõpus ja nendes kogub tänaseks pensioni kokku ligi 5000 inimest.
II samba pensionifondi osakuid saab vahetada kolm korda aastas: jaanuari, mai ja septembri algul. Osakute vahetamiseks tuleb vahetusavaldus teha vähemalt üks kuu enne. Tulevased maksed lähevad uude fondi kohe pärast pensionifondi valikuavalduse tegemist.
Tahad pensionifondi vahetada? Saad seda teha harjumuspärases internetipangas (Swedbank, SEB või LHV) – seejuures pole tähtis, millises pensionifondis sinu vara täna on. Siin on juhend, mille abil saad kõik tehtud vähem kui viie minutiga.
Lisalugemine
Warren Buffett: tähtis on järjekindlus
Maailma üks edukamaid investoreid Warren Buffett on veendunud, et madalate kuludega indeksifond on pensioni kogumiseks praktiliselt alati kõige parem valik. Buffetti sõnul pole trikk õigete aktsiate valimises, vaid lihtsate põhimõtete kindlameelses järgimises:
1. Hajuta raha kõigi suuremate ettevõtete aktsiate vahel. See ongi indeksifondi investeerimispõhimõte.
2. Ole järjekindel. Indeksifondis tuleb püsida nii headel kui halbadel aegadel, eriti halbadel. Kui turgudel on madalseis ja sa näed ajalehtedes hirmutavaid pealkirju, võib tekkida kiusatus pidurit tõmmata, aga sel ajal on eriti tähtis järjekindlalt indeksifondis jätkata.
3. Jälgi hoolega fondi kulusid. Tasud loevad investeerimisel väga palju: kui fondivalitseja võtab igal aastal valitsemistasuks ühe protsendi sinu rahast, vähendab see sinule pensioniks kogunevat vara tohutult.
Need põhimõtted loetles Buffett CNBC-le antud intervjuus.