Sisulooja Kätrin Pärna jagab oma investeerimisteekonna suurimat õppetundi

Jaga sõbraga:

Kätrin Pärna on tavaline noor inimene, kes hakkas vaatamata väikesele ja ebaregulaarsele sissetulekule säästma juba tudengieas. Neli aastat tagasi alustas ta investeerimisega ning nüüd jagab ka teistele oma Instagrami kanalil õppetunde ja teadmisi. Uurisime, kuidas ta investeerimiseni jõudis.

Kuidas algas sinu investeerimisteekond?

Minu investeerimisteekond algas säästmisest. Ülikooli ajal pidin võimalikult säästlikult hakkama saama. Esimese täiskohaga töö sain kohe pärast ülikooli ning seejärel jätkasin samasugust säästlikku eluviisi – 1000-eurose palga juures säästsin keskmiselt 400–500 eurot kuus.

Kuna esimese tööl oldud aasta lõpuks olin kogunud üle 4000 euro, hakkas mul tekkima ka suurem huvi investeerimise ja oma kodu ostmise vastu. Minu esimesed investeeringud olid üsna suvaliselt ostetud Balti börsi üksikaktsiad (Tallinna Sadam, Tallink).

Mis nipiga õnnestus sul juba tudengieas säästa?

Kuna minu igakuine sissetulek oli tol ajal ebaregulaarne, siis ei teadnud ma kunagi, mis summaga pean igal kuul hakkama saama. Seetõttu hoidusin üleliigsest kulutamisest ja panin raha kõrvale, et vajadusel keerulisemal kuul säästudest võtta.

Missuguseid õppetunde oled saanud? Mida teeksid nüüd teisiti?

Üks suurim õppetund on ikkagi see, et kellegi teise soovituse peale ei tasu hakata üksikaktsiaid kokku ostma, mida mina oma investeerimise algusaegadel tegin. 

Kui ma aga praegu investeerimisega alustaksin, siis suurendaksin kas oma II samba sissemakset senise 2% pealt 6% peale brutopalgast või paneksin III samba täis* . Need on lihtsalt kõige maksusoodsamad võimalused.

Kummast alustada, sõltub juba inimesest, sest III sammas on küll raha väljavõtmise osas paindlikum, aga nõuab oluliselt rohkem enesedistsipliini. II sambaga on lihtsam, sest igal kuul läheb automaatselt väike summa palgast juba enne pangakontole jõudmist tuleviku heaks kasvama.

Ja alles kolmanda sammuna, kui pensionisammaste võimalused on maksimaalselt kasutatud, vaataksin mõne globaalse ulatusega indeksfondi poole.

Oled noor ja pensionieani on sul veel mitukümmend aastat aega. Miks sa kasutad pensionisambaid oma portfelli osana ja mida sobiva fondi valikul silmas pidasid?

Need on kõige maksuefektiivsemad. Näiteks mulle meeldib mõelda III samba iga-aastasest tulumaksu tagastusest kui 20% garanteeritud tootlusest, mida ise järgi teha on keeruline. Ja muidugi on suur pluss ka see, et III sambasse investeeritud raha võib igal hetkel (sh ka osade kaupa) soovi korral välja võtta. Ideaalis ma sammastesse pandud raha enne pensionit küll ei puuduks, aga teadmine, et saan seda vajadusel ka varem kasutada, pakub kindlustunnet.

Sobiva II ja III samba pensionifondi valikul jälgisin eelkõige, et sellel oleksid madalad tasud (alla 0,5%) ja need oleksid passiivselt juhitud fondid (ehk indeksfond).

Aga miks oled valinud just Tuleva?

Mulle meeldib väga Tuleva olemus. Tuleva võtab selle ise hästi oma kodulehel kokku: „Tuleva ei ole tavaline teenusepakkuja. Tuleva omanikud on pensionikogujad ise, kes otsustasid pankadest vahemehed kõrvale jätta ja käivitada sellised pensionifondid, kus nad ise raha koguda tahaksid.”

Ma arvan, et lisaks madalatele tasudele on see üks oluline põhjus, miks mulle Tuleva meeldib: ma tean, et mulle ei üritata maha müüa või peale suruda midagi, millest ma ise täpselt aru ei saa. Ma julgen Tulevas oma pensionivara koguda, sest ma tean, et eesmärk ei ole minu pealt suurt kasumit teenida, vaid mu vara hoida ja kasvatada. 

Mis ajendil hakkasid jagama investeerimisteadmisi oma Instagramis?

Mulle endale meeldib väga investeerimisega tegeleda, lugeda selleteemalisi raamatuid ja kuulata podcast’e. Ja ma näen, et tulevikus võiks see olla valdkond, millega tegelen ka tööalaselt.

Samuti on minu jaoks turundus (sh sisuloome) teine huvipakkuv valdkond ja seetõttu oli Instagramis tegutsemine heaks lahenduseks, kuidas need kaks huvi kokku panna. 

Ja niimoodi Instagramis investeerimisteadmisi jagades õpin ka ise kiiremini ning ühtlasi saan selle käigus teisi aidata.

Missuguseid eksiarvamusi investeerimise kohta oled oma jälgijate hulgas või laiemalt tutvusringkonnas näinud levivat?

Võib-olla see, mida ma ka ise alguses tegin, et investeerimisega alustades ostetakse indeksfondide asemel üksikaktsiaid ja loodetakse suurele tootlusele. Aga on ju teada, et isegi elukutselised fondijuhid tihti ebaõnnestuvad turuindeksi tootluse ületamisel. Ehk loota, et alles investeerimisega alustaja, kes teeb seda oma põhitöö kõrvalt, suudab õigeid aktsiavalikuid teha ja indeksfondide tootlust ületada, on väga väikese tõenäosusega.



* Väljend “III sammas täis” tähendab, et teed sinna sissemakseid 15% oma aastasest brutosissetulekust või kuni 6000 eurot. See annab suurima maksuvõidu. Arvutamisel on abiks
Tuleva kalkulaator.

Kui soovid olla Kätrin Pärna tegemistega kursis, siis jälgi tema Instagrami kanalit @katrininvesteerib.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida