Kuidas pensionifonde ausalt võrrelda?

Jaga sõbraga:

Sellel nädalal teatas Riigikohus, et ei võta Finantsinspektsiooni kaebust meie vaidluses menetlusse. Sellega jõustus maakohtu otsus, millega vähendati Tulevale tehtud trahvi kuus korda. Meil on kohtuvaidluse lõppemise üle väga hea meel.

Saime trahvi, sest meie reklaamid polnud igaühele arusaadavad ning võisid kohtu hinnangul jätta mõnele inimesele mulje tootluse garantiist. Iroonilisel kombel puudutasid reklaamid, mille eest trahvi saime, sedasama murekohta — tootluse näitamise senist kehva praktikat. Sageli näidatakse pensionifondide müümisel inimesele väga lühikese, täpselt valitud ning müügimehele sobiva perioodi tootlust. Vahel jäetakse täpsustamata tootluse arvutamise aluseks olnud periood ning võrreldakse nii omavahel võrreldamatut: näiteks ühe fondi viie aasta tootlust teise fondi ühe aasta tootlusega.

Seetõttu on meie eesmärk, et pensionifondide teavitustegevuse reegleid muudetaks selgemaks. Kohtuvaidluse lõppemine jätab meile huvikaitseks senisest rohkem indu ja aega.

Kaks asja, mis teeksid koguja elu lihtsamaks

Kirjutasime kevadel sellest ka Rahandusministeeriumile. Hiljuti avaldatud analüüsis tehaksegi ettepanek nende probleemide lahendamiseks. Esiteks soovitab Rahandusministeerium asendada keeruline ja formalistlik põhiteabe dokument lihtsa ja arusaadava võrdlustabeliga.

Meie meelest on see väga hea ettepanek ning suur samm edasi tänasest seaduse nõudest, mille järgi peab koguja fondi valides kinnitama, et on saanud tutvuda enam kui 20 fondi tingimuste ja prospektidega. See nõue on tegelikult sisutühi isegi kõrge finantsteadlikkusega kogujate puhul, sest on absurdne eeldada kõigi nendega üksikasjalikku tutvumist. Kui selle asemel tuleks hoopis kinnitada, et inimene on tutvunud allpool toodud pensionifondide põhiteabega, oleks palju suurem lootus, et valikud tehakse teadlikult.

Pildil on Tuleva ettepanek, milline võiks uus põhitabel välja näha. Rahandusministeerium kaalub tabelisse lisada ka tulba Eesti varade osakaalu kohta fondi investeeringutest. Kuna meie meelest on pikaajalisel kogumisel kõige mõistlikum investeerida hajutatult kogu maailma aktsiaturgu, pole mõistlik eelistada üht piirkonda teisele.

Teiseks kavatseb Rahandusministeerium Tuleva ettepanekust kantuna kehtestada nõude, et ka internetipangas näeks inimene oma personaalset aasta baasil tootlusmäära. Kuivõrd tootlus on pensionifondide turunduses kesksel kohal, peaks kogujal olema lihtne ja selge võrrelda võrreldavat võrreldavaga (kirjutasime sellest pikemalt siin blogipostituses). Seetõttu toetame kahel käel ka seda Rahandusministeeriumi ettepanekut. 

Pildil on kolme pensionifondi tootlused väga erineva ajaperioodi vältel. Sellelt jääb mulje, et Swedbanki Pensionifond 1960–69 sündinutele on koguja jaoks olnud kõige parem investeering, mis ületab oluliselt LHV S ja Tuleva III Samba Pensionifondi tootlust. Tegelikkuses ei ole aga avaldatatud tootlused sellisel moel võrreldavad, sest kui Swedbank Pensionifond 1960–69 fondis on inimene tootlust teeninud pikkade aastate jooksul, siis Tuleva III Samba Pensionifondis vaid mõne kuu vältel.

Soovime Rahandusministeeriumile seaduseelnõu menetlemisel jõudu ning oleme valmis selles igati kaasa aitama.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida