Riigikogu on otsustanud: teise sambasse sotsiaalmaksu arvelt tehtavad sissemaksed peatuvad ajutiselt. Mida me Tulevas seepeale teeme ja mida on Tulevas kogujatel mõistlik teha?
Maksete peatamine pole tark samm. Parimal juhul on see tarbetu kõrvaltegevus, mis toob riigiasutustele hulga asjatut lisatööd ja -kulu. Loodan siiralt, et see ei nõua liiga palju tähelepanu sisuliselt küsimuselt: kuidas Eesti inimesi ja ettevõtteid kriisiolukorras strateegiliselt aidata.
Mida Tuleva nüüd teeb?
Meie jätkame ikka maailma juhtivate ettevõtete aktsiate juurde ostmist. Kui koroonakriis turge raputab, on ettevõtted odavamad ja saame sama raha eest rohkem aktsiaid. Sellepärast on muidugi kahju, et juulist järgmise aasta augustini saame investeerida 6% asemel ainult 2% oma palkadest. Mis teha.
Ühe väikese muutuse plaanime teha, et riigikogu otsuse negatiivset mõju vähendada.
Teatavasti on meil juba varasemast plaan järk-järgult suurendada aktsiate osakaalu Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis 100%ni. (Hetkel on ligi veerand portfellist varasemate seaduse piirangute järgi konservatiivselt võlakirjadesse investeeritud.)
Selleks ostame uute sissemaksete eest juurde aktsiaid ja müüme vähehaaval võlakirju portfellist ära.
Nüüd, kus ajutiselt tuleb uusi sissemakseid pensionifondidesse aeglasemas tempos, otsustas Tuleva fondide nõukogu muuta meie aktsiafondi tingimusi nii, et saaksime portfellist võlakirju müüa algselt plaanitust kiiremas tempos. Niiviisi saavutame, et aktsiate osakaalu kasv meie portfellis ei aeglustuks.
Mida peaks teise sambasse koguja tegema?
Esiteks, mina jätkan oma sissemakseid ja olen veendunud, et ka teistel on mõistlik jätkata. Õnneks pole selleks mingit avaldust tarvis teha – 2% sinu palgast läheb ka edaspidi automaatselt valitud pensionifondi.
Teiseks, kasutan maksimaalselt võimalust koguda maksusoodustusega kolmandasse sambasse.
Kui sa paigutad kolmandasse sambasse 15% oma brutopalgast ja teise sambasse tavapärase 2+4% asemel vaid 2%, väheneb sinu säästumäär ajutiselt 21 protsendilt 17le. See pole tegelikult väga suur kahju, arvestades, et riik lubab puudujäägi hiljem korvata.
Kui sa veel kolmandasse sambasse ei kogu, alusta täna siit.
Mis täpsemalt muutub?
Teatavasti paneme iga kuu teise sambasse kõrvale 2% + 4% brutopalgast. Esimene osa – 2% – tuleb otse meie palkadest. Teise osa – 4% – lisab riik meie sotsiaalmaksust. (NB! Vaata ka 2024. aastast jõustunud teise samba sissemakse suuruse tõstmise muudatusi, kus 2% asemel saab hakata II sambasse koguma ka 4% või 6% brutopalgast, kusjuures riik lisab 4%.) Maksete peatamise puhul käib jutt selle valemi teisest osast.
Keda see puudutab ja keda mitte?
Maksete peatamine puudutab enamikku teise sambaga liitunud inimesi.
Erandiks on 1960. aastal ja varem sündinud inimesed – nemad saavad kogumist jätkata tavapärastel tingimustel.
Muretsema ei pea ka need alla kolme-aastaste laste vanemad, kelle eest riik maksab teise sambasse 4% Eesti keskmisest palgast. See jätkub vanaviisi.
Kas peatatud maksete arvelt suureneb meie esimese samba pension?
Ei. Sisuliselt suunab riik kaks kolmandikku meie teise samba sissemaksetest laenuna tagasi riigieelarvesse.
Kuidas plaanib riik maksete peatamise kompenseerida?
Vahepeal peatatud maksed kompenseerib riik 2023. ja 2024. aasta vältel. “Laenuintressiks” saab seejuures Eesti pensionifondide keskmine tootlus perioodil 1. juuli 2020 kuni 31. august 2021. Selle võrra maksab riik siis meile rohkem juurde.
Kas me ise saame sissemakseid jätkata?
Jah. 2% meie brutopalgast läheb jätkuvalt vaikimisi pensionifondi.
Kas ajutiselt saab ise oma sissemakset suurendada?
Ei. Seda võimalust ei ole.
Kas saab ka omapoolsed sissemaksed peatada?
Jah. Kui koguja teeb selleks oktoobris avalduse, peatub tema 2-protsendiliste sissemaksete kinnipidamine palgast alates 1. detsembrist kuni järgmise aasta 31. augustini. Avalduse saab esitada pensionikeskuse lehel oma kontole sisse logides. Avaldust on võimalik teha ka Tuleva kontoris, kuid praegusel koroona ajal soovitame esmalt kasutada digitaalse avalduse esitamise võimalust ning kontorisse tuleku soovi korral aeg eelnevalt telefoni või meili teel kokku leppida. Küsimuste korral võta meiega ühendust [email protected] või helista 644 5100.