Roosaare: miks ma jätkan teise sambasse kogumist Tulevas?

Jaga sõbraga:

Eelmine aasta oli aktsiaturgudel “huvitav”. Kui keegi oleks märtsis ennustanud, et aasta lõpuks sulguvad aktsiaindeksid hoopis plussis, rääkimata sellest, et Nasdaqi indeks kerkib 40%+, oleks võinud selle inimese välja naerda.

Sain ohtralt küsimusi, kuidas aktsiaid lühikeseks müüa ja “kõigil” oli selge, et eelmine aktsiabuum on lõppenud ja ees ootab pikem langus. Mõned kuud hiljem ei saanud enam keegi millestki aru. Viiruse teine laine ründas veelgi tugevamalt kui oodatud, kuid aktsiaturud tegid uusi rekordeid. Nüüd on taas “kõigil” selge, et tõusulaine on peatamatu, sest on rahatrükk, rohepööre ja vaktsiinid.

Kõige selle raames tuleb tunnistada, et minu enda aktsiavalikud jäid indeksfondidele alla. Ja siit ka mõte, miks tasub pensionikogumist jätkata II samba indeksfondis. Kui Sa tahad iseseisvalt kaubelda ja investeerida, siis on seda mõistlik teha läbi investeerimiskonto või ettevõtte. Ehk läheb Sul hästi ja teed turgudele tuule alla.  Võibolla aga paned paar korda ajastusega puusse ja lõpetad -25% tulemusega, nagu mina 2020. aastal. Aga igal juhul ei peaks sellist riski võtma oma ainukese tõeliselt pikaajalise varaga.

Kui Sinu ainuke sääst ongi pensioniraha, siis tasub pensioniraha keerutamise asemel hoopis fookus panna uute sissetulekute tekitamiseks.

Seega, kõik kes usuvad ja tahavad ise kõrgemat tootlust saada kui indeksfondid, tehke selleks eraldi konto, säästke sinna 10% ja pange joonele. Kui te siiski 5-10 aasta pärast avastate, et olete indeksfondile alla jäänud, on hea teada, et pensioniraha kasvas passiivselt fondis. Kui aga peaks juhtuma selline äpardus, et konto vahepeal “õhku” lasete (näiteks otsustate 2020. aasta 20. aprillil naftat osta või müüte Teslat lühikeseks), siis on hea teada, et mingi puhver (millele isegi võlausaldajad ligi ei saa!) on alles.

Kokkuvõtvalt, pensioniraha peaks olema Sinu “finantsmaja” vundament, mis on paigutatud passiivselt, pikaajaliselt, kulu-efektiivselt ja matemaatiliselt parima tootluse/riski suhtega. Globaalsed aktsiate indeksfondid on selleks parim valik. Kauplemiseks ja ajastamiseks tasuks kasutada muid vahendeid.

Ja kui keegi nüüd väidab, et minu ainuke sääst ongi pensioniraha, siis tasub pensioniraha keerutamise asemel hoopis fookus panna uute sissetulekute tekitamiseks.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida