Mida teha, kui alustasin kogumist turu tipus?

Jaga sõbraga:

Kuna turg oli mitu aastat tõusuteel, õnnestus paljudel meist saada juba kogumise alguses suur eduelamus. Nii on lihtne ka jätkata. Ent teistel meist, kes alustasid näiteks möödunud aasta lõpus, pani turu kõikumine sihikindluse kohe proovile. Kuidas leida kindlust jätkamiseks, kui kontol vaatab parasjagu vastu miinus?

Mõistan seda tunnet hästi, sest mul on sarnane kogemus. Hakkasin III sambasse süstemaatiliselt koguma 2018. aastal. Esimestel kuudel läks väga hästi. Börsid tegid rekordeid ning see innustas sissemaksetega jätkama.

Aasta lõppes aga ligi 10% langusega, sest maailmamajanduses valitses suur ebakindlus. Mulle tundus, et alustasin täiesti valel ajal, sest ostsin aktsiaid tipust.

2018. aasta lõpul nägid ajalehtede pealkirjad välja sellised. Ei tekitanud just kindlust investeerimisega jätkata. Kuvatõmmis: Äripäev

Tagantjärgi enam nii ei tundu. Minu 2018. aastal „tipust” ostetud III samba osakute väärtus on seitsme aastaga kasvanud umbes 105% – iga minu sissepandud 1 euro on kasvanud tänaseks 2,05 euroni. Oleksin võinud teenida veelgi rohkem tootlust, kui oleksin alustanud 2019. aasta alguses, ent samahästi oleksingi võinud jääda ootama turu põhja ja lükanud alustamist aina edasi. Ebakindlus ja turu kõikumine tõid mulle paari kuuga ajutise kaotuse, aga pikas perspektiivis on turu tõus teinud selle kuhjaga tasa.

Seega, sa ei teinud viga, kui alustasid kogumist aktsiaturgude „tipus”. Vastupidi, sa käitusid õigesti, sest andsid endale võimaluse teenida pikas perspektiivis korralikku tootlust. Investeerides järjepidevalt iga kuu, tabad aastate jooksul nii tõusvat kui ka langevat turgu. Ühe tehingu ajastusel pole lõpptulemusele erilist mõju.

Sa pole üksi

Sarnaseid kogemusi on väga paljudel kogujatel. 21. sajandil on aktsiaturud juba kuuel korral langenud korraga üle 15%. Ajalugu on aga näidanud, et tavaliselt järgneb langusele tõus. Mõnikord kiiresti, mõnikord aeglasemalt. 

Graafikul on kujutatud maailma aktsiaturu tõuse ja langusi viimase 40 aasta jooksul, täpsemalt peegeldub selles MSCI All Country World Index (MSCI ACWI), mida meie fondid järgivad. Mineviku tootlus ei taga sarnast tootlust tulevikuks.

Tagasi vaadates on need langused vaid kõikumised kõveral, millel puudub pikas perspektiivis suur mõju. Kiirete kukkumiste taga on enamasti maailmas toimuvate sündmuste põhjustatud hirm või segadus. Turu pikaajaline trend aga peegeldab maailmamajanduse kasvu. Varem või hiljem kajastuvad aktsiaturul taas ettevõtete tegelikud majandustulemused. Seepärast ongi tulemuslik investeerida indeksfondi abil kogu maailma turule, mitte üksikutesse ettevõtetesse või sektoritesse.

Tõusuaastatel on sihikindlalt kogumine lihtne. Väärid erilist tunnustust, kui suudad sihikindlalt koguda ka raskematel aastatel.

Valem on lihtne

Mida teha, kui ostsid tipust? Lihtsalt jätka kogumist. 

Pikaajalise kogujana pole aktsiaturgude kõikumine sinu jaoks kuigivõrd tähtis. Kui turg langeb, väheneb küll ajutiselt sinu portfelli väärtus, ent sissemaksete ostujõud on suurem: sama raha eest saad rohkem osakuid. Küll aga võid teha endale kahju, kui otsustad lühiajalise languse järel kogumise lõpetada. Nii võtad vastu reaalse rahalise kaotuse ja jääd ilma tuleviku kasvust.

Seega on valem lihtne: kui kogud indeksfondis, püsi rahulikult kursil. Tee regulaarselt sissemakseid sõltumata sellest, kuidas turgudel läheb ning kas kontol vaatab vastu miinus või pluss. Regulaarsete ostudega hajutad riske ja lood eeldused pikaajaliseks kasvuks. Kui nii toimid, on sinu jaoks parim aeg investeerimiseks… kogu aeg!

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida