5 asja, millest pensioniks kogudes juhinduda, kui oled üle 55-aastane

Kui sa ei tee palju asju valesti, pead tegema ainult mõned asjad õigesti, on öelnud üks maailma edukamaid investoreid Warren Buffett. Ta soovitab oma järeltulijatel panna vara madalate kuludega indeksifondi. Siin on asjad, mida meeles pidada, kui pensioniiga hakkab lähenema:

Eelpensionile võid vajadusel jääda juba 3 aastat enne ametliku pensioniea saabumist. Aga kui tervis hea, kaalu hoopis pensioni edasi lükkamist! Sinu riiklik ehk I samba pension suureneb tulevikus iga edasi lükatud kuu eest 0,9%.

Mõtle ka, millal sa II sambasse kogutud vara kasutama hakata soovid. Sellest sõltub, millal peaksid suunama vara agressiivse strateegiaga fondist konservatiivse strateegiaga fondi.

Esimese samba pensioni suuruse muutus sõltuvalt sellest, millal sa pensionile lähed Graafik näitab, kui palju muutub iga väljateenitud 100 € pensioni, kui hakkad seda välja võtma enne või pärast ametlikku pensioniiga. Allikas: Pensionikeskus.

Kui II samba kasutamiseni on jäänud 5 - 10 aastat, suuna vara järk-järgult konservatiivse strateegiaga fondi, mis investeerib võlakirjadesse.

Miks? Aktsiad pakuvad kõrgemat tootlust, aga nende väärtus kõigub rohkem. Kui turge tabab madalseis, pole peatselt pensionile jääjal aega taastumist oodata. Konservatiivse strateegiaga fondi tootlus on nullilähedane, aga kõigub palju vähem. Risk ja tulu käivad käsikäes.

Maailma väärtapaberiturgude aastane tootlus 1900-2016 pärast inflatsiooni mahaarvutamist Allikas: Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook 2017. Ajalooline tootlus ei taga sarnast tootlust tulevikus.

Madala tasuga fondid saavutavad reeglina parema tootluse kui kõrge tasuga fondid. Konservatiivse strateegiaga fondide puhul on tasude mõju eriti tähtis: kõrgema tasuga fondides on üsna kindel, et su vara väärtus lähiaastail kahaneb.

Eestis on kaks mõistliku tasuga konservatiivse strateegiaga pensionifondi: Tuleva Maailma Võlakirjade Fond ja Swedbank K1. Vali nende vahel.

Kui palju maksad teenustasudeks iga 10 000€ pealt Allikas: Eesti keskmine pensionifondi kulumäär on Rahandusministeeriumi andmete põhjal. Kõikide pensionifondide individuaalsed kulumäärad on siin tabelis.

Loe siit, millised võimalused sul pensioniks kogutud vara kasutamiseks on.

Pea meeles, et sa ei pea kohe pensioniikka jõudes kindlustusseltsiga pensionilepingut sõlmima. Ja ära unusta, et juba sõlmitud pensionilepingut tühistada ei saa.

Seega: kui rahaliselt võimalik, lükka lepingu sõlmimist edasi, sest Tulevas võitleme selle nimel, et vara kasutamiseks loodaks tulevikus ka paremaid võimalusi.

Valikud pensioniea saabudes

Kogunenud vähem kui 1890,10 eurot
Võid kohe välja võtta

Kogunenud on 1890,10 - 9465,50 eurot
Saad võtta regulaarsete maksetena pensionifondist

Kogunenud on üle 9465,50 euro
Saad võtta ainult kindlustuslepingu sõlmides eluaegsete maksetena. Arvuta siin kui suure makse saad.


II pensionisamba väljamaksete süsteem on jäik ja ebaefektiivne.

Nõua poliitikutelt seadusi, mis seaks sinu huvid pankade ja kindlustusseltside huvidest ettepoole. Tuleva on juba tõestanud, et kui ärksad inimesed koos tegutsevad, saame esile kutsuda suure mõjuga muutusi! Kui tahad meie eesmärkide ellu viimist toetada, astu Tuleva liikmeks.

Rootsi pensionisüsteem suudab samast rahast palju suurema pensioni välja maksta Tuleva arvutas pensionikeskuse ja Rootsi pensioniameti andmete põhjal välja, kui suur on tänavu pensionile suunduva inimese eluea vältel tehtava keskmise pensioni väljamakse ostujõud tänases rahas. Tegemist on väga erinevate toodetega - Rootsi mudeli väljamaksed võivad ajas kõikuda ning nende pensioniamet eeldab 2,1% kasvu aastas, Eestis väljamaksed ei muutu ning elukalliduse tõusuga ei kasva. Vaata arvutuse alusandmeid.

Kui sul on pensionini jäänud loetud aastad, sobib sulle madala riskiga

Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifond.

See on hästi konservatiivne soodsa tasuga fond, mis investeerib ainult maailma valitsuste ja nendega seotud organisatsioonide võlakirjadesse. Ükski võlakirjafond ei paku kõrget tootlust, aga hoides kulud kontrolli all, loome head eeldused sinu vara väärtuse säilimiseks.

Vaata pensionifondi infot
Tuleva pensionifondide filosoofia
  • Juhindume maailma juhtivate majandusteadlaste faktidel põhinevatest veendumustest. Mitte fantaasiatest ega usust targa fondijuhi maagiasse.
  • Investeerime passiivselt. See tähendab, et jagame raha reeglipäraselt maailma suurimate valitsuste võlakirjade vahel.
  • Investeerime pidevalt. Nii maandab meie investorite riske alati dollar cost averaging ehk ostude ajas hajutamine.
  • Hoiame kulud nii madalal kui võimalik ja ei kuluta investorite raha ekstravagantsetele reklaamikampaaniatele, müügimeeste armeedele ega muudele asjadele, mis pensionikogujatele pikas plaanis väärtust ei loo.
Tahad oma valikuid enne otsustamist arutada?

Küsi meilt: +372 644 5100

Pankade fondivalitsejate eesmärk on teenida omanikele kasumit. Tuleva eesmärk on kasvatada pensionikogujate vara, vabanedes liigsetest vahemeestest ja hoides kulud hästi madalal.

Tuleva ei ole pank, vaid 22 Eesti ühiskonnategelase algatusel loodud pensionikogujate ühendus. Meie eesmärk on koos targemalt koguda, kaitsta inimeste huve ja aidata riigil teha Eestile paremad seadused, mis lähtuvad eelkõige inimeste, mitte pankade ja kindlustusseltside kasust.

Tuleva tootlus

Siin on sulle juhend, mille abil saad netipangas fondivahetuse tehtud 5 minutiga. See ei maksa sulle midagi – hakkad hoopis kohe tänu madalamale tasule kokku hoidma.

Tekkis küsimusi?

Helista +372 644 5100 või kirjuta info@tuleva.ee. Sulle ei vasta kunagi robot, vaid üks meist, neljast:

Tõnu Pekk
Mari Kuhi
Kristi Saare
Sirli Oot
Soovin uudiskirja
Jagame aegajalt parimaid artikleid, ekspertide nõuandeid ja kasulikke meeldetuletusi.
Palun sisesta e-posti aadress.
Tuleva ei jaga sinu kontaktandmeid kunagi kellegagi. Soovi korral saad uudiskirjast alati loobuda.