Mida Tuleva teeb, et me pensioniks kogudes võidaksime?

Jaga sõbraga:

On kahte sorti investoreid. Esimesed ostavad aktsiaid pikaks ajaks, et saada omanikuna osa ettevõtete kasvavatest kasumitest. Teised ostavad ja müüvad tihti, lootes kavalusega turgude ajutistest kõrvalekalletest kasu lõigata.

Tuleva on valinud esimese tee – meie ühine pensionifond on passiivne, pikaajalise vaatega järjekindel investor.

Pankade vanad fondid on teist tüüpi – nemad püüavad aktiivselt kaubeldes mööduvaid hetki ja üritavad avastada alahinnatud aktsiaid. See on väga raske – seni pole Eesti fondijuhtidel turgu üle kavaldada õnnestunud. LHV ja Luminori fondide tulemused on natuke paremad kui Swedbankil ja SEB-l, aga Eesti inimeste vara kasv on neis kõigis II samba käivitamisest saadik maailma keskmisele alla jäänud.

Sellepärast otsustasidki Tuleva liikmed luua omale teistsuguse lähenemisega pikaajaliseks kasvuks paremad eeldused. Vaatame lähemalt, mille poolest meie ühine pensionifond erineb.

Too II sammas Tulevasse

Mida Tuleva pensionifond teeb?

Kogudes Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis, võtame lihtsalt iga kuu tükikese oma palkadest ja suurendame selle eest meie osalust maailma suurimates ettevõtetes (1). Siis jääme ootama – las majanduse kasv teeb oma töö. Ettevõtted teenivad arenedes rohkem kasumit ja maksavad rohkem dividende. See ongi meie strateegia.

Tuleva pensionifond
Tuleva pensionifondi aktsiaportfell juuli 2019 alguse seisuga.

Kuhu Tuleva investeerib?

Kasvatame järk-järgult oma osalust kõigis maailma suurimates börsiettevõtetes. Tänaseks on meil, Tuleva pensionifondis kogujatel, kokku juba

 • 12 711 Microsofti aktsiat, väärtusega 1,54 miljonit €;
 • 8198 Apple’i aktsiat, väärtusega 1,47 miljonit €;
 • 723 Amazoni aktsiat, väärtusega 1,24 miljonit €;
 • 1051 Alphabeti (Google) A ja C aktsiat, väärtusega 1,03 miljonit €;
 • 4093 Facebooki aktsiat, väärtusega 0,70 miljonit €;
 • 4583 Johnson & Johnsoni aktsiat, väärtusega 0,57 miljonit €;
 • 5639 JP Morgan Chase & Co aktsiat, väärtusega 0,57 miljonit €;
 • 7389 ExxonMobili aktsiat, väärtusega 0,50 miljonit €;
 • 3192 Visa aktsiat, väärtusega 0,50 miljonit €;
 • 5833 Nestle aktsiat, väärtusega 0,46 miljonit €;
 • 4281 Procter & Gamble aktsiat, väärtusega 0,42 miljonit €;
 • 117 Berkshire Hathaway B aktsiat, väärtusega 0,42 miljonit €;
 • 16089 Bank of America aktsiat, väärtusega 0,42 miljonit €;
 • 10149 Tencent Holdingsi aktsiat, väärtusega 0,42 miljonit €;
 • 3117 Walt Disney aktsiat, väärtusega 0,39 miljonit €;
 • 9861 Pfizeri aktsiat, väärtusega 0,39 miljonit €;
 • 7813 Cisco Systemsi aktsiat, väärtusega 0,39 miljonit €;
 • 2439 Alibaba Group Holding ADR-aktsiat, väärtusega 0,38 miljonit €;
 • 1581 Mastercardi aktsiat, väärtusega 0,38 miljonit €;
 • 12400 AT&T aktsiat, väärtusega 0,37 miljonit € jne.

Ja see on pisike osa meie portfellist. Meil on osalused veel 2832-s maailma ettevõttes – nende väärtus on 60,25 miljonit eurot. See kõik kokku teeb natuke alla kolmveerandi meie fondi varast. (Uuendatud 3. juulil 2019.)

Umbes veerandi rahast laename hästi konservatiivselt maailma valitsustele. Ostame USA, Jaapani, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa ja veel 16 riigi võlakirju.(2)

Järgmisel kuul ostame veel natuke ettevõtete aktsiaid ja näpuotsaga võlakirju juurde. Ülejärgmisel kuul jälle. Ja nii kogu aeg.

“Ära otsi nõela heinakuhjast. Parem osta kogu kuhi.” Jack Bogle

Miks me vähehaaval kõiki maailma suurimaid ettevõtteid ostame?

Sest me tahame saada osa maailmamajandust vedavate ettevõtete kasumist täna ja tulevikus. Ainult nii on kindel, et meie vara kasvab koos maailma majandusega ega sõltu mõne üksiku piirkonna või majandussektori käekäigust. Mida laiemalt hajutatud portfell, seda väiksem risk.

Nagu ütleb passiivse investeerimisega miljonitele inimestele jõukust toonud Vanguardi indeksifondide asutaja Jack Bogle: “Ära otsi nõela heinakuhjast. Osta lihtsalt kogu kuhi.”

See ei tähenda, et meie vara turuväärtus kappaks alati otsejoones üles. Aktsiaturud on tsüklilised – tõusule järgneb langus ja langusele tõus. Lihtsalt meie jaoks pole erilist tähtsust turgude ajutistel eufooriahoogudel, nädalaid või kuid vältavatel tormidel ega isegi mitme aasta pikkustel depressioonidel. Meie eesmärk on ju, et järjekindlalt kõrvale pannes koguksime võimalikult palju vara selleks päevaks, mil pensioniikka jõuame. Lühema vaatega kauplejate vahepealsed heitlused meid ei huvita.

Aga mis siis, kui tuleb majanduskrahh?

Kui maailma majanduses on madalseis ja aktsiate hinnad langevad, väheneb ettevõtete turuväärtus ja koos sellega ettevõtete omanike vara väärtus – ka meie oma. See pole meeldiv, aga just siis on tarvis rahulikku meelt, et kursil püsida.

Sest kui majandus kasvab ja hinnad jälle tõusevad, kallineb meie vara koos nendega.

Väärtpaberiturgude senises ajaloos on aktsiad alati toonud hea tootluse nendele investoritele, kes pole halbadel aegadel paanikasse sattunud ja kellel on jätkunud kannatust head ajad ära oodata. Pensionisambaga on lihtne nii käituda: pole mingit vajadust oma investeeringuid enne pensioniikka jõudmist maha müüa.

Millist tootlust siis Tulevas kogudes oodata on?

Niisiis, Tulevas lähtume eeldusest, et me ei tea, mida toob maailmamajanduse tulevik. Tuleva fondijuht Tõnu Pekk ei saa kellelegi lubada, et meie vara kasvab kindlasti 5 või 10% aastas või rohkem kui mõne panga pensionifondis. Tõsi, seni pole pankade fondijuhtidel kauplemisel erilist õnne olnud – aga võibolla mõnel tulevikus on?

Siiski, erinevalt pankade vanades fondides kogujatest saame Tulevas olla kindlad, et meie vara kasv ei jää kunagi maailmaturgude keskmisest kaugele maha. Selleks investeerime maailma ettevõtete arengusse, mitte spekulatiivsesse lootusesse, et just meie fondijuht suudab ikka ja jälle ette ennustada midagi, mis teisi maailma investoreid üllatusena tabab.

Tulevas kogub täna juba üle 8000 ärksama Eesti inimese (uuendus 20.11.2019: juba üle 15 000). Kui sulle meie investeerimisfilosoofia meeldib, tule ka.

Too II sammas Tulevasse

 

Indrek Neivelt:
miks on minu II sammas Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis?

“Esiteks: Tuleva on pensionikogujate endi oma. Teiseks: mina arvan, et üle kümne aasta pikkuse ajahorisondiga investeerides on parim valik indeksifond, kus on ülekaalus aktsiad. Ma ei oska arvata, kuidas areneb konkreetne ettevõte või mingi majandusharu. Aga ma olen kindel, et vähemalt Aasia ja Aafrika majandused kasvavad ning keskpangad trükivad raha juurde. Kui te samuti seda usute, siis on Tuleva parim variant pensioni kogumiseks.”

Tuleva pensionifondi tootlus,
II sammas


(1) Meie aktsiafondis kogub enamik Tuleva liikmeid – see sobib inimestele, kellel on pensiovara kasutamiseni vähemalt 10 aastat. Neile, kellel on pensionini jäänud loetud aastad, võib paremini sobida Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifond, mis ostab samal, rahulikul põhimõttel ainult võlakirju. Täpsemalt on meie fondide investeerimise protsess lahti kirjutatud fondidokumentides. Need leiad siit: Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifond ja Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifond.

(2) 1. jaanuarist hakkame tõstma aktsiate osakaalu Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis vähehaaval 100%ni. Loe lähemalt, miks ja kuidas

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Vaata arvutust

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin uudiskirja
Jagame aegajalt parimaid artikleid, ekspertide nõuandeid ja kasulikke meeldetuletusi.
Palun sisesta e-posti aadress.
Tuleva ei jaga sinu kontaktandmeid kunagi kellegagi. Soovi korral saad uudiskirjast alati loobuda.