Miks Tuleva turgude kõikumistega ei spekuleeri?

Jaga sõbraga:

On kahte sorti investoreid. Esimesed ostavad aktsiaid pikaks ajaks, et omanikuna saada osa ettevõtete kasvavatest kasumitest. Teised ostavad ja müüvad tihti, lootes kavalusega turgude ajutistest kõrvalekalletest kasu lõigata.

Tuleva on esimeste seas. Meie ühine pensionifond on passiivne, pikaajalise vaatega järjekindel investor.

Pankade vanad fondid on teist tüüpi. Nemad püüavad aktiivselt kaubeldes mööduvaid hetki ja üritavad avastada alahinnatud aktsiaid. See on väga raske – seni pole Eesti fondijuhtidel turgu üle kavaldada õnnestunud. LHV ja Luminori fondide ajaloolised tulemused on natuke paremad kui Swedbankil ja SEB-l, aga Eesti inimeste vara kasv on neis kõigis II samba käivitamisest saadik maailma keskmisele alla jäänud.

Sellepärast otsustasidki Tuleva liikmed luua omale teistsuguse lähenemisega pikaajaliseks kasvuks paremad eeldused. Vaatame lähemalt, mille poolest meie ühine pensionifond erineb.

Too II sammas Tulevasse

Mida Tuleva pensionifond teeb?

Enamus Tuleva liikmeid kogub oma teist sammast Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis ja lisaks veel kolmandat sammast Tuleva III Samba Pensionifondis. Niimoodi kogudes võtame lihtsalt iga kuu tükikese oma palkadest ja suurendame selle eest meie osalust maailma suuremates ettevõtetes (1). Siis jääme ootama – las majanduskasv teeb oma töö. Ettevõtted teenivad arenedes rohkem kasumit ja maksavad rohkem dividende. See ongi meie strateegia.

Tuleva pensionifondi aktsiaportfell juuli 2019 alguse seisuga.

Kuhu Tuleva investeerib?

Kasvatame järk-järgult oma osalust kõigis maailma suurimates börsiettevõtetes. Tänaseks* on meil, Tuleva pensionifondis kogujatel, kokku juba

 • 12320 Apple`i aktsiat väärtusega 2.76 miljonit eurot;
 • 20116 Microsofti aktsiat väärtusega 2.74 miljonit eurot;
 • 1160 Amazoni aktsiat väärtusega 2.21 miljonit eurot;
 • 6675 Facebooki aktsiat väärtusega 0.99 miljonit eurot;
 • 1671 Alphabeti aktsiat väärtusega 1.77 miljonit eurot;
 • 4790 Alibaba aktsiat väärtusega 0.84 miljonit eurot;
 • 7341Johnson & Johnsoni aktsiat väärtusega 0.82 miljonit eurot;
 • 8203 Nestle aktsiat väärtusega 0.77 miljonit eurot;
 • 16043 Tencenti aktsiat väärtusega 0.72 miljonit eurot;
 • 8623 JPMorgani aktsiat väärtusega 0.68 miljonit eurot;
 • 6877 Procter & Gamble`i aktsiat väärtusega 0.67 miljonit eurot;
 • 4738 Visa aktsiat väärtusega 0.64 miljonit eurot;
 • 12196 Inteli aktsiat väärtusega 0.6 miljonit eurot;
 • 3552 Berkshire Hathaway aktsiat väärtusega 0.58 miljonit eurot.* uuendatud 23.03.2020

Ja see on pisike osa meie portfellist. Meil on osalused veel 3030-s maailma ettevõttes – nende väärtus on ligi 80 miljonit eurot. See kõik kokku teeb umbes kolmveerandi meie fondi varast.

Kuna varem seadus aktsiatesse rohkem investeerida ei lubanud, laenasime veel kuni möödunud aasta lõpuni umbes veerandi rahast hästi konservatiivselt maailma valitsustele. Ostsime USA, Jaapani, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa ja veel 16 riigi võlakirju. Alates 2020. aasta algusest me võlakirju enam juurde ei osta ja vahetame järk-järgult kolme aasta jooksul võlakirjad aktsiate vastu.

Järgmisel kuul ostame veel natuke ettevõtete aktsiaid juurde. Ülejärgmisel kuul jälle. Ja nii kogu aeg.

“Ära otsi nõela heinakuhjast. Parem osta kogu kuhi.” Jack Bogle

Miks me vähehaaval kõiki maailma suurimaid ettevõtteid ostame?

Sest me tahame saada osa maailmamajandust vedavate ettevõtete kasumist täna ja tulevikus. Ainult nii on kindel, et meie vara kasvab koos maailma majandusega ega sõltu mõne üksiku piirkonna või majandussektori käekäigust. Mida laiemalt hajutatud portfell, seda väiksem risk.

Nagu ütleb passiivse investeerimisega miljonitele inimestele jõukust toonud Vanguardi indeksifondide asutaja Jack Bogle: “Ära otsi nõela heinakuhjast. Osta lihtsalt kogu kuhi.”

See ei tähenda, et meie vara turuväärtus kappaks alati otsejoones üles. Aktsiaturud on tsüklilised – tõusule järgneb langus ja langusele tõus. Lihtsalt meie jaoks pole erilist tähtsust turgude ajutistel eufooriahoogudel, nädalaid või kuid vältavatel tormidel ega isegi mitme aasta pikkustel depressioonidel. Meie eesmärk on ju, et järjekindlalt kõrvale pannes koguksime võimalikult palju vara selleks päevaks, mil pensioniikka jõuame. Lühema vaatega kauplejate vahepealsed heitlused meid ei huvita.

Aga mis saab, kui majandust tabab krahh?

Kui maailma majanduses on madalseis ja aktsiate hinnad langevad, väheneb ettevõtete turuväärtus ja koos sellega ettevõtete omanike vara väärtus – ka meie oma. See pole meeldiv, aga just siis on tarvis rahulikku meelt, et kursil püsida.

Sest kui majandus kasvab ja hinnad jälle tõusevad, kallineb meie vara koos nendega.

Väärtpaberiturgude senises ajaloos on aktsiad alati toonud hea tootluse nendele investoritele, kes pole halbadel aegadel paanikasse sattunud ja kellel on jätkunud kannatust head ajad ära oodata. Pensionisambaga on lihtne nii käituda: pole mingit vajadust oma investeeringuid enne pensioniikka jõudmist maha müüa.

Millist tootlust siis Tulevas kogudes oodata on?

Niisiis, Tulevas lähtume eeldusest, et me ei tea, mida toob maailmamajanduse tulevik. Tuleva fondijuht Tõnu Pekk ei saa kellelegi lubada, et meie vara kasvab kindlasti 5 või 10% aastas või rohkem kui mõne panga pensionifondis. Tõsi, seni pole pankade fondijuhtidel kauplemisel erilist õnne olnud – aga võibolla mõnel tulevikus on?

Siiski, erinevalt pankade vanades fondides kogujatest saame Tulevas olla kindlad, et meie vara kasv ei jää kunagi maailmaturgude keskmisest kaugele maha. Selleks investeerime maailma ettevõtete arengusse, mitte spekulatiivsesse lootusesse, et just meie fondijuht suudab ikka ja jälle ette ennustada midagi, mis teisi maailma investoreid üllatusena tabab.

Tulevas kogub täna juba ligi 20 000 ärksamat Eesti inimest. Kui sulle meie investeerimisfilosoofia meeldib, tule ka.

Too II sammas Tulevasse

 

Indrek Neivelt:
miks on minu II sammas Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis?

“Esiteks: Tuleva on pensionikogujate endi oma. Teiseks: mina arvan, et üle kümne aasta pikkuse ajahorisondiga investeerides on parim valik indeksifond, kus on ülekaalus aktsiad. Ma ei oska arvata, kuidas areneb konkreetne ettevõte või mingi majandusharu. Aga ma olen kindel, et vähemalt Aasia ja Aafrika majandused kasvavad ning keskpangad trükivad raha juurde. Kui te samuti seda usute, siis on Tuleva parim variant pensioni kogumiseks.”

Tuleva pensionifondi tootlus,
II sammas


(1) Meie aktsiafondis kogub enamik Tuleva liikmeid – see sobib inimestele, kellel on pensiovara kasutamiseni vähemalt 10 aastat. Neile, kellel on pensionini jäänud loetud aastad, võib paremini sobida Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifond, mis ostab samal, rahulikul põhimõttel ainult võlakirju. Täpsemalt on meie fondide investeerimise protsess lahti kirjutatud fondidokumentides. Need leiad siit: Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifond ja Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifond.

(2) 1. jaanuarist 2020 hakkame tõstma aktsiate osakaalu Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis vähehaaval 100%ni. Loe lähemalt, miks ja kuidas

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Vaata arvutust

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin uudiskirja
Jagame aegajalt parimaid artikleid, ekspertide nõuandeid ja kasulikke meeldetuletusi.
Palun sisesta e-posti aadress.
Tuleva ei jaga sinu kontaktandmeid kunagi kellegagi. Soovi korral saad uudiskirjast alati loobuda.