Pensioniiga läheneb: kuidas kasutada teise sambasse kogutud vara?

Jaga sõbraga:

Tuleva liikmete eesmärk on aidata muuta pensioni kogumist reguleerivad seadused inimestele kasulikumaks. Kui sa oled juba pensioniikka jõudmas, pole sul pikalt aega muutusi oodata. Mis valikud sinul täna on, kui oled II pensionisambaga vabatahtlikult liitunud?

Kehtiv seadus seab pensionisamba kasutamisele ebamõistlikud ja inimestele kulukad piirangud. Kahjuks on ametnikud ja poliitikud lahenduste otsimist ikka ja jälle edasi lükanud. Ka rahandusminister Toomas Tõniste loobus võimalusest pakkuda sinu eas inimestele paremaid tingimusi elu jooksul pensionisambasse kogutud vara kasutamiseks. (NB! Hetkel on seadusemuudatus, mis lubab pensionieas teise sambasse kogutud raha ilma piirangutete kasutada, vastu võetud. Kuna valitsus sidus väljamaksete kordategemise raha kogumise vabatahtlikuks muutmisega, sõltub jõustumine riigikohtu hinnangust– 14.09.2020)

Pole hilja nõuda paremat – astu Tuleva liikmeks ja toeta sulle kasulikumate seaduste loomist. Oleme juba tõestanud, et ärksad inimesed koos saavutavad palju.

Mis valikud sul pensionisambasse kogutud raha kasutamiseks täna on?

Sõltumata sellest, kui palju oled jõudnud pensionisambasse koguda, pea meeles üht: sul ei ole mingit kohustust ametliku pensioniea saabudes raha pensionifondist välja võtta. Tuleva jätkab võitlust, et seadus võimaldaks teise sambasse kogutud vara kasutada efektiivsemalt ja paindlikumalt – kui võimalik, tasub pensionikontole kogutud raha kasutamisega seni oodata.

Sinu tänased valikud sõltuvad sellest, kui suure summa sa oma pensionikontole kogunud oled. Vaata internetipangast järgi, kui palju vara sinu II samba pensionikontole kogunenud on:

Oled pensionisambasse kogunud alla 2216 euro ja 30 sendi

Kui sinu pensionikontol on 10-kordne rahvapensionimäär (hetkel 205,21€) või vähem, on asi lihtne: pensioniikka jõudes saad raha korraga välja võtta niipea kui soovid.

Oled pensionisambasse kogunud 2216,30 – 11081,50 eurot

Kui sinu pensionikontol on rohkem kui 10-kordne, aga vähem kui 50-kordne rahvapensionimäär, saad regulaarseid pensionimakseid otse pensionifondist. See on hea, sest kasutamata raha teenib sulle fondis tulu edasi. Fondipensioni saamist saad soovi korral alati peatada ja hiljem uuesti alustada.

Fondipensioni saamiseks logi sisse oma kontole riiklikus pensionikeskuses või sõlmi leping pangakontoris.

Oled pensionisambasse kogunud vähemalt 11081 eurot ja 50 senti

Kui sinu pensionikontol olev summa on võrdne või suurem kui 50 kehtivat rahvapensionimäära, ei paku kehtiv seadus sulle ühtki head valikut. Nõua poliitikutelt, et nad seaksid sinu huvid ettepoole kindlustusseltside huvidest ja muudaksid pensioni väljamaksete korda paremaks. Hetkel on sul 3 võimalust:

1. võimalus: pensionileping

Kui soovid pensioniks kogutud raha kasutada, sunnib seadus sind sõlmima kindlustusseltsiga pensionilepingu. See tähendab, et annad kogu vara kindlustusseltsile üle ja saad vastu elu lõpuni kindlaks määratud nominaalväärtusega makseid. Seejuures pead arvestama, et inflatsioon sööb aasta-aastalt kindlustusseltsilt saadavate maksete ostujõudu väiksemaks.

Samas on sulle tagatud kindlas summas regulaarne pensionilisa, sõltumata sellest, kas elad veel neli või 40 aastat. Vaata, kui suurt II samba pensionimakset kindlustusseltsid sulle pakuvad.

2. võimalus: oota seaduse muutumist

Igakuine väike pensionilisa ei rahulda sind? Kui oled juba pensionilepingu sõlminud, kaotad võimaluse ümber mõelda – lepingut tühistada ei saa. Toeta Tuleva liikmeks astudes tööd selle nimel, et seadus lubaks sul tulevikus kasutada pensioniks kogutud vara paindlikumalt ja väiksemate kuludega.

Seni hoia vara pensionifondis edasi – selleks pole vaja eraldi avaldust teha, lihtsalt ära sõlmi veel pangas või kindlustusseltsis pensionilepingut.

3. võimalus: päranda pensioniks kogutud vara

Kui eelistad vara lastele pärandada, ei pea sa pensionilepingut üldse sõlmima. Sel juhul teenib sinu pensionikontole kogunenud vara pensionifondis tulu sinu elu lõpuni ning seejärel läheb kogutud summa sinu pärijatele.

Seega: kui sul on lastega usalduslik suhe, võid hoopis kokku leppida, et nad toetavad sind ise sinu elu ajal – näiteks sama suure igakuise pensionilisaga nagu pakuks kindlustusselts. Vastutasuks pärandad oma pensionikontole kogutud summa neile. Sellist kokkulepet ei saa ametlikult vormistada – sellepärast on see võimalik vaid siis, kui lapsed usaldavad, et sa ümber ei mõtle.

Vaata kohe üle, kas peaksid pensionifondi vahetama

Tavaliselt soovitavad fondivalitsejad pensioniea lähenedes suunata vara konservatiivse strateegiaga fondi, mis investeerib võlakirjadesse. Agressiivse strateegiaga fondid investeerivad enamuse varast aktsiatesse ja pakuvad reeglina oluliselt kõrgemat tootlust, aga nende osaku hind kõigub ka rohkem. Kui turge tabab madalseis, pole peatselt pensionile jääjal aega taastumist oodata.

Aga kui sa ei plaani oma eluajal II sambasse kogutud vara kasutama hakata, kaalu vara hoidmist ka edaspidi agressiivse strateegiaga pensionifondis. Nii lood paremad eeldused aastakümnete jooksul lastele suurema päranduse teenimiseks.

Igal juhul jälgi kullipilgul pensionifondi tasusid – mida madalamad tasud, seda kõrgem oodatav tootlus. Agressiivse strateegiaga fondidest on soodsaima tasuga Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifond ja SEB Pensionifond Indeks. Vali nende vahel, kui sa veel lähema kümne aasta jooksul pensionivara kasutama hakata ei plaani.

Konservatiivse strateegiaga fondidest on mõistliku tasuga Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifond ja Swedbank K1. Vali üks neist, kui tahad pensionivara kasutada lähiaastatel.

 

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida