Põhimõtteliselt on asi lihtne: need, kes 30. novembri südaööks sissemakse tõstmise avalduse ära teevad, maksavad järgmisel aastal vähem tulumaksu. Need, kes ei tee, jäävad järgmise aasta maksuvõidust ilma. Avalduse tegemine võtab 1-2 minutit. Aga võibolla on sul otsuse tegemisel veel küsimusi – siin on vastused enamlevinud takistustele.
Kui võtan juba III sambast maksimumi, siis kas II samba panuse suurendamine toob ikkagi veel täiendavat tulumaksuvõitu?
Jah! Teise samba sissemaksed tehakse otse sinu brutopalgast enne, kui tulumaks maha arvestatakse. Kolmanda samba maksuarvestus käib samuti brutotulu järgi, kuid need kaks ei välista üksteist. See tähendab, et saad maksimeerida mõlemad – nii teise kui ka kolmanda samba sissemaksed – ja nende pealt tulumaksu ei arvestata. Nii kasutad kaht maksusoodustust korraga ja see ongi kõige nutikam.
Kuidas sissemakse suurendamine minu tulumaksu vähendab?
Kuna teise samba sissemaksed on tulumaksuvabad, peetakse sinu töötasult vähem tulumaksu kinni. Seega, sissemakset tõstes jõuab sinu teise sambasse tulumaksumäära ehk 22% võrra suurem summa, kui see, mis muidu laekuks sinu pangakontole. Niisiis, teise samba sissemakset suurendades maksad veelgi vähem tulumaksu ja saad tulevikuks rohkem koguda.
Kas saan otsust hiljem tagasi muuta?
Jah, saad seda muuta. Sissemaksete suurust saad muuta, kui teed uue avalduse. Oluline on teada, et muudatused jõustuvad kord aastas: uus sissemakse protsent hakkab kehtima alati järgmise aasta 1. jaanuarist, kui esitad avalduse hiljemalt 30. novembriks. Ehk näiteks, kui teed avalduse järgmise aasta juunis, siis muutub sissemakse protsent alles 2026. aasta jaanuarist. Kuni sa pole esitanud uut avaldust, kehtib sama sissemakse suurus.
Kas ja kuidas mõjutab mitme tööandja juures töötamine minu teise samba sissemakse suurendamist?
Ei mõjuta. Sinu teise samba sissemakse protsenti arvestavad kõik sinu tööandjad, kui sulle palka maksavad. Ka juhul, kui sul on mitu töökohta, kantakse sissemaksed kõigilt sinu töötasudelt otse sinu teise samba kontole sama protsendiga. Tööandja raamatupidaja saab sinu sissemakse muudatuse kohta info ise Pensionikeskusest.
Kas teise samba sissemaksete suurendamine mõjutab minu tulevast vanemahüvitist?
Ei mõjuta. Vanemahüvitise arvestus põhineb sinu sotsiaalmaksuga maksustataval tulul. Teise samba sissemaksed ei mõjuta sotsiaalmaksu suurust ega seega ka sinu tulevast vanemahüvitist.
Juba 30. novembril kukub tähtaeg avalduse esitamiseks, millega saad tõsta oma 2025. aasta sissemaksete suurust. See on võimalus teha otsus, mis mõjutab sinu vara kasvu ja maksuvõitu juba järgmisel aastal.
Kui sul on tekkinud veel küsimusi, võta meiega julgelt ühendust [email protected] või 644 5100.