Indeksifondid kasvavad, aga enamus maksab ikka veel kõrgeid tasusid

Jaga sõbraga:

Finantsinspektsioon märkis veebruaris, et samal ajal kui pankade aktiivselt juhitud fondidest voolab raha välja, on teise samba indeksifondid järjest populaarsemad.

See on hea uudis. Soodsa tasuga indeksifond on raha kogujale tõestatult hea valik. Aga samal ajal kui järjest rohkem ärksaid inimesi on targa valiku teinud, tiksub ligi neli viiendikku (78%) teises sambas kogujatest ikka veel valdavalt kõrgete tasudega vanades pangafondides.

Üle kolme miljardi euro Eesti inimeste teise samba vara on ikka veel niinimetatud aktiivselt juhitud pensionifondides. Sellelt varalt hammustatakse liiga suur osa tasudena pankade turunduskuludeks ja kasumiks. See on halb uudis.

Miks valivad ärksamad inimesed indeksifondi?

Eesti aktiivselt juhitud pensionifondid on maailmas järjekindlalt silma paistnud kahe asjaga: keskmisest kehvem tootlus ja keskmisest kõrgemad tasud (1). See ei ole kokkusattumus. Juhus pole ka see, et sellest ajast saadik, kui indeksifondid Eestis kättesaadavaks tegime, on need saavutanud aktiivselt juhitud fondidest paremat tootlust (2).

Madala tasuga indeksifondid saavutavad reeglina parema tulemuse kui aktiivselt juhitud fondid. See pole Eesti eripära. Maailma juhtiv investeerimisfondide analüüsifirma Morningstar on jõudnud selgele järeldusele, et sama reegel kehtib igal pool nii headel kui ka halbadel aegadel (3).

See tähendab, et kui kogud sihikindlalt madala tasuga indeksifondis, on sul parimad eeldused igast kõrvale pandud eurost võimalikult palju kasu saada.

Muide, Tuleva eeskujul on ka pankade pakkumises indeksifondid nüüd olemas. Kui Tuleva millegipärast ei meeldi, on mõistlik valik ükskõik milline laiapõhjaliselt maailma aktsiatesse investeeriv indeksifond. Igal juhul pea meeles: täna ei ole ühtegi head põhjust maksta tasudeks üle 0,5% aastas.

Kui palju sinul teise samba varadest tasudeks kulub?

Vaata kohe järgi. Selleks pead lihtsalt ID-kaardi, Smart-ID või Mobiil-ID-ga sisse logima.

Vaatan oma pensionivara seisu

 


(1) OECD, Pension Markets in Focus. Vahet pole, millise aasta ülevaadet vaadata, pilt on ikka sama.
(2) Vaata pensionikeskuse ülevaadet siin. Fondid reastatud kõige pikema ühise perioodi alusel.
(3) Morningstar, Fund Fees Predict Future Success or Failure

Graafik: Indeksifondides kogus 2022. aasta lõpu seisuga juba 22% kõigist Eesti II samba klientidest. (allikas: Finantsinspektsioon)

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida