Kas inflatsioon sööb ära meie pensionivara?

Jaga sõbraga:

Igakuiselt tükike oma palgast pensionifondi suunata ning omandada sellega osalust maailma ettevõtetes on kõige mõistlikum viis oma vara inflatsiooni vastu kaitsta. Aktsiainvesteeringud ei taga, et sinu vara tootlus igal aastal inflatsiooni ületab, aga maailma finantsturgude ajalugu annab head kindlust, et pika aja jooksul kasvab aktsiate väärtus käsikäes inflatsiooni ja majanduskasvuga.

Kuidas sina teada saad, kui palju inflatsioon sinu pensionivara väärtust on vähendanud?

Kas kõrge inflatsioon sööb pensionifondide vara, nagu ajalehed arvavad? Hinnad on kasvanud alates 2022. aasta algusest üle 20% aastas, samal ajal kui fondiosakute hinnad on langenud. Õnneks ei pea ajalehest lugema, kuidas meie pensionivaral läheb. Tuleb vaid sisse logida Tuleva veebirakendusse , et näha oma II samba tootlust ning võrdlust inflatsiooniga (klõpsa rippmenüüs “Maailma keskmise” peal ja vali “Eesti inflatsioon”).

Viimase 10 aasta jooksul on minu II samba vara väärtus kasvanud keskmiselt 5,6% aastas. Inflatsioon on sellest ära söönud 4,9% aastas ehk minu II samba vara ostujõud on kerkinud keskmiselt 0,7% aastas. Enamiku sellest ajast olen ma kogunud Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis.

Kui ma poleks II sammast esimesel võimalusel indeksifondi viinud, vaid mõne vana panga pensionifondis edasi kogunud, oleks selle väärtuse kasv tõepoolest inflatsioonile tublisti alla jäänud.

Seda pilti näed Tuleva kaudu oma pensionikontole sisse logides. Sisse saavad logida kõik, sa ei pea selleks Tulevas koguma. Sa näed oma II ja III samba tootlust aasta baasil ja saad seda võrrelda nii maailmaturu keskmise, Eesti inflatsiooni kui ka näiteks mõne teise pensionifondiga (1).
Vara väärtus ei kasva kunagi sirgjoones

Meie vara turuväärtus ei kasva indeksifondis sirgjoones ülespoole. Näiteks on viimase aastaga minu II samba vara väärtus kahanenud 4% ja kui inflatsioon ka maha arvata, on reaaltootlus olnud -15%. Kolmandas sambas olen kogunud veidi alla nelja aasta ja minu keskmine tootlus 7,0% on praegu madalam kui selle perioodi keskmine inflatsioon 8,8%.

Aktsiad on osalus reaalsete ettevõtete äris ja varades, mille väärtus kasvab pika aja jooksul koos inflatsiooni ja majanduskasvuga. Lühiajaliselt (isegi viis aastat on üsna lühike aeg) kõiguvad aktsiate hinnad vastavalt turu meeleolule ja ootustele. See pole garantii, aga maailma väärtpaberiturgude ajalugu annab head tõestust selle kohta, et hästi hajutatud aktsiaportfell on parim viis oma vara pikaajaliseks kasvatamiseks.

Miks? Sisuliselt muutume me järjekindlalt palgast tüki kõrvale pannes ja aktsiaid ostes ise töötajast järjest enam omanikuks. Me võime sellega maailmavaateliselt nõustuda või mitte, aga senine ajalugu on näidanud, et kapitali tootlus kipub pika aja jooksul ületama töötasu kasvu.

 

Fondijuhi katsed sind inflatsiooni eest kaitsta viivad kehva tootluseni

Pankade müügimehed räägivad sellest, kuidas nende fondijuhid sinu vara väärtust inflatsiooni vastu kaitsevad. Selleks tuuakse näiteid nii kulla- ja materjalitööstuse investeeringutest kui targast oskusest õigel ajal pidurit tõmmata või gaasi anda. Ometigi ei ole ükski aktiivselt juhitud pensionifond viimase viie aasta jooksul oma kogujate raha suutnud vähemalt inflatsiooni tempos kasvatada. Eesti II samba pensionifondide tootlus tervikuna on jäänud inflatsioonile alla kogu II samba ajaloo vältel (2).

See ei ole ka ime. Katsed turgu üle kavaldada lõpevad enamikele aktiivselt juhitud fondidele sellega, et tulemus jääb maailmaturu keskmisele tootlusele tugevasti alla. Seda nii siis, kui turud tõusevad, kui ka siis, kui turud langevad. Kõrge inflatsiooni ajal ja madala inflatsiooni ajal. Nagu ütleb maailma suurima indeksifondide valitseja looja Jack Bogle: “Tootlus tuleb ja läheb, aga kõrged tasud jäävad.” (3)

Parim kaitse inflatsiooni vastu ei ole mitte stabiilne, vaid kõrgem tootlus

Pangad rõhutavad oma oskust investori vara kõiksugu riskide vastu kaitsta. Enne, kui selle teenuse eest tasu maksta, tasub läbi mõelda, millise riski vastu sul kaitset on vaja.

Peamine risk pensioni kogumisel on see, kui madala tootluse tõttu koguneb pensioniks liiga vähe. Inflatsioon suurendab seda riski veelgi. Kui sinu vara tootlus jääb pikaajaliselt inflatsioonile alla, nagu ta seni Eesti pankade vanades pensionifondides on jäänud, koguneb sul pensioniks vähem raha, kui sa kõrvale panid.

Selle riski vastu ei aita ka see, et sinu pensionifondi tootlus on ilusasti stabiilne olnud. Piltlikult öeldes pakuvad pangad sulle kaitset millegi eest, mida sul vaja pole. Parim kaitse inflatsiooni vastu on kõrgem pikaajaline tootlus. Ja ainus tõestatud viis kõrgema tootluse saavutamiseks on madalad kulud ja maksimaalne aktsiate osakaal.

Mida toob tulevik?

Me ei teeskle Tulevas, et me oskame tulevikku ette ennustada. Mina ei tea, milline saab olema inflatsioon tulevikus ja kui suureks kujuneb aktsiaturgude tootlus. Küll aga teame seaduspärasusi, mis aitavad meil kindlusega tuleviku jaoks raha koguda.

Need seaduspärasused on:

  • Alusta varakult ja säästa regulaarselt nii headel kui halbadel aegadel
  • Vali madala kuluga maksimaalselt aktsiatesse investeeriv fond ja ära pööra tähelepanu lühiajalistele kõikumistele

Sellisel viisil kogudes on kõige suurem tõenäosus, et saavutad pika aja jooksul hea tulemuse.

Suured tänud Erko, Oliver, Uku ja Rauno, kes pensionivara tootluse arvutuse meie rakendusse ühe sprindi käigus mõned aastad tagasi valmis ehitasid. Tänud ka Indrekule, kes näitas kätte koha, kust me Eurostati Eesti inflatsiooni aegrea automaatselt kätte saame!


 

(1) Muideks, sa avastad, et näiteks sinu tootlus erineb sellest, mida fondivalitseja fondi tootluseks kuvab. Kirjutasin sellest ka pikema blogiposti, aga kokkuvõtvalt sõltub sinu tootlus kahest asjast: millises fondis on sinu raha ja millal sa selle fondi osakuid ostsid või müüsid. Enamasti ostad sa osakuid iga kuu juurde, aga fondivalitseja kuvab tootlusena osakuhinna muutust investorile, kes ostis perioodi alguses osakud ära ja vahepeal juurde raha ei lisa.

(2) Mina tegin selle järelduse pensionikeskuse 5 aasta II samba pensionifondide tootluse andmeid ja Eesti Panga lehel avaldatud tarbijahinnaindeksi keskmist kasvu võrreldes. Sa saad Tuleva lehel sisse logides veelgi lihtsamalt enda II samba andmetega võrrelda, kuidas sinu teine sammas oleks inflatsiooniga võrreldes kasvanud kui valid tootluse võrdluses Eesti keskmise asemel mõne teise suurema pensionifondi.

(3) Hea graafilise ülevaate maailma erinevate piirkondade investeerimisfondide tulemustest vs passiivne indeks saad maailma suurima analüüsfirma S&P ülevaatest.

 

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida