Tuleva III Samba Pensionifondi maht ületas 200 miljonit

Jaga sõbraga:

Meil, kes me Tulevas kogume, on jälle põhjust rõõmustada: Tuleva III Samba Pensionifondi maht ületas 200 miljoni euro piiri. Napilt nelja aastaga oleme kasvanud kordades suuremaks kui turul juba paarkümmend aastat tegutsenud fondid.

Kui me 2019. aasta sügisel kolmanda samba fondi avasime, ei osanud me oodata, et esimese kahe aastaga saab meist turu suurim fond ja neljanda tegevusaasta lõpuks oleme juba kolmandik kogu kolmanda samba fondide mahust. (1)

Infomüra ja halvad tooted takistavad kogumise alustamist

Tagantjärele tundub selline areng loogiline ja vältimatu. Kolmas sammas on suurepärase maksuvõimendusega kogumistoode, aga enne Tuleva tulekut tegid fondide kõrged tasud ja tarbetu infomüra nende kasutamise raskeks. Seepärast kasutas kolmandat sammast kogumiseks vaid väike osa Eesti inimestest. 2018. aastal maksid inimesed kolmandasse sambasse napilt 38 miljonit eurot.

Me uskusime, et kui teha kogumine tõhusaks ja lihtsaks, koguvad inimesed sihikindlalt ka ilma poliitikute manitsuste või müügimeeste meelituseta. Kõik Tulevas kogujad on teinud valiku iseseisvalt. Keegi pole neid pangakontoris või ostukeskuses käisest sikutanud. Tänu sellele on kolmanda samba sissemaksed Eestis mitmekordistunud: 2022. aastal olid sissemaksed ligi 130 miljonit eurot ja sel aastal ületavad tõenäoselt juba 150 miljonit eurot ehk neli korda enam kui vaid viis aastat tagasi.

Mida suuremaks kasvame, seda paremini oma missiooni täidame

Esimene põhjus on lihtne: mida rohkem raha on fondis, seda rohkem raha on inimestel. Tuleva missioon on aidata järjest rohkematel Eesti inimestel sihikindlalt endale elu teiseks pooleks kapitali koguda. Fondi varade maht on väga aus mõõdik selle kohta, kuidas me oma missiooni täidame.

Ja teiseks, mida suuremaks meie fondid kasvavad, seda väiksemad on kulud meie kõigi jaoks. Oleme oma lühikese tegevusaja jooksul tasusid langetanud juba mitu korda. Novembris tegime seda jälle: nüüd on fondi tasud 0,33% aastas. Tuleva liikmetele on tegelikult kogumine veel soodsam. Meie maksame osa tasust iseendale – igaüks meist saab igal aastal liikmeboonusena tagasi 0,05% Tulevas teise ja kolmandasse sambasse kogutud vara väärtusest. 

 

(1) Kolmanda samba fondide mahud pärinevad Pensionikeskuse statistikast seisuga 21.12.2023.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida