Tuleva sai trahvi

Jaga sõbraga:

Tuleva sai teavitustegevuste reeglite rikkumise eest 100 000 eurot trahvi. Trahvi määranud Finantsinspektsioon heitis meile ette kahe lause kasutamist meie juulikuu Facebooki reklaamides: “Säilita oma pensionivara tootlikkus” ja “Ainsana aus statistika”. Lisaks leidis FI, et olime mõnedele reklaamidele jätnud lisamata kohustusliku üleskutse ehk disclaimeri. (1)

“Säilita oma pensionivara tootlikkus” kujundit pidas FI lubaduseks justkui oleks tootlus Tulevas garanteeritud. Seda me kindlasti ei mõelnud. Räägime ju Tulevas asjadest otse ja keerutamata ning kui me oleks tahtnud öelda, et Tulevas on tootlus garanteeritud, oleks me seda lihtsalt otse öelnud.

Oleme Tuleva algusest peale rääkinud, et kõige kindlam viis head tootlust saada on, kui jätad võimalikult suure osa vara tootlusest endale, mitte ei maksa tasudena pangale. Nii säilitadki endale hea tootluse. Näilise tootluse garanteerimise asemel räägime hoopis sellest, et üsna kindlasti sinu tootlus ei liigu sirgjoones ülespoole.

Aga meie tekstidest arusaamine toimub ikka lugeja silmade, mitte rääkija suu juures. Peame oma tekste ja kujundeid paremini testima, et kellelegi ei tekiks valesti arusaamist.

Pildil on kaks peamist reklaami, mille osas FI-l oli meile etteheiteid.

Ainsana aus statistika” reklaami pidas FI eksitavaks. Küsimus ei olnud reklaami sisus – minu arvates ei näita ükski teine fondivalitseja kogujatele täna arusaadaval viisil aasta baasil tootlust, mida inimene pensionifondis kogudes teeninud on. Meile heideti ette, et reklaam pole eraldiseisvana mõistetav ning et “ainsana aus statistika” põhjendust ei toodud ära juba reklaamis. 

Peame tootluse näitamise metoodikaga edasi töötama. Tulevaga alustades olime ainsad, kes ausalt tasudest rääkisid ja fondi tasudesse kõik kulud sisse arvestasid. Teised ei teinud seda hetkeni, mil seadus ja Finantsinspektsioon neid selleks kohustasid. Sama tuleb nüüd tootluse näitamisega saavutada: et iga koguja näeks kõigepealt ikka oma personaalset tootlust aasta baasil, mitte mingi juhusliku perioodi osakuhinna muutust või tootlusnumbrit, mis ei võta arvesse kui palju aastaid inimene on kogunud.

Meie eesmärk on teha pensioniks kogumine Eestis paremaks

See eesmärk on meil lausa põhikirjas: aidata teavitustegevusega kaasa, et kogumine oleks kõigile Eestis lihtsam ja arusaadavam tegevus. Aga me ei tegutse vaakumis. Finantssektor paiskab igal hetkel välja suurel hulgal infomüra, mis halvab otsustamise.

Finantsinspektsiooni mahukas otsus on oluline stardikoht oma tegevuse sihtide seadmiseks. Kirjutan järgmise kahe nädala jooksul blogiseerias ükshaaval lahti, mis probleeme me püüame oma teavitusega adresseerida, milliste reeglite vastu me FI hinnangul eksisime, mida saame ise parandada ja milliseid regulatsioone või tavasid tuleks muuta selleks, et kogumine tõesti inimestele paremaks ja lihtsamaks muutuks.

Olen väga tänulik paljudele Tuleva liikmetele, kes on juba jõudnud oma nõu ja jõudu appi pakkuda. Küsimuste puhul võta julgesti ühendust [email protected] või helista meile 644 5100.


 

(1) Finantsinspektsiooni teate otsuse kohta leiad siit. Trahv on fondivalitseja kulu ega mõjuta pensionifondides kogujaid. Oleme tänaseks juba nii palju kasvanud, et see kopsakas 100 000-eurone trahvisumma ei ei takista ega aeglusta meie tegevust. Sellegipoolest kaalume otsuse edasikaebamist ja teeme otsuse lähinädalal.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida