Teine sammas on sinu vara: kuidas sellest kõige rohkem kasu saada?

Jaga sõbraga:

Siin on meie seni kõige suurema kuulajaskonnaga saade “Kuidas võita pensionisammaste reformist?”. Allpool on järelkuulamise link ja lühike kokkuvõte neile, kes kogu saadet kuulata ei jõua.

Nüüd on teine sammas päriselt sinu vara

Teine sammas oli küll ka varem sinu isiklik vara, aga ei saa ette heita, et paljud meist ei pidanud seda päris enda omaks. Vara kasutamine oli piiratud, tootluse ja tasude kohta polnud õrna aimugi, valikuvõimalused olematud. Pole ime, et pool Eesti elanikest ei teadnud oma teisest sambast eriti midagi. Aga teise samba raha oli juriidiliselt sinu oma.

Need, kes koguvad teises sambas kuni pensionieani, said reformiga kõige suurema võidu.

Nüüd on II samba raha ka päriselt sinu oma. Sa saad sinna kogunenud vara iga hetk oma pangakontole rahas välja maksta või suunata oma personaalsele pensioni investeerimiskontole ja selle kaudu osta aktsiad või fonde, mida soovid. Sa saad oma pensionikontol vaadata, kui palju see vara on sulle tulu tootnud ja kui palju tasusid su varast igal aastal maha läheb. Ühesõnaga, teine sammas on nagu iga teine väärtpaberikonto, kus on sinu väärtpaberid.

Logi sisse oma pensionikontole ja vaata järele!

Teisest sambast saab kõige rohkem kasu sinna kogudes

Teine sammas ei vii meid palmide alla, aga nagu ütleb Tuleva asutaja Jaak Roosaare — see on ühe korraliku finantsmaja vundament. Teise samba hea omadus on see, et ta on sul juba olemas ja sinna koguneb iga kuu varandust juurde ilma, et sa ise oma käitumises midagi muutma peaksid. Kuula ka Jaagu nelja ideed, mille teostamiseks tema teise samba raha välja võtaks:

Tuleva – Millal kaaluks Jaak Roosaare teisest sambast raha väljavõtmist? from Tuleva on Vimeo.

Need, kes koguvad teises sambas kuni pensionieani, said reformiga kõige suurema võidu. Pensioniikka jõudes ei pea enam teise samba kontol olevat vara kindlustusseltsile andma.

Seadus lubab alates eelpensionieast (praegu on see 60 aastat) võtta välja korraga nii palju raha kui vaja. Suuremat summat võib korraga tarvis minna näiteks kodu fassaadi soojustamiseks või elu päästvate ravikulude katteks. Siis rakendub väljamaksele 10% soodustulumaks.

Aga sa võid valida fondipensioni: see tähendab, et raha makstakse sulle välja vähehaaval, samal ajal kui ülejäänu teenib pensionifondis tootlust edasi. Kui fondipension on piisavalt pika perioodiga, on tulumaks 0%. Igal juhul jääb raha, mida sina oma elu jooksul kasutada ei jõua, sinu pärijatele.

Kui sul on vanust üle 55-60 aasta ja sa pead aru, mida oma teise sambaga teha, tule kuula meie järgmist saadet “Mida teha pensionisammastega pensioniea lähenedes?”.

Teise samba vara on väga kallis kapital

Kümned huvilised on meilt küsinud, kas oleks mõistlik teine sammas välja võtta, selleks et osta korter, metsamaad, teha remont, maksta ära võlad vms.

Enne kui raha oma unistuse või äriidee teostamiseks välja võtad, mõtle sellele, kui kalliks see otsus sulle läheb. Enamikul juhtudel on teise samba raha kasutamine enne pensioniiga üsna kulukas otsus. Üks näide:

Kui sa oled täna 35-aastane ja teenid Eesti keskmist palka, on sinu teise sambasse kogunenud tõenäoliselt veidi üle 10 000 euro. Kui selle praegu välja võtad, peab riik tulumaksuna kinni 2000 eurot ja sinu pangakontole laekub 8000 eurot. Selle eest saad tõenäoliselt põhjalikult ära remontida oma köögi või osta ühe hektari keskmises vanuses metsamaad.

Kui lükkad väljavõtmise edasi, siis kümne aasta pärast on su teise samba vara kasvanud tõenäoliselt 35 000 euroni. Selle eest saab kindlasti remontida mitu korda suurema köögi või osta rohkem metsamaad – isegi kui sa eeldad, et inflatsioon on vahepeal köökide või metsamaa hindu kõvasti tõstnud. Või teistpidi – see köögi remont või metsamaa hektar läheks maksma tegelikult mitu korda rohkem, kui kümme aastat varem tundus. (1)

Mida siis tegema peab?

Peamine: sa ei pea midagi kohe tegema. Pea meeles, et kõiksugu vahendajate ja nõustajate huvi on sulle alati hõigata: ära passi niisama, tee midagi! Investeerimismaailmas on paraku tihti parim strateegia just vastupidine: kui midagi töötab, siis on parim mõte mitte midagi teha. Pangad kuuluvad finantsvahenduse sektorisse – nad teenivad enamasti siis, kui klient midagi teeb.

Pensionireform ei toonud kaasa tähtaegu, millele peaks reageerima. Raha välja võtta ja fondi vahetada saab kogu aeg. Kui sa ei ole veel teise sambaga liitunud, siis saad samuti igal ajal sellega nüüd liituda. Mina sinu asemel teeksin seda.

Loe siit, kuidas mina oma säästudega toimetan. Kui sinu küsimus ikka vastamata jäi, kliki lehekülje jaluses nupule ja saada oma küsimus meile.

 

(1) Kasutan siin näites eeldusena, et sinu palk kasvab 3% aastas ning sinu pensionifondi tootlus on 5% aastas. Kui inflatsioon on 2% aastas, nagu ta on viimased 10 aastat keskmiselt olnud, siis on 35 000 eurot väärt 28 700 eurot tänases rahas. Kui 4% aastas, siis 23 600 eurot.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida