Mis on liikmeboonus?

Jaga sõbraga:

Tulevast on kasu kõigile, aga ainult liikmed teenivad liikmeboonust, mis kasvatab osalust meie ühise ettevõtte liikmekapitalis. Mis see on ja kuidas seda arvestame?

Tuleva ülesanne on teha oma liikmed rikkamaks. Selleks on meil kaks peamist eesmärki – mõlemast võidavad ka teised Eesti inimesed.  

1. Paremad investeerimistooted

Tuleva sündis frustratsioonist. Olemasolevad pensionifondid olid hea äri pankadele, aga väga viletsad investeerimistooted inimestele. Esimesed Tuleva liikmed tulid kokku ja tegid omale kordades soodsamad II samba pensionifondid. Uued liikmed aitasid seejäre ära teha meie oma III samba fondi. See oli loomulik samm – III sammas on kaval viis raha koguda, sest tänu maksusoodustusele saad kohe 20% võitu.

Edasi vaatame, mida veel pankadest vahemehi kõrvale jättes ja kaasaegseid tehnoloogiaid kasutades paremini teha saame.

2. Paremad seadused

Seadused mõjutavad väga palju seda, kui palju kasu me igast säästetud eurost saame ja kui palju kulub igasugu vahendustasudeks ära.

Oleme juba palju saavutanud. Riigikogu astus esimesed sammud, et ka pankade pensionifondide tasud vähehaaval langema sundida. Rahandusministeerium nõustus, et automaatne valik noortele peab olema tõestatult tark: madalate kuludega, aktsiatesse investeeriv fond. Tänaseks on jõustunud ka pensionireform ning II samba vara kasutamine muutunud paindlikuks.  Enam ei pea pensionile suunduvate inimeste raha minema kindlustusseltside kuludeks.

Pensionifondides, mille Tuleva liikmed endi jaoks tegid, saavad raha koguda kõik. Kes ei taha, ei pea liikmeks astuma – fondi vahetamine on tasuta ja võtab netipangas paar minutit. Targemast pensionisüsteemist, mis seab keskmesse eelkõige inimeste, mitte pankade ja kindlusseltside huvid, on ka kasu kõigile. Loe lähemalt, kui suur on juba olnud Eesti inimeste reaalne rahaline võit.

Et Tuleva ideed teoks teha, on iga Tuleva liige – nii asutajad ja esimesed liitujad kui ka hiljem tulijad – panustanud ühekordse liitumistasu. See kulub tootearenduseks ja tööks pensionisüsteemi probleemide ja lahenduste analüüsil. Liitumistasu on 125 eurot.

Tuleva liikmed osalevad kasumi jaotamises

Ainult Tuleva ühistu liikmed teenivad igal aastal liikmeboonust. Kuidas seda arvestatakse?

Aasta lõpus arvutame, kui palju oli igal Tuleva liikmel möödunud aasta jooksul keskmiselt Tuleva pensionifondide osakuid. Korrutame osakute väärtuse 0,05%-ga ja kanname tulemuseks saadud summa liikme isiklikule kapitalikontole Tuleva ühistus. Liikmeboonus on seega algul hästi tilluke, aga kasvab koos meie pensionivara kasvuga.

Liikmete kapitalikontodel peetakse arvestust ka vabatahtlike kapitalipanuste üle, mida ühistu kogus meie ühise fondivalitseja seadusega nõutud algkapitali jaoks. Vabatahtlike kapitalipanuseid oleme seni kogunud vaid kahel korral – esmalt Tuleva II samba ja hiljem meie III samba loomisel.

Kõigi liikmete kapitalikontod kokku moodustavad Tuleva liikmekapitali. Sarnaselt osalusega aktsiaseltsis annab liikme proportsionaalne osa Tuleva Tulundusühistu liikmekapitalis talle õiguse osale kasumist. Kui Tuleva areneb, meie fondide maht kasvab ja loome uusi investeerimistooteid, teenib ühistu kasumit ja kasumi jagame liikmete vahel, nii nagu põhikirjas kokku lepitud.

Niisiis, iga liikme kapitalikonto hetkeväärtuse moodustab vabatahtlik kapitalipanus, liikmeboonus ja proportsionaalne osa jaotamata kasumist (või kahjumist).

Iga viie aasta tagant otsustavad Tuleva liikmed üldkoosolekul, kas maksta kapitalikontodele kogunenud kasum välja või hoida see edasi investeerituna.

Nagu ettevõtlustuluga ikka – see sõltub sellest, kui hästi meie ühisel ettevõttel läheb. Tuleva asutajad on ise veendunud, et liitumistasu tasub ennast kuhjaga. Strateegiliselt tegutsedes ehitame üles jätkusuutliku ja eduka fintech ettevõtte.

Kui oled Tuleva liige, saad veebiäpis vaadata, milline on sinu osalus ühistu liikmekapitalis: pension.tuleva.ee > Minu konto. Kui sa veel ei ole meiega ühinenud, tee seda nüüd!

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Vaata arvutust

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida