Saame tuttavaks: Tuleva Fondid AS juhatuse liige Aleksandr Kostjukevitš

Jaga sõbraga:

Juba üle 70 000 Eesti inimese on usaldanud oma pensionivara Tuleva hoolde. Et seda vastutust veelgi paremini kanda, otsustasime möödunud aastal tuua riski- ja vastavuskontroll juhatuse tasemele. Sel põhjusel liitus meiega Aleksandr, kes järgnevalt räägib lähemalt oma taustast ja rollist ning Tuleva strateegiast.

Räägi endast, mida oled varasemalt teinud?

Olen üks neist inimestest, kes ei oska laisk olla. Tudengina läbisin samal ajal päevases õppes Tartu Ülikoolis õigusteadust ja Tallinna Tehnikaülikoolis ärijuhtimist, lisaks tegin juba siis täiskohaga tööd. See aeg oli päris kiire, aga õpetas efektiivsust ja prioritiseerimist.

Olen olnud ametnik, vandeadvokaat, töötanud start-up’is, kuulunud rahvusvahelise ettevõtte tippjuhtkonda. Ma väga väärtustan neid kogemusi ja inimesi, kellega mul on olnud au koos tegutseda.

Minu lemmikud tööandjad on seni olnud Wise ja Olympic Entertainment Group. Wise’i puhul oli unikaalne võimalus vaadata, kuidas see kasvas start-up’ist globaalseks ettevõtteks ning tegutseda sõna otseses mõttes üle maakera. Olympic on olnud minu suurim väljakutse, kuna alustasin koos meeskonnaga, kelle ülesandeks oli transformeerida 25-aastane ettevõte Euroopa turu liidriks. Olympic on olnud Eesti edulugu –  see on üks Eesti suurimaid maksumaksjaid ja tööandja tuhandetele inimestele nii Eestis kui ka paljudes teistes Euroopa riikides. Selle juhtimist võib võrrelda suure laeva keeramisega, mis nõuab aega ja energiat, aga olen uhke selle üle, mida saavutasime.

Sellisel tasemel compliance’i, rahapesu tõkestamise või muude regulatsioonidega seotud küsimuste lahendamisel ei saa piirduda üksnes juuraga. Juhina pead mõtlema strateegiliselt, võtma arvesse  ärilisi prioriteetite, personaliküsimusi, puudutatud osapoolte ootusi jpm. Juhtimine eeldab kompromisse ning arusaamist, et me ei ehita ettevõtet iseenda jaoks mugavaks, vaid seame kõrgeimale positsioonile klientide ja aktsionäride huvid. Neid asju ei õpetata ülikoolis.

Kuidas on tunne tegutseda Tulevas pärast töötamist nendes suurettevõtetes?

Minu jaoks on Tuleva ka suur ettevõte. Tuleval on kümneid tuhandeid kliente, kes on usaldanud meie hoolde üle 800 miljoni euro. See tekitab aukartust.

Iga kümnes Eesti palgasaaja on Tuleva klient

Mulle meeldib, et saan nüüd teha asju mitte Läti, Itaalia, Austraalia või näiteks India turul, vaid ainult Eestis. See teeb töö lihtsamaks ning loomulikult on isetegemise rõõm suur.

Milles seisneb sinu jaoks Tuleva fenomen? Miks otsustasid liituda Tuleva meeskonnaga?

Vaatamata sellele, et Tuleva on kõige “noorem” pensionifondide pakkuja, valitseb see Eesti suurimat kolmanda samba pensionifondi ja suuruselt kolmandat teise samba pensionifondi. Umbes iga kümnes Eesti palgasaaja on Tuleva klient.

See on parim tõestus, et Tuleva on võitnud inimeste usalduse ning on pakkunud neile midagi, mida teised ei osanud. Mis see oli? Usun, et eelkõige madalate tasudega pensionifondide turule toomine ja pensioniks kogumise populariseerimine. Mulle on jäänud mulje, et teised turuosalised on võtnud Tulevast eeskuju nii oma turunduses kui uute odavate fondide turule toomisega, kuid on hea meel näha, et inimesed on Tulevale truud.

Millist rolli näed endal Tulevas?

Tuleva kasv ei piirdu ainult uute klientide ja varade mahuga. Areng peab toimuma ka seespool. Turuliidri staatusega kaasnevad kogujate, regulaatorite ja partnerite kõrgemad ootused. Minu jaoks tähendab see seda, et Tuleva äriprotsessid, juhtimine ja tehnoloogia peavad olema turu parimad. Loodan, et suudame seda saavutada.

Euroopa finantsmaastikul tegutsemine on viimaste aastatega läinud äärmiselt keeruliseks, kuna kehtestatud on palju uusi regulatsioone. Nendega kursis olemine ja rakendamine on pingutust nõudev töö, mida mõistavad ka ametiasutused. Nagu iga finantsasutus peame tagama, et meie protsessid vastaksid õigusaktidele ja tegema tõhusat koostööd regulaatorite ja võtmepartneritega.

Tuleb pidada silmas, et kümned tuhanded inimesed on usaldanud Tuleva oma pensionivara valitsema ning ootavad, et tagaksime nii neile vanaduspõlves parema toimetuleku. Meil võib olla arengu- ja kasvuambitsioone, kuid selle äri alus on klientide vara ja huvide kaitse.

Mille eest küsib Tuleva tasu ja kuidas on see nii madalale viidud?

Tuleva tasud põhinevad eelkõige meie tegelikel kuludel, mis suunab meid olema efektiivsed. Samuti ehitama jätkusuutlikku äri, mis tähendab et peame olema kasumlikud või vähemalt hoidma tulud ja kulud tasakaalus.

Edukaks olemiseks peab iga investeerimisfond pakkuma midagi, mida klient ise ei oska või ei saa teha. Tuleva puhul on selleks meie madalad tasud ja usaldus, et suudame püsida käsikäes maailmaturgude keskmise tootlusega või selle lähedal.

Meie strateegiline otsus on keskenduda madalate tasudega toodetele, mis omakorda tähendab, et me ei investeeri kõrgete kuludega varaklassidesse nagu kinnisvara, väärismetallid ja üksikaktsiad.

Kui inimesel on piisavalt vara, teadmisi, aega ja riskivalmidust, et investeerida aktiivselt aktsiaturgudel, siis me ei võta seda rõõmu temalt ära. Meie eesmärk on teine – pakkuda talle hajutatud portfelli, mis kaitseb inflatsiooni vastu ja saavutab pikaajalist tootlust. Selle strateegia kulud on palju väiksemad ja kuna opereerime paljude klientide varadega, siis suudame fondidelt ja teistelt koostööpartneritelt kaubelda välja paremaid tingimusi.

Lõpetuseks ka midagi finantsvaldkonna-välist, miks sulle meeldib reisida?

Iga inimese huvid reisimisel on erinevad. Mõne jaoks ei pea üldse kaugele minema – ka Tallinn on väga huvitav linn. Me kõik teame, et maailma kõrgeim hoone asub Dubais, kuid mõni sajand tagasi kuulus see tiitel meie oma Oleviste kirikule. See näitab minu meelest hästi, et reisimisel on oluline perspektiiv.

Minu jaoks on oluline, et avastaksin reisimisel midagi uut iseenda ja maailma kohta. Olgu see kas loodus, majandus või elufilosoofia.

On huvitav näha riigi või ühiskonna dünaamikat – kuidas mõni maa on kuhugi etappi jõudnud, kuhu see on liikumas ja mis teeb selle edukaks. Enamus Euroopa vaatamisväärsusi on ehitatud enne 20. sajandi algust, kuid Aasias ja Lähis-Idas ehitatakse järjest uusi maailmakuulsaid objekte. Huvitav on mõelda, mida saaksime Eestis teha, et olla tuntud mitte üksnes Tallinna vanalinna poolest. Eesti fintech on toonud meie riigile ärilist tuntust ning kui sellel valdkonnal läheb ka edaspidi hästi, siis varem või hiljem kajastub see linnapildis.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida