Korduma kippuvad küsimused

Kuidas ma saan oma pensionivara kaitsta majanduskriisi ja/või väärtpaberiturgude languse eest?

Saad teha nii ühekordseid sissemakseid ja ka sõlmida püsikorralduse. Sissemakse tegemiseks logi sisse oma pensionikontole meie veebirakenduses.

Kui sul on täna ülesseatud püsimakse, siis saad sellel makse suuruse ära muuta oma internetipangas. Vaata sissemakse-ja püsimakse juhendit.


Kui kandsid raha Tuleva III Samba Pensionifondi, siis muutust oma pensionikontol näed alles järgmise tööpäeva õhtuks. Seega, kui kandsid raha üle nädalavahetusel, näed uusi osakuid oma pensionikontol alles teisipäeva õhtul.

Sinu ülekanne ei pruugi sinu pangast ka samal päeval teele minna – näiteks juhul kui sooritasid makse peale tööpäeva lõppu. Sellisel juhul pead veel ühe tööpäeva ootama kuni muutust oma pensionikonto seisus näed.


Kuidas saab tööandja teha sissemakseid minu III sambasse?

Parimad tööandjad on valmis töötaja avalduse alusel kandma raha III sambasse otse brutopalgast. Nii toimides saad maksuvabastuse sissemaksetelt kohe. Otse palgast kolmandasse sambasse investeerimiseks tuleb teha järgmist:

  • Vali III samba fond tasuta Tuleva veebirakenduses, oma internetipangas või pisikese tasu eest pensionikeskuses.
  • Esita tööandjale avaldus, kuhu pane kirja oma pensionikonto number ning millise osa brutopalgast soovid edaspidi otse III sambasse suunata. Vaata avalduse näidist.

Sooviksin oma II või III samba Tulevasse tuua, mida pean selleks tegema?

Teise samba ületoomisel on nimelt kaks erinevat avaldust:
1) valikuavaldus, millega suunad igakuised pensionimaksed uude fondi ning see hakkab kehtima koheselt
2) osakute vahetus, millega suunad juba kogutud osakud uude fondi. See viiakse täide 3x aastas kindlatel seadusega määratud tähtaegadel (1. mail, kui avaldus on esitatud enne 31.märtsi, 1. septembril kui avaldus on esitatud enne 31.juulit ning 2. jaanuaril kui avaldus on esitatud enne 30.novembrit).

Loe rohkem siit. 


Kogun III sammast kindlustuslepingusse. Kas saan sinna kogunenud vara Tuleva III samba fondi üle tuua?

Jah. Kolmanda samba kindlustuslepingust saab raha samuti kolmanda samba pensionifondi üle kanda ilma, et vahepeal peaks raha välja võtma ja tulumaksu tasuma. Vaata, kuidas tuua kindlustuslepingust raha üle Tuleva fondi.


Kas pean lisama oma III samba sissemaksete andmed tuludeklaratsioonile ise?

Ei pea, III samba sissemaksete info jõuab sinu eeltäidetud tuludeklaratsioonile automaatselt ning kajastub 9.2 puntki all.


Kuidas saan PIK-ilt vara Tuleva fondi kanda?

Sul võimalus suunata oma PIK-il olev vara ja edaspidised maksed Tuleva fondi valikuavalduse ja vahetusavaldusega, mille saad esitada selle panga lehel, kus sul PIK on avatud. Selleks peaksid esmalt oma pensioni investeerimiskontol olevad väärtpaberid maha müüma ning seejärel esitama sealsamas pangas ka mõlemad avaldused.


Kõige paremini kaitsed ennast siis, kui sa ei teegi midagi, vaid püsid kindlalt madalate kuludega fondis läbi turgude tõusude ja languste. Parim viis pikaajaliselt raha koguda on jätkuvalt regulaarsed sissemaksed vähese kuluga aktsiatesse investeerivasse indeksifondi.

Maailma suurima fondivalitseja Vanguard-i asutaja Jack Bogle soovitab: “Pane raha madalate kuludega indeksifondi ja ära piilu.” Maailma üks edukamaid investoreid Warren Buffett soovitab: “Indeksifondis tuleb püsida nii headel kui halbadel aegadel, eriti halbadel. Kui turgudel on madalseis ja sa näed ajalehtedes hirmutavaid pealkirju, võib tekkida kiusatus pidurit tõmmata, aga sel ajal on eriti tähtis järjekindlalt indeksifondis jätkata.”
Miks?
Turud on tsüklilised – tõusule järgneb alati langus ja langusele tõus. Vähemalt minevikus on alati nii olnud. Pensioni kogudes oled sa pikaajaline investor. Minevik pole tuleviku garantiiks, aga vähemalt seni on ajalugu näidanud, et pikaajaline investor ei pea turgude tõusu- ja langustsüklite pärast muretsema.

Kui suudad hoiduda kiusatusest lühiajaliste kõikumiste põhjal otsuseid teha ja kõrvale põigelda sind peibutavate müügimeeste ja manitsevate pangatellerite eest, saavutad maailmaturu keskmise tootluse. Pika aja vältel on see igal ajaloo perioodil osutunud paremaks kui valdava osa fondijuhtide turu ajastamisega saadud tulemused.

Loe lähemalt, mida teha, kui kriis su pensionifonde raputab?

Aga mis saab, kui aktsiaturud kukuvad?


Miks ei kajastu minu III samba sissemaksed tuludeklaratsioonil?

Infot oma III samba sissemaksete kohta peaksid nägema tuludeklaratsioonil 9.2 punkti all. Kui need seal ei kajastu, siis võib olla põhjus selles, et aasta viimastel päevadel tehtud maksed ei pruugi Pensionikeskuse poolt maksuametile saadetud aruandluses kajastuda ning need maksed tuleks sellisel juhul ise oma deklaratsioonile lisada. Selleks tuleks sissemakse summat käsitsi suuremaks muuta, loe kuidas seda teha.


Kus ma näen, kui palju olen sel aastal III sambasse sissemakseid teinud?

Sellel aastal tehtud sissemaksete summat näed oma pensionikontol. Logi sisse siit. 

Pane tähele, et sissemakse jõuab sinu pensionikontole järgmise tööpäeva õhtuks. Kui kandsid raha üle  nädalavahetusel, näed uusi osakuid oma pensionikontol alles teisipäeva õhtul.


Kui alustan III sambasse kogumist alles täna, siis millal saan tulumaksu tagasi?

Kui alustad III sambas kogumist selle aasta jooksul, saad tulumaksu tagasi kevadel. Tuludeklaratsiooni ilmuvad tehtud maksed automaatselt ja maksutagastuse saad pärast seda, kui oled tuludeklaratsiooni ära esitanud.


Kas tulumaksusoodustus säilib, kui vahetan III samba fondi?

Tulumaksusoodustus ei sõltu sellest, millises fondis kogud. Sa saad vahetada kolmanda samba pensionifondide vahel ning kanda oma raha kolmanda samba kindlustustootest pensionifondi ja vastupidi ilma, et sul tekiks kohustus tulumaksu tasuda.

 


Kui ma ei tööta Eestis, siis kas ma saan III sambasse tehtud sissemaksetelt tulumaksu tagasi?

Paraku mitte. Kui sa täna Eestis tulu ei deklareeri, siis ei ole sul väga otstarbekas III samba kaudu investeerida. Probleem on selles, et sa ei saa tulumaksu sisse pandud rahalt tagasi, aga kui raha välja võtad, siis riik peab ikka kogu summalt tulumaksu kinni, justkui oleks sa tulumaksu algselt tagasi saanud.

Loe pikemalt:

[Uuendatud 2024] Saa tulumaks tagasi: kui palju võiksid III sambasse investeerida?


Millist tootlust on Tuleva III Samba Pensionifondis oodata?

Me investeerime passiivselt ja hoiame kulud hästi madalal. Sellega saavutame, et meie fondide tootlus käib käsikäes maailmaturgudega. Nii saame tagada, et Tuleva pensionifondide tootlus ei jää kunagi kaugele maha maailma väärtpaberiturgude keskmisest. Loe lähemalt, millist tootlust on Tuleva pensionifondi investeerides oodata.


Miks liituda Tuleva ühistuga?

Tuleva fondides kogudes ja liikmeks astudes, saad Tulevast kõige rohkem kasu. Tuleva liikmena pole sa ainult oma pensionifondi klient, vaid ka kaasomanik ning sul on võimalus teenida omanikutulu ning otsustada Tuleva arengu üle.
Tuleva idee on, et inimesed ise koguvad koos oma tuleviku jaoks raha, jättes kõrvale nii palju vahemehi ja lisakulusid kui võimalik – mida rohkem meid on, seda soodsam on meil koos investeerida.

Loe lähemalt, mida liikmeks olemine tähendab ja kuidas omanikutulu jagame:

Mis on liikmeboonus?


Tasusin 125 eur, aga see ei kajastu liikmekapitali real, miks nii?

Liitumistasu ja liikmekapital on kaks erinevat asja. Liitumistasu oli see ühekordne tasu, mis andis sulle liikmenumbri, õiguse Tuleva edasises käekäigus kaasa rääkida ning võimaluse teenida liikmeboonust.
Liikmekapital real kajastub sinu liikmeboonus, mis on 0,05% aastas sinu fondi(de) mahust mida tulevas hoiad ehk sinu investeerimiskasum. See kantakse sinu kontole igal aastal kevadel, kui eelmise aasta majandusaasta aruanne on kinnitatud ning ka ühistu üldkoosolek on otsuse kinnitanud.

Mis on liikmeboonus?


Soovin küsida