SEB-i progressiivse fondi lugu

Jaga sõbraga:

2000ndate algus. Ühekilone vaniljekringel maksab Astri poes 35.50 Eesti krooni ehk 2.26 eurot. Inimesed ootavad Ühispanga kontorites, et liituda teise samba pensionifondiga ning saada kingituseks kas soe tekk või purk mett. Panga pressiesindaja sõnul on tekid sedavõrd nõutud kaup, et Eesti kudujad ei jaksa neid kududa ning seetõttu tuli neid Hispaaniast juurde tellida.

Screen Shot 2016-05-04 at 8.47.38 AMTeise sambaga liitunutest valib Ühispanga lõpuks umbes Tartu linna jagu inimesi, neist paljud just SEB progressiivse fondi. Loomulikult pakuvad kingitusi ka teised pangad. Näiteks LHV pakub piletikeskuse kinkekaarte ning Hansapank pakub reise, kuid tekist saab mõneks ajaks teise sambaga liitumise sümbol.

Rohkem kui 102 000 liitunuga on SEB progressiivne tänaseni üks Eesti populaarsemaid pensionifonde, kuid ühtlasi on see tänaseks üks halvima tootlusega suuri pensionifonde Eestis.

Sinu pensioni suhtelist hävingut on raske nähtavaks teha ning see on tegelikult üks probleemi põhjuseid – raske on arukalt reageerida millelegi, millest on keeruline aru saada. Kuid näiteks kui sa oleksid 15 aastat tagasi selles fondis vaikselt raha hakanud koguma ja 15 aasta jooksul paigutanud sinna 1000 eurot siis sulle oleks see fond tootnud 77 eurot, kuid pank oleks selle aja jooksul sult võtnud 108 eurot teenustasu ning juba selle üsna väikese säästu pealt endale salliraha korralikult tagasi teeninud.

Astri ühekilone vaniljekringel maksab täna muide juba 9 eurot.

Screen Shot 2016-05-05 at 11.07.46 AM
Eesti pensionifondide netovarade väärtus (allikas: Pensionikeskus.ee).

Tulevikku on raske ennustada ja me ei väida, et meie oskame seda paremini kui SEB, kuid kolme asja saame siit loost siiski õppida. Esiteks, kui ettevõte kingib sulle Hispaanias tehtud teki, siis ilmselt ta loodab sult midagi vastu saada. Teiseks, SEB-ile on äri progressiivse fondiga olnud kasulikum kui fondis pensionit koguvale inimesele. Kolmandaks aga tsiteerigem Nobeli preemia laureaat William Sharpe’i, kes ütles 1966. aastal: “mida väiksem on fondi kulumäär, seda paremad tulemused fondi osakuomanikele “.

Kui tahad pensionikogumist Eestis läbipaistvamaks muuta ning kui tahad aidata meil pensionifondide halduskulud alla tuua, siis tule ühine meiega: tuleva.ee.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida