[Uuendatud 2023] Pensionifondide tasud on kahjuks asunud taas tõusuteele

Jaga sõbraga:

Kirjutasin esmakordselt selle artikli 2021. aastal küsimusega, kas pensionifondide tasud on nüüd tõepoolest asunud konkurentsi survel langema? Kahjuks olid pankade suurimate pensionifondide tasud salamisi hoopis taas tõusule asunud.

Nii SEB kui ka LHV olid toona langetanud mõne oma väikese mahuga fondi tasusid. Nad olid sellest ka mitu toredat uudist teinud. Paraku ei maininud nende teated seda, et nende suuremate pensionifondide tasud olid vaikselt hoopis tõusnud ja tõenäoliselt tõusevad järgmistel aastatel veelgi.

(Uuendus 28.06.2023: Minu kartused on paraku kinnitust saanud. Hoolimata indeksifondide tasude langusest, on pankade aktiivselt juhitud fondide, kus koguneb enamik Eesti inimeste teise samba varast, tasud taaskord tõusnud. Selle tulemusena maksavad teise samba kogujad sel aastal tasudeks üle 10 miljoni euro rohkem kui enne tasude tõstmise algust 2020. aastal. Suurima mõjuga on kahe suurima fondi tasude kasv. LHV L tasude kasv on kahe aastaga 1,14 protsendilt 1,95 protsendini ning Swedbank 1970-79 fondi tasude kasv 0,65 protsendilt 0,77 protsendini). (1)

Graafikul on viie suurima teise samba fondi jooksvad tasud. Allikas: Pensionikeskus

Karta võib, et tasude tõus ainult sellega ei piirdu. Eesti suurimad pensionifondid on läbi teise samba ajaloo tasu langetanud ainult siis, kui seadus on seda nõudnud. Seadus nõuab fondi tasu langetamist siis, kui fondi maht kasvab. Sama seadus lubab ka tasu tõsta kui fondi maht kahaneb. Kuna vanade pangafondide maht on juba paar aastat kahanenud. Seda nii teisest sambast lahkumiste, kui indeksifondidesse vahetamise pärast. Võib arvata, et vanade pensionifondide tasud jätkavad tõusmist ka edaspidi.

Mis teha? Täna pole enam mingit põhjust maksta kõrget tasu oma pensionifondi valitsejale ehk mitte rohkem kui 0,5% aastas. Vali madala kuluga indeksifond – tänaseks on lisaks Tulevale selline fond olemas ka LHV, SEB ja Swedbanki valikus.

 

(1) Arvutused on tehtud Pensionikeskuse lehel 31.03.2023 seisuga avaldatud jooksvate tasude põhjal. Kõikide fondide tasude muutus ja selle mõju eurodes on välja toodud siin tabelis. 

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida