Pensionifondide tasud on kahjuks asunud taas tõusuteele

Jaga sõbraga:

Kas pensionifondide tasud on nüüd tõepoolest asunud konkurentsi survel langema? Kahjuks on pankade suurimate pensionifondide tasud salamisi hoopis taas tõusule asunud.

Nii SEB kui LHV on tõepoolest hiljuti langetanud mõne oma väikese mahuga fondi tasusid. Nad on sellest ka mitu toredat uudist teinud. Paraku ei maini nende teated seda, et nende suuremate pensionifondide tasud on vaikselt hoopis tõusnud ja tõenäoliselt tõusevad järgmisel aastal veelgi.

(Uuendus 20.02.2022: Minu kartused said paraku kinnitust. Hoolimata indeksifondide tasude langusest on pankade aktiivselt juhitud fondide, kus koguneb enamik Eesti inimeste teise samba varast, tasud taaskord tõusnud. Selle tulemusena maksavad teise samba kogujad sel aastal tasudeks üle 5 miljoni euro enam kui möödunud aastal. Suurima mõjuga on kahe suurima fondi, LHV L tasude kasv 1,14 protsendilt 1,62 protsendini ning Swedbank K60 tasude kasv 0,65 protsendilt 0,7 protsendini). (1)

Kui SEB Pensionifond Indeks 100 tasud langesid 0,04 protsendipunkti võrra ja fondi osakuomanikud säästavad sellega 16 000 eurot aastas, siis nende suuremate pensionifondide (Progressiivne ja Energiline) tasud tõusid 0,06% võrra ja osakuomanikud maksavad seetõttu sel aastal ligi pool miljonit eurot rohkem tasusid.

LHV Pensionifond Indeksi tasud langesid veelgi rohkem – tervelt 0,24 protsendipunkti võrra. Fondis kogujad säästavad sellega ligi 80 000 eurot aastas. Nende kahe peamise pensionifondi, L ja XL tasud seevastu tõusid 0,14% võrra ja nendes fondides kogujad maksavad nüüd aastas 1,7 miljonit eurot rohkem tasudeks. Seadus ei nõua fondivalitsejal edukustasu arvestamist fondi tasumäära sisse – seetõttu ei peegelda LHV L ja XL fondi puhul tasumäär taaskord kõiki kulusid. (1)

Karta võib, et tasude tõus ainult sellega ei piirdu. Eesti suurimad pensionifondid on tasu langetanud seni ainult seetõttu, et seadus nõuab mahu kasvades tasu alandada. Kui septembris pankade suurimate fondide mahud teisest sambast lahkujate tõttu 20-30% alanevad, siis kerkivad tasud üsna suure tõenäosusega veelgi.

Mis teha? Täna pole enam mingit põhjust maksta kõrget tasu oma pensionifondi valitsejale. Vali madala kuluga indeksifond – tänaseks on lisaks Tulevale selline fond olemas ka LHV, SEB ja Swedbanki valikus (Uuendus 20.02.2022 – nüüd ka Luminori). Kui teed avalduse veel täna, vahetub sinu fond juba mai alguses.

(1) Arvutused on tehtud pensionikeskuse lehel 31.03.2021 seisuga avaldatud 2019 aasta ja 2020 aasta jooksvate tasude ja fondide mahtude põhjal. Arvutused on siin tabelis.(20.02.2022 Uuenduse andmed pärinevad samast allikast ja on esitatud samas tabelis).

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida