Levinud küsimused III samba kohta

Jaga sõbraga:

„III sammas on üks lihtsamaid ja nutikamaid investeerimise tööriistu,” ei väsi rahatarkuse edendajad korrutamast. Tuleva juhatuse liige Sten Andreas Ehrlich vastab levinumatele küsimustele, mida III samba puhul silmas pidada ja kuidas see enda kasuks tööle panna.

Mis on III samba eelised teiste investeerimisvõimaluste ees?

III samba suurim võlu seisneb maksusoodustuses. See annab kogutud vara tootlusele edumaa, millega on teistel investeeringutel raske võistelda.

Milles seisneb maksusoodustus? See tähendab, et igalt eurolt, mille kannad sel aastal III sambasse, saad tuleval kevadel deklaratsiooni esitades tulumaksu tagasi. Siiani on tulumaks olnud 20%, aga uuest aastast tõuseb see maksumuudatustega 22%-ni. Kuigi maksutõusud ei meeldi kellelegi, siis tulumaksu tõusuga suureneb tegelikult III samba kasulikkus veelgi.

Teeme ühe näite läbi, kuidas tulumaksu tagastus töötab. Kui kanda selle aasta jooksul kokku III sambasse 2000 eurot, saab järgmisel kevadel tagasi 400 eurot ehk 20%. Investeerides sama summa ka järgmise aasta jooksul, saab ülejärgmisel kevadel tagasi 440 eurot ehk 22%.

Teiseks III samba suureks eeliseks on selle lihtsus ja mugavus. Üsna väikese ajakuluga saab üles seada regulaarsed sissemaksed ning andmed kantakse tuludeklaratsioonile automaatselt. 

Kui palju raha tasuks III sambasse koguda?

III sambasse raha kogumisel ei ole miinimumi. Küll aga tasub teada, et maksimaalne summa, mida võiks III sambasse ühe kalendriaasta jooksul paigutada, on 15% aastasest sissetulekust,  ja seda brutos ehk enne maksude maha arvestamist, aga kokku mitte üle 6000 euro. Oma summa välja arvutamisel on abiks meie III samba kalkulaator.

Pole vaja muretseda, kui kohe ei ole võimalik 15% oma palgast säästa. Alustuseks võib panna tuleviku heaks kõrvale just sellise summa, mis täna liiga suuri ohverdusi ei nõua. Võimaluse korral saab hiljem sissemakseid alati suurendada või teha näiteks aasta lõpus täiendav sissemakse.

Kuidas jõuab raha III sambasse?

III sambasse ei laeku raha automaatselt palgast. Esimese sammuna tuleb teha III samba fondi valikuavaldus, mida on lihtne teha siin.

Seejärel tuleb kanda raha oma III sambasse, mille eest ostetakse valitud fondi osakuid. Sissemakseid võib teha ükshaaval endale sobivas summas ja ajal. III samba fondis kogudes saad investeerida automaatselt korraga tuhandetesse ettevõtetesse ja omada hästi hajutatud ja laiapõhjalist investeerimisportfelli.

Ent nutikam on seadistada hoopis igakuine püsimakse, et investeeringud oleksid automaatsed ja regulaarsed. Nii ei pea sinu tuleviku-mina kogu aeg oleviku-mina kiusatustega võitlema. Investeeringute regulaarsus on omakorda parim viis riske hajutada – pikas plaanis saavutab tõenäoliselt parima tulemuse just see, kes hajutab fondiosakute ostud ajas. Sissemakse tegemiseks logi sisse oma pensionikontole.

Kas III sammast tasuks avada ka lapsele?

Üldjuhul ei ole lapse nimele mõttekas III samba kontot avada. Seda mitmel põhjusel. Esiteks, III samba võlu seisneb peamiselt maksuvõidus, mida saab juhul, kui inimene on aasta jooksul teeninud piisavalt tulu ja tasunud riigile tulumaksu. Kuna enamik lapsi tööl ei käi või nende sissetulekud ei ole suuremad kui maksuvaba tulu (praeguse seisuga 7848 eurot aastas), ei teki neil ka tulumaksukohustust ja seega jääb saamata ka III samba maksuvõit.

Teiseks kaasneb sellega lisanduv deklareerimise vaev. Loe rohkem, miks võiks lapsele kogumist alustada oma III sambast.

Kuidas III sambast raha kätte saab?

III sammas on paindlik raha kogumise viis, mis sobib hästi pikaajalise sihiga kogumiseks, samas võimaldab vajadusel raha ka varem välja võtta. Peamiselt kogutakse III sambas raha ajaks, mil tekib soov või vajadus lõpetada töötamine, kuid võimalus on kogutud raha kasutusele võtta ka varem.

Oma III sambasse kogutud raha saab igal ajal välja võtta nii osaliselt kui ka kogu summas. Raha laekub pärast avalduse esitamist pangakontole loetud tööpäevade jooksul. 

Kui raha võtta välja enne 60. sünnipäeva, tuleb maksta riigile tagasi 20% tulumaksu. Pärast 60ndat* eluaastat raha välja võttes saab maksusoodustust ehk tasuda tuleb vaid 10% tulumaksu. Veelgi kasulikum on III sambasse kogutud raha kasutada pensionieas igakuiste maksetena (fondipensionina), sest sel juhul on väljamaksed tulumaksuvabad.

*Kui alustasid kogumist III sambasse  enne 2021. aastat, kehtivad sulle maksusoodustused väljamaksetele juba alates 55. eluaastast.

 

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida