Mida teha, kui pank sunnib laenu saamiseks pensionifondi vahetama?

Jaga sõbraga:

Finantsinspektsioon tegi trahvi SEB Pangale, kes seadust rikkudes sidus kodulaenu tingimused pensionifondi vahetamisega.

Pangad ei tohi kedagi sundida parema laenuintressi nimel pensionifondi vahetama. Paraku on Tuleva liikmete kogemuste põhjal alust arvata, et trahvi toonud juhtum pole erand, ja et SEB ei ole ainus pank, mille töötajatel on kombeks sel moel seadust rikkuda.

Loodetavasti piisas ühest sümboolsest trahvist, et see käitumine lõpuks ära lõppeks.

Aga mida teha, kui laenunõustaja ikkagi vihjab, et peaksid parema intressi saamiseks pensionifondi vahetama?

1. Palu fondi vahetamise tingimust sisaldavat laenupakkumist kirjalikult. (Suure tõenäosusega panga esindaja siiski seda tingimust kirja panema nõus ei ole. Ta teab hästi, et see on seadusega vastuolus.)

2. Ükskõik, kas pank on sidunud laenu tingimused pensionifondiga kirjalikult või vihjamisi suuliselt, esita kaebus Finantsinspektsioonile. Pane juurde vestlus(t)e toimumise kuupäev(ad), laenunõustaja nimi ja pakkumise sisu nii täpselt kui meeles on.

3. Selge, et soovid ikkagi kiiresti ja parimatel tingimustel laenu saada. Mis siis, kui just selle panga pakkumine on kõige parem (alati küsi loomulikult pakkumisi ka mujalt)? Ära muretse. Kui nõustaja väidab, et see on soodsama intressi saamiseks vajalik, võid ju fondi vahetamisega nõustuda.

Lihtsalt ära unusta teha netipangas uut valiku- ja vahetusavaldust niipea, kui laenuleping on sõlmitud!

Arvesta sellega, et järjekordne sissemakse läheb sinu pensionifondi iga kuu sel päeval, kui sinu tööandja sotsiaalmaksu maksuametile üle kannab. Kui teed valikuavalduse enne seda, ei jõuagi ükski uus makse pangafondi.

Varem kogutud fondiosakuid vahetab pensionikeskus kolm korda aastas, kogudes ühte punti kokku avaldused, mis on laekunud järgmistes vahemikes:

  • 1. aprillist 31. juulini
  • 1. augustist 30. novembrini
  • 1. detsembrist 31. märtsini.

Tee võimalusel vahetusavaldus oma eelistatud fondi kasuks veel sama vahetusperioodi sees. Sel juhul raha kahe fondi vahel ei liigugi. Näiteks hiljemalt 31. juulil tehtud avaldus tühistab pärast 1. aprilli tehtud avalduse jne.

Ükskõik, kas vahetasid panga survel pensionifondi mõne nädala või mõne aasta eest – ära kahetse, vaid tee nüüd kohe vigade parandus. Pensionifondi vahetamine ei maksa midagi ja võtab netipangas vähem kui viis minutit! Juhised leiad siit.

Meeldetuletuseks:

Kuidas valida pensionifondi, kui sul on pensionini veel palju aega?

Ja millest lähtuda, kui pensionieani on jäänud vähem kui kümme aastat?

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida