Tuleva fondide tasud langevad jälle! 

Jaga sõbraga:

Tuleva mudel töötab. Mida rohkem on meid, koos oma tuleviku heaks raha kogujaid, seda vähem maksame kõik tasudeks. Tänasest langevad kõigi Tuleva fondide tasud taaskord. 

Kõige rohkem, enam kui kuuendiku võrra, läheb soodsamaks kogumine kolmandasse sambasse. Tuleva III Samba Pensionifondis, mille käivitamine kaks aastat tagasi Eesti kolmanda samba kogumise varjusurmast välja tõi, on tänasest jooksvad tasud 0,36% aastas. 

Tuleva III Samba Pensionifond

Teises sambas kogujad maksavad tänasest Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondis tasudeks 0,37% ja Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifondis 0,41%. (NB! Vaata täna kehtivaid Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondi tasusid siit ning Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifondi tasusid siit.) 

Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondi tasud

Tuleva liikmetele on tegelikult kogumine veel kasulikum. Meie maksame osa tasust iseendale – igaüks meist saab igal aastal liikmeboonusena tagasi 0,05% Tulevas teise ja kolmandasse sambasse kogutud vara väärtusest

Tuleva on ülekaalukalt Eesti soodsaima keskmise tasuga fondivalitseja. Pankade fondivalitsejad võtavad klientide varast tasudeks keskmiselt ligi kaks kuni neli korda rohkem. 

Eesti pensionifondide keskmised tasud
Jooksvad tasud, mida pensionifondide valitsejate kliendid keskmiselt maksavad. Allikas: Pensionikeskus (13.12. 2021)

Miks tasud nii palju loevad?

Investeerimisfondide puhul kehtib lihtne seaduspärasus: mida vähem sa tasu maksad, seda rohkem tulust, mida su vara teenib, jääb sulle (1). Sellepärast on tasude langetamine sisuliselt ainus asi, mis kindlasti sinu vara tootlust parandab. Pensionifondide tasud on väljendatud esmapilgul tibatillukesena näivate protsentidena. Aga pika aja jooksul võivad kõrgemad tasud süüa sinu teisest ja kolmandast sambast kümneid tuhandeid eurosid – uuri lähemalt, kuidas.  

Eesti teise samba fondide võrdlemiseks kasuta meie tasude kalkulaatorit.

Miks me just nüüd tasusid langetame?

Tuleva tegutseb lihtsal põhimõttel – mida rohkem inimesi meiega koos kogub, seda väiksemad on vara investeerimisega seotud kulud. Me vaatame oma tasud regulaarselt üle. 

Samal ajal, kui pankade fondivalitsejate mahud on teisest sambast lahkujate tõttu kukkunud, kasvab Tuleva võimsalt! Meie fondide maht on täna 350 miljonit eurot – see on üle 50% rohkem kui aasta algul! Tuleva teise ja kolmanda samba fondides kogub juba üle 56 000 inimese. 

Erinevalt pankadest ei pea riik Tulevat seaduse jõuga tasusid langetama survestama. Meid sunnib seda tegema hoopis see, et Tuleva omanikud on samad inimesed, kes oma vara meie pensionifondides kasvatavad. Meie liikmetele on kasulik hoida kulud kontrolli all – tänu sellele saavad ka teised Tuleva kliendid kindlad olla, et meie fondides kogumine läheb ka tulevikus odavamaks. 

Mis Tulevat eristab?

Fondivalitsejate suurimate pensionifondide tasud
Nii palju maksab tasudeks iga fondivalitseja klientidest suurim osa. Allikas: Pensionikeskus (13.12.2021)

Tuleva missioon on aidata inimestel oma tuleviku tarbeks tõhusalt ja enesekindlalt kapitali koguda, pannes regulaarselt raha kõrvale ja kasvatades sellega järjepidevalt osalust maailma suurimates ettevõtetes. Siin on põhimõtted, millest me lähtume, et seda saavutada: 

Ainult head fondid. Tulevas ei ole head tooted halbade vahele ära peidetud. On vahva, et tänaseks on ka pangad Tuleva eeskujul lisanud oma tootevalikusse mõistlikke, madala tasuga indeksifonde – paraku on nende huvides, et valdav osa klientidest maksaks vanades fondides kõrget tasu edasi. Ükski Tuleva klient ei maksa tasudeks rohkem kui 0,41%. (NB! Vaata täna kehtivaid Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondi tasusid siit ning Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifondi tasusid siit.) 

Meie suurim fond on 0,37% tasuga Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifond. (NB! Vaata täna kehtivaid Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondi tasusid siit ning Tuleva Maailma Võlakirjade Pensionifondi tasusid siit.) Võrdluseks: kõige suurem osa Luminori pensionifondide klientidest maksab 3,8 korda rohkem. LHV suurima fondi kliendid maksavad ka üle kolme korra kõrgemat tasu. SEB kõige suurema fondi kliendid maksavad tasudeks 2,7 korda rohkem ja Swedbankis 1,8 korda rohkem. 

Kasv on tähtis. Mida suurem on meie fondide maht, seda väiksemad on kulud meie kõigi jaoks. 

Me oleme esimeste tegevusaastatega õppinud, et heade fondide Eestisse toomisest ei piisa. Selleks et järjest rohkem kogujaid kaasaegsed, madala tasuga indeksifondid üles leiaksid, peame aitama infomürast ja reklaamidest läbi vaadata. Eestile on Tulevast seda rohkem kasu, mida rohkem inimesi meie abiga targalt ja järjekindlalt raha kogub. 

Madalad tasud. Nagu öeldud, Tulevas kogumine läheb järjest soodsamaks ka edaspidi. See ei tähenda, et teiste fondivalitsejate valikust ei võiks ühelgi ajahetkel leida veel madalama tasuga fonde. Me Tulevas ei pea õigeks turunduse eesmärgil väiksemate fondide kulusid teiste klientide arvelt subsideerida. 

Tänase seisuga on näiteks meie teise samba fondidega veidi veel madalamate tasudega turul kättesaadavad järgmised: aktsiafondidest Swedbank Pensionifond K1990-1999 Indeks, Swedbank Pensionifond Indeks ja SEB Pensionifond Indeks 100 ning võlakirjafondidest Swedbank Pensionifond K10. Kolmanda samba fondidest, millest lahkumine pole piiratud, on hetkel Tulevast natuke väiksema tasuga Swedbank III Samba Pensionifond Indeks. Need on kõik head valikud, mida tasub kaaluda, kui Tuleva mingil põhjusel ei meeldi. 

Miks me ise Tulevas kogume ja seda ka lähedastele soovime? Meiega kogudes võib lihtsalt iga inimene kindel olla, et tema fondid on Eesti soodsaimate seas ja et tasud langevad ka tulevikus. Võib kindel olla, et vara tootlus ei jää kunagi maailmamajanduse kasvust kaugele maha. Ja võib kindel olla, et Tuleva töötajad ei püüa kliendile kunagi maha müüa mõnda kallist ja kehva investeerimistoodet. 

Mida sina kohe täna teha saad, et pensionisammastest rohkem kasu saada?  

  1. Vaata oma pensionifondid üle ja hoolitse, et kogud ikka nii teise kui ka kolmandasse sambasse madala tasuga indeksifondis. Liikmeboonust teenid pensionisammastelt siis, kui need on Tulevas.
  2. Enne aasta lõppu vaata üle kolmanda samba sissemaksed. Kui need jäävad alla 15% sinu aastatulust (ja ühtlasi alla 6000 euro), paiguta võimalusel raha juurde, et kevadel võimalikult palju tulumaksu tagasi saada. 

Kui need asjad on korras, on sul väga head eeldused teise ja kolmanda sambaga tulevikuks korralik kapital koguda! Sisene oma pensionikontole

 

(1) Tasude ja tootluse seose kohta on väga palju uuringuid. Minu lemmik on jätkuvalt maailma suurima fondide analüüsifirma Morningstari uurimus.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida