Kas noored on (finants-) rumalad nagu pangad arvavad?

Jaga sõbraga:

Eestis on väga hea loosi süsteem, mis suunab noored, kes ise pole endale teise samba fondi valinud, madala kuluga indeksifondi. Aga pankadele see süsteem ei meeldi, sest nemad tahaksid inimesi meelitada kõrge tasuga fondidesse.

Luminor heidab hiljutises pressiteates noortele ette, et need lasevad endale pensionifondi loosi teel valida. “(Noored).. saaksid sobiva pensionifondi valikul teha märksa paremaid otsuseid,” kirjutab pank.(1)

Veel neli aastat tagasi oleks see tõepoolest nii olnud. Loosi teel määratud fondid olid just noorematele kogujatele ebasobivad fondid. Tuleva ettepanekul riik muutis seda süsteemi. Nüüd jagab riik need noored, kes ise pole pensionifondi valinud, kolme madala kuluga indeksifondi vahel. Täna on need fondid SEB, Swedbanki ja LHV indeksifondid.

Muideks, Tuleva fondid ei ole nende loositavate fondide seas. See on meile täiesti ok. Meil on hea meel, sest me oleme aidanud süsteemi muuta paremaks inimestele mitte vahendajatele. Tuleva fondi saab iga inimene ise valida, kui ta seda soovib.

Milline on hea pensionifond?

Pensioniks kogumisel on olulised 3 asja:

  • Alusta nii vara kui võimalik. Näiteks: kui alustad 18-aastaselt, pead pensioniks sama summa kogumiseks iga kuu kõrvale panema poole vähem kui siis, kui alustaksid 35-aastasena.
  • Kogu maksimaalselt aktsiates, sest siis on kõige parem võimalus, et sinu vara kasvab aastate jooksul käsikäes inflatsiooni ja majanduskasvuga.
  • Maksa võimalikult vähe fondi tasudeks, sest nii teenib sinu vara tootlust sulle, mitte kasumit pangale. Täna ei ole mingit põhjust maksta pensionifondi tasudeks üle 0.5% aastas.

Riigi teise samba loosi süsteem teebki just seda. Kohe kui noor on tööle asunud, suunab riik tema teise samba sissemakse madala tasuga indeksifondi. Rootsi riik teeb sama ja seal on need inimesed, kes koguvad riigi valitud fondis, teeninud 20 aasta jooksul kaks korda kõrgemat tootlust kui need, kes ise või panga müügimehe mahitusel fondi valisid. (2)

Võib öelda, et noored, kes lasevad riigil endale pensionifondi valida, käituvad täiesti finantstargalt.

(1) Luminori pressiteate leiad siit.
(2) Allikas: AP7 koduleht

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida