Mida me õppisime intervjuudest juhatuse liikme kandidaatidega

Jaga sõbraga:

Meie juhatuse liikmete otsing on läinud üliedukalt. Kolme nädalaga leidsime kuulutuste ja sihtotsingute abil 156 inimest, kes olid valmis oma senise töökoha edukas start-upis, suurpangas või riigiametis vahetama Tuleva töökoha vastu. Kuna tegu on Tuleva kasvu võtmefiguuridega suutsime aga üle mõelda. Ratsionaalne lähenemine ja põhjalik plaanimine on meie tugevused, aga seekord viisid need omadused meid mitmes kohas eksiteele. Kohe lähemalt.

Alustasime otsinguid operatsioonide juhi ja turundus- ja kommunikatsioonijuhi kohale märtsi algul. Vähem kui kuu ajaga oli meie kuulutustele blogis, Facebookis ja Linkedinis või otsekontaktile värbaja kaudu vastanud tervelt 156 inimest. Kandidaatide suur arv pole eesmärk omaette, aga hea eeldus selleks, et teha parim valik. (1)

Olime Erkoga üsna pinges: palju häid kandidaate, vähe aega ja nii vastutusrikas valik. Oleme mõlemad seda meelt, et kui nende inimestega täkkesse paneme, siis värbavad nemad edasi samuti Tuleva missiooni ja väärtustega sobivaid inimesi. Kui aga valik valeks osutub, siis võimendub see edasi ka nende valitute meeskondades. Ja lisaks me otsime ju juhatuse liikmeid enda kõrvale.

Meie Erkoga oleme numbritele orienteeritud ja süsteemsed. Mina olen oma loomult ennekõike finantsist ja Erko insener. Timmisime intervjuude struktuuri 100% eesmärgiga saada kandidaadi motivatsioonist täielik arusaam, sest Tulevasse tulemise tugev ja kestev motivatsioon on olulisem kui mõni tehniline oskus. Otsustasime teha intervjuu käigus põhjalikke märkmed, et hiljem otsuse tegemisel oleks põhineda faktidel, mitte ähmasel meenutusel esmamuljest. Võtsime eesmärgiks kui vähegi võimalik anda kandidaadile vastus kohe intervjuu lõpus selleks, et tema aega mitte raisata tarbetule ootamisele.

Nii juhtuski, et meie intervjuud kujunesid 2-tunnisteks maratonideks, kus me Erkoga tulistasime kandidaadile järjest teravaid küsimusi, sealjuures ise kogu aeg arvutisse märkmeid tehes. Andsime kogu aeg otsekohest tagasisidet, esitasime väljakutseid. Kandidaadi enda küsimuste jaoks olime jätnud lõppu 15 minutit, aga enamasti läks eelnevate osade aeg üle ja nii ei jäänudki kandidaadil mõnel korral võimalust meile küsimusi esitada.

Arvatavasti kisub sul nüüd juba nägu muigele. Tõepoolest, esimeseks kohtumiseks võõra inimesega ei ole see just kõige parem viis usaldusliku sideme loomiseks. Parimal juhul tundub ehk selline intervjuu eksamina, halvemal juhul mõne jõuorganisatsiooni ülekuulamisena. Tõenäoliselt on kandidaadil selles intervjuus ebamugav. Olime olnud põhjalikud. Ja kindlasti olid need intervjuud intellektuaalselt teravad, kuid inimesi ei saa ju valida nii nagu fondi. Olime oma ärevuses ja agaruses inimlikkuse sootuks ära unustanud.

Vigadest on võimalik õppida

Me oleme Tulevat tehes palju vigu teinud. Meil on väga vedanud, et inimesed on meile andnud mitu võimalust neid vigu parandada. See on julgustanud meid alates Tuleva esimestest ettevõtmisest kogu aeg lausa religioosselt tagasisidet küsima. Nii ka seekord – saime kõikidelt intervjueeritutelt TalentHUBi abil ja otse põhjaliku peegelduse. Muideks – mitu kandidaati olid siiralt üllatunud, et värbamisprotsessi kohta ka keegi tagasisidet otsib.

Huvitav, et kandidaatide peamine etteheide ei olnud see, et intervjuu on pingeline. Nad olid valmis enda proovilepanekuks. Aga nad tulid kohtumisele elevusega Tuleva kohta rohkem teada saada, aga selleks meil eriti aega ei olnudki. Nagu ütles meile kommentaariks Reet TalentHUBist: “Tööintervjuu on ikka selline two-way street. Mitte ainult teie ei vali endale parimat inimest, vaid parimad inimesed valivad endale ka parimat tööandjat.”

Oleme Erkoga omad järeldused, parandused ja mitmete kandidaatidega ka jätkukohtumisi teinud. Tegime ka intervjuu struktuuri ümber selleks, et esimene kohtumine ikka vestluseks kujuneks ja inimlikule kontaktile rohkem ruumi jääks.

Me jätkame kandidaatide nimekirjaga tööd ja ma väga loodan, et selle käigus kohtume veel paljude väga ägedate inimestega ja need kohtumised kujunevad asjalikuks vestluseks, mille käigus mõlemad pooled õpivad teineteist paremini tundma. Ja veelgi parem kui nende käigus leiame veel vähemalt ühe inimese endale tiimi.

Missioonist ja heast töötasust üksi ei piisa

Samas on selles protsessis olnud ka mitu väga insipireerivat aspekti. Esiteks, olime meeldivalt üllatunud (ärevil) selles huvi hulgast, mida meie kuulutused tekitasid. Ma usun, et aeg ja Tuleva arengukoht mängivad siin suurt rolli, aga oluline oli ka abi. Me ei kasutanud isegi CV Online’i või ajalehekuulutusi – peamiseks allikaks olid Tuleva aktiivsed liikmed ja muidugi TalentHUB tiim, kes tegi süstemaatilist tööd, et õigete kandidaatideni jõuda.

Teiseks oli innustav see, et kandidaate kõnetas just Tuleva missioon. Me ühendame sotsiaalse- ja kasvuettevõtte omadusi: lisaks missioonile on meil ka tugevad finantsid ja võimalus luua kasvuga ka rahalist väärtust. Me omandasime hübriid-töö vormi juba enne koroonat. Tänagi on pool meie tiimist Tulevas kas osalise ajaga ja kindlasti mitte kontoris. Me maksame korraliku töötasu ja pakume võimalust tööpanuse kaudu saada osalus Tuleva liikmekapitalis. Meil on päikeseküllane kontor Telliskivi südames ning vahvad inimesed.

Kuhu me siis jõudsime? Tundub, et ühe õige inimese me endale sellest protsessist leidsime, kuid operatsioonide juhi otsingutega tuleb meil uuele ringile minna. Hetkel on küll konkurss ajutiselt pausil, aga kui tead kedagi, kes võiks meile sobida ja kes oleks valmis ka meile Erkoga juba töövestlusel tagasisidet andma kui me taas liiga hoogsalt ratsionaalseks muutume, anna aga märku aadresill [email protected]  🙂

 

(1) Kui sa pole märganud siis meil on käsil mitu olulist muudatust tiimist. Loe sellest, mida räägivad lahkuvad tiimiliikmed Mari ja Kristel ning uus juhatuse liige Erko siin.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida