Tuleb ette, et mõni sõber, sugulane või Tuleva liige palub näpunäiteid, kuidas investeerimisega alustada.
Mina räägin neile seda, mida eelmistes peatükkides juba kirjeldasin: kõige targem on alustada teisest ja kolmandast pensionisambast. Loogilisemat tööriista raha kogumiseks ma ei tea – maksusoodustus annab lihtsalt nii suure eelise.
Kui eesmärk on rohkem raha koguda, tasub ka edasijõudnud investoril tõenäoliselt investeerimisele võimalikult vähe aega kulutada.
Sellele järgneb ikka ja jälle kohmetu paus. Lõpuks tunnistab sõber: “Hmm, ma mõtlesin ikkagi midagi äkilisemat. Tahaks rohkem tootlust või nii…”
Ok. Võibolla tundub sulle ka, et pensionisambad on liiga igavad. Et alles 67. sünnipäevaks ühe miljoni kokku saamine on liiga väike eesmärk. Et tavalistele inimestele on ehk tõesti passiivne indeksifondis kogumine kõige targem, aga sina suudaksid vast kavalamaid valikuid teha.
Miks mitte! Muidugi teeni rohkem tulu! Siin on üks trikk.
Isegi profid teeniksid indeksifondis rohkem
Investeerimisõpikutest võib jääda teistsugune mulje, aga kui eesmärk on rohkem raha koguda, tasub ka edasijõudnud investoril tõenäoliselt investeerimisele võimalikult vähe aega kulutada. Miks?
Sest passiivsel investeerimisel on kaks head omadust. Esiteks: kui sa valid madalate kuludega laiapõhjalise indeksifondi, võid üsna kindel olla, et sinu vara tootlus ei jää maailma majanduskasvust kunagi kaugele maha.
Teiseks, nii toimides hoiad palju aega kokku. Kui sa ei kuluta energiat investeerimisvõimaluste otsimisele, saad keskenduda sellele, mis sind huvitab ja milles just sinul on tõeline konkurentsieelis.
Küsi endalt: mis on kõige lühem tee suurema teenistuseni?
Üks võimalus on otsida parema tootlusega investeeringuid.
Häda on selles, et peaaegu mitte keegi ei suuda järjekindlalt turge üle kavaldada. Valdav osa investoritest, kes seda teha proovivad, saavad pärast kauplemiskulude maha arvestamist hoopis keskmisest kehvema tulemuse. Ma ei räägi siin algajatest ega amatööridest. See käib proffide kohta, kelle käsutuses on parimad analüüsi-tööriistad ja uusim tehnoloogia. Et turu keskmist järjekindlalt lüüa, pead olema pühendunum ja kavalam kui need profid.
Suuna energia sinna, kus sinul on eelis
Sellepärast pole turgude analüüs, aastaaruannete lugemine, andmebaasidest mustrite otsimine ja aktsiate ostu-müügiga sebimine tõenäoliselt kõige tulusam aja veetmise viis.
Teed kavalamalt, kui pühendad aja hoopis sellele erialale, milles sa juba tugev oled. Arendad oma oskusi, teed ennast asendamatuks, küsid palka juurde, alustad ettevõtlusega. Kas sa saaksid kohe täna otsida väikese tööotsa lisaks?
Toon ühe banaalse näite.
Oletame, et Laura pühendab järgmised 10 aastat palju vaba aega investeerimisvõimaluste uurimisele. Oletame, et ta saavutab oma investeeringutele kaks korda parema tootluse kui meie indeksifondi näide pakkus.
See on ebatõenäoline – nii edukaks osutuvad üksikud. Aga mitte võimatu. Siis koguks Laura kümne aastaga 17 000 eurot rohkem kui algse plaaniga.
Nüüd oletame, et Laura pühendub oma erialale ja leiab lisatöö, millega teenib 400 eurot kuus juurde. Need igakuised 400 eurot paneb Laura lihtsalt tähtajalisele pangahoiusele. (Vaatasin järgi, et näiteks IN Bank pakub hetkel 3-aastasele deposiidile 2% intressi aastas.)
Nii toimides koguks Laura 52 000 eurot juurde – umbes kolm korda rohkem! (1)
Mul on hea sõber Kristo Käärmann, Transferwise`i asutaja. Äripäeva edetabelist on silma jäänud, et ta olevat Eesti kõige rikkam inimene. Kristo varandust on kasvatanud töö, mitte kavalad investeeringud. Ka täna ei kuluta ta aega aktsiate või kinnisvaraga kauplemisele, vaid nuputab pidevalt, kuidas teha veel mõjusamalt seda, milles ta on hea. Pensionisammas on Kristol Tulevas.
Alusta kohe, kasvata oma teenistust, pane järjekindlalt kõrvale
Sina hinda, kus on sinu suur eelis. Sa võiksid koguda rohkem raha, kui sinu investeeringute tootlus oleks turgude keskmisest parem. Aga tõenäoliselt kogud veel palju rohkem, kui arendad oma tõelisi andeid ja saad tänu suuremalt teenistusele lihtsalt rohkem kõrvale panna.
Niisiis, valem raha kogumiseks viisil, mis ei neela aega, annab maksuvõidu ja toob tõenäoliselt hea tootluse:
- Alusta esimesel võimalusel. Kui sa veel pole jõudnud, ava lisaks teisele pensionisambale ka kolmas. Sea üles püsimakse, et igast palgast läheks kolmandasse sambasse 15%. Ja muidugi hoolitse, et koguksid nii teise kui ka kolmandasse sambasse madalate kuludega indeksifondis.
- Otsi võimalusi oma teenistuse kasvatamiseks sellega, mis sind tõsiselt huvitab. Ära kuluta lisateenistust ära, vaid paiguta ka see madalate kuludega indeksifondi või pane kasvõi tähtajalisele deposiidile.
- Kui investeerimine just sinu hobi pole, ära sellele rohkem aega raiska. Kui see aga sulle lõbu pakub, siis miks mitte. Lihtsalt arvesta sellega, et hobile tuleb tavaliselt ikka natuke peale maksta.
“Laura rikkaks” artikliseeria peatükid:
- 1. Investeerimisega alustamine on lihtsam kui sa arvad
- Boonuspeatükk: küsimused ja kõhklused
- 2. Miks iga pensionifond pole hea valik?
- 3. Kuidas maksudelt võita?
- 4. Mis siis, kui aktsiaturgude tootlus kukub?
- 5. Mida teha, kui tahad veel rohkem teenida?
- 6. Kokkuvõte: Tõnu päriselu investeerimisportfell
(1) Vaata näite aluseks olevaid arvutusi siit.